Vlasy a pleť volajú po lete HELP!

Mgr. Eva Ungvarská | 30. Sep 2017
Vlasy a pleť volajú po lete HELP!

Pohľad do zrkadla býva niekedy až príliš pravdivý. Možno ste aj vy u seba spozorovali, že leto nechalo na vašich vlasoch a pleti stopy. Poďme zachrániť to, čo zachrániť potrebuje.

Počas leta vonku často pofukoval divoký vietor, ktorý osušil moje chlórom umyté vlasy z kúpaliska. A keď nie on, tak zapôsobilo ostré letné slnko. Presne to isté zafungovalo aj na moju pokožku. A výsledok? Vlasy ako slama, pokožka síce opálená, ale dehydrovaná, nejaké to znamienko naviac a sem-tam aj pigmentová škvrna. No proste super! Čo s tým?

Prečítajte si aj:  LETO na nás zanechá stopy. AKO sa starať o pokožku pobozkanú SLNKOM

Pokožka prahne – po pílingu!

Medzi jeho výhody patrí i to, že odstraňuje odumreté bunky na koži. Vďaka tomu bude pokožka prekrvená, zbavená nečistôt a pripravená prijať ďalšie vitamíny v podobe krémov, gélov, masiek...(alebo toho, čo chladnička dá ).

Ale pozor, s pílingom to tiež nesmiete preháňať, aby ste nezbavili pokožku prirodzenej ochrannej bariéry. Enzymatický píling si môžete dopriať raz do týždňa. Je vhodný aj pre aknóznu a citlivú pleť. Pri tomto pílingu sa využívajú enzýmy napr. z hrozna, citrusov a podobne. Nanášame ho ako pleťovú masku a po určitej dobe sa zmyje.


Opakom je chemický píling, ktorý patrí do rúk odborníkom. Je veľmi účinný, ale aj agresívny. Vyskúšala som ho... Po nanesení ma začala páliť celá pleť, ale po chvíli to prešlo. Výsledkom bola hladká a jemná pokožka. Túto procedúru by mal robiť iba dermatológ alebo kozmetička, ktorá najprv spraví analýzu pleti, aby vám zákrok neublížil!

Tipy, domáce recepty a návody pre starostlivosť o suchú pleť

suchá pleť

Ak nemáte čas na návštevu kozmetiky, tu je zopár domácich receptov na píling. Vyskúšajte ich v pohodlí domova. Postup je veľmi jednoduchý:

5-minútový píling

Potrebujete: olivový olej, trstinový cukor a med – rozmiešajte na kašičku a krúživými pohybmi jemne vmasírujte do pokožky. Nakoniec stačí tvár opláchnuť.

Píling pre kávičkárky

Potrebujete: približne 50 ml kvalitného pleťového krému, 1 ml esenciálneho mandľového alebo olivového oleja a 1 lyžicu nahrubo pomletej voňavej kávy. Všetky ingrediencie zmiešajte a vmasírujte do odlíčenej vlhkej pokožky. Nechajte chvíľu pôsobiť a následne dôkladne opláchnite.Nezabudnite na to, že:

pri každom pílingu treba vynechať očné okolie a akýkoľvek píling je treba nanášať citlivo a jemne. Ak máte nejaký kožný problém, je fajn poradiť sa s dermatológom, ktorý vám poradí, aký píling je pre vašu pleť najvhodnejší a zároveň si necháte skontrolovať znamienka po lete.

zdravá pleť

Keď vlasy nie sú korunou krásy...

Poradím vám malé triky, ktoré pomôžu každej z vás:

Začnite zábalom – otvorte chladničku a vyberte jedno vajíčko. Rozmiešate ho s 2 lyžicami olivového oleja (napr. toho, čo ste si doniesli z letnej dovolenky). Stačí naniesť na celú dĺžku vlasov, nechať 30 minút pôsobiť a je to!

Farbiť či nefarbiť?
Agresívne farbenie čo najviac oddiaľte a nechajte si ombré. Ak si aj napriek tomu neviete predstaviť vlasy bez farbenia, zvoľte skôr tónovacie šampóny. Sú šetrnejšie k vašim vlasom, ktoré sa po lete potrebujú „nadýchnuť“.

Umývať – ako správne?
Po každom použití šampónu si doprajte aj kondicionér, vďaka ktorému vlasy získajú stratený lesk a vitalitu. Vďaka nemu budú dobre pripravené na ďalšiu úpravu.

Vlasové kúry –  ak sú vlasy viac poškodené, doprajte im aspoň raz za 2 týždne vlasovú kúru. Vlasové kúry majú za úlohu opraviť poškodený vlas, uzdraviť vnútro a kutikuly (vrstvy) vlasových vlákien. Dajú sa bežne zohnať v drogériách.

Neprehliadnite: Vlasová starostlivosť od A po Z

Ak však chcete experimentovať, namiešajte si vlastnú domácu kúru na suché a poškodené vlasy:

1 avokádo rozmiešate s dvoma lyžicami medu a trochou olivového oleja. Zmes naneste na vlasy a nechajte chvíľu pôsobiť, potom zmyte. Avokádo ma vysoký obsah vitamínov a minerálov. Pomáha vlasom, keď sú dehydrované. 

maska na vlasy

Otužujte, aj vlasy – ďalší trik spočíva v otužovaní. Záverečné opláchnutie vlasov skúste so studenou vodou. Princíp je jednoduchý. Vlas sa pôsobením studenej vody uzatvorí  a je lesklejší.

Žehlenie a fénovanie – je veľmi dobré, ak sa na nejakú dobu vzdáte žehlenia vlasov a zvolíte prirodzené vlny alebo vrkoč. Horúci vzduch z fénovania alebo rozpálená žehlička na vlasy ešte viac vaše vlasy vysušia.

Ak máte čas, nechajte si vlasy voľne vysušiť (mimochodom, ak máte opačný problém a vlasy sa vám veľmi rýchlo mastia, častým fénovaním tomu len napomáhate). Vlasy nikdy s uterákom nešúchajte, len ich doň zabaľte a jemne povytláčajte vodu. Keď sa však ponáhľate, a fénovanie alebo iná tepelná úprava sú nutné, je vhodné predtým použiť ochrannú vlasovú kozmetiku. Vlasy tak nestratia svoj lesk.


Regeneračná keratínová kúra – niektorým z vás to nemusí stačiť. Vtedy nastúpi regeneračná keratínová kúra, vďaka ktorej budú vlasy vyzerať ako pred letom. Takáto kúra sa dá podstúpiť v každom dobrom kaderníctve, kde vám môžu odporučiť napr. aj nový strih vlasov.  A možno práve to je tá zmena, ktorú potrebujete urobiť... Veď viete, Coco Chanel to vystihla presne: „Žena, ktorá si ostrihá vlasy, je pripravená zmeniť celý svet.“

Nezabudnite ani na stravu

Len zdravé vlasy sú krásne vlasy. Preto myslite pri svojom stravovaní aj na to, že to, čo vkladáte do svojich úst, neputuje iba do žalúdka, ale do celého tela, vlasy nevynímajúc. Na kvalitu vlasov vplýva strava bohatá na vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, vhodné sú aj orechy, semiačka a ryby.


Niečo zo sveta vlasov:

  • Zdravý vlas je pevnejší ako medený drôt rovnakej hrúbky.
  • Najdlhšie vlasy na svete má 47-ročná Asha z Clermontu na Floride s dĺžkou 6,5 metra a hmotnosťou 4,5 kg.
  • Ak je zdravý vlas mokrý, môže sa natiahnuť až o 30 percent svojej dĺžky.
  • Najviac ľudí je tmavovlasých, blondiaci tvoria údajne len 2 percentá populácie a iba 1 percento ľudí má na hlave prirodzené červené vlasy.

Tajomstvo krásnych vlasov
Vlasy a tehotenstvo - tipy, triky a rady

suche vlasy

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: