Valentín po rokoch manželstva: Romantika po rokoch?

Kristina Böhmer | 14. február 2023
Valentín po rokoch

Pamätáte si začiatky svojho vzťahu? Všetko sa zdalo také ideálne, vzrušujúce a všetko bolo možné. S pribúdajúcimi rokmi sa to však mení. Už to neiskrí, vášne postupne ubúda rovnako ako make-upu na vašej tvári, lebo už ho predsa nepotrebujete očariť. Ani on v tých teplákoch na gauči nevyzerá takisto ako na začiatku.

Často sa stáva, že ľudia sa tejto zmeny zľaknú. Rozmýšľajú, kde sa stala chyba a či láska zmizla. Nezmizla, ale zmenila sa. Valentín po rokoch manželstva už nemusí vyzerať tak ako na začiatku vzťahu, ale to neznamená, že niečo nefunguje. 

Práve naopak.

Zo života: Haló, tu som 

Miriam je mamou dvoch krásnych malých dievčat a svojho muža pozná už 15 rokov. „Dali sme sa dokopy na vysokej škole a odvtedy sme spolu. Po pár rokoch sme sa vzali, krátko po svadbe som otehotnela prvýkrát, potom druhýkrát. Celkom to tak kolísalo. Aj pred svadbou sme mali také „nudné“ obdobie, počas ktorého som mala pocit, že on už o mňa nemá taký záujem,” začala rozprávať svoj príbeh, ktorý je tak veľmi podobný príbehom mnohých iných párov.

Nevie úplne presne popísať, ako sa to prejavovalo, ale jednoducho mala pocit, že jeho záujem slabne. Menej sa na ňu pozeral, menej sa rozprávali, menej sa ju snažil rozosmiať, čo bolo na začiatku ich vzťahu na dennom poriadku. „Potom ma požiadal o ruku a zase bolo do svadby dobre, aj pár mesiacov po nej. Potom zasa trochu nuda, občas hádky. Tehotenstvo bolo fajn a po pôrode to isté ako predtým. Vravím, kolísalo to,” hovorí.

Nič veľké sa nestalo. Žiadna nevera, žiaden neriešiteľný konflikt, len séria malých hádok A Miriamin pocit, že už pre neho nie je taká výnimočná ako kedysi. „Vnímala som to tak, že ma berie ako úplnú istotu. Ako samozrejmosť. Prekážalo mi to. Ešte aj keď sa predo mnou správal, akoby som tam ani nebola, tak ma to tak rozčúlilo,” dodala a sama sa na sebe začala smiať.

Z vášne do priateľstva

Miriam priznáva, že párkrát rozmýšľala nad novým začiatkom. Nad tým, že by od muža odišla a našla si niekoho, kto si ju bude viac vážiť a bude rád, že ju má. „Neviem, čo sa zlomilo vo mne, ale nakoniec som si povedala, že tomu dám šancu. Teraz som rada, že sme stále spolu. Asi som dospela. Uvedomila som si, že mať istotu vo vzťahu nie je na škodu, a že takisto, ako si je istý on mnou, som si istá ja ním. Aj to, že si nemusím holiť nohy každý druhý deň, mi vlastne vyhovuje, čo si budeme klamať. Asi na Valentína nebudeme mať sex na posteli obsypanej lupeňmi ruží, ale to neznamená, že náš vzťah je zlý.”

Za pravdu by jej dali mnohí psychológovia a pároví terapeuti. „Čím dlhšie sme totiž vo vzťahu, tým pravdepodobnejšie je, že už máme za sebou prechod z vášnivej lásky do priateľskej,“ povedal raz pre magazín SELF licencovaný manželský poradca a rodinný terapeut Gary Brown. Kým vášnivá láska je viac o sexe a vzrušení, priateľská je viac o vytváraní emocionálneho puta. 

„Je výnimočné, aby pár po 20 alebo 30 rokoch spolu, alebo aj len po pár rokoch, prežíval stále rovnakú sexuálnu vášeň, ktorá tam bola na začiatku vzťahu,” povedal Brown s tým, že tak je to správne, pretože zatiaľ čo vášeň je dôležitá v prvých fázach vzťahu, v tých neskorších je to práve priateľská láska, ktorá vzťah drží pohromade. 

Takže nezúfajte. Nemusíte na Valentína večerať pri svetle tridsiatich sviečok a po jedle sa oddať tantrickej masáži. Valentín a romantika po niekoľkých rokoch manželstva môžu byť o niečom inom. 

Čo dvoch drží spolu

Nie je to totiž vášeň, ktorá nás drží po rokoch spolu. Vyplynulo to aj zo štúdie psychológa Daniela O’Learyho (ext. zdroj wiki), ktorý sa zameriaval na páry, ktoré spolu boli dlhšie ako desať rokov. Zistil, že dlhodobé vzťahy nemusia byť odsúdené na nudný priemerný život. Práve naopak, tie vzťahy môžu byť plné entuziazmu a radosti zo spoločného života. 

Až 40 percent párov, ktoré O’Leary skúmal, povedalo, že sa cítia byť veľmi intenzívne zaľúbení. Po viac ako desiatich rokoch manželstva. A tak sa pozrel práve na tieto páry, aby zistil nielen to, ako sa dá spolu vydržať desať rokov, ale ako sa dá spolu vydržať desať rokov v šťastí a láske. Čo ich teda odlišovalo od ostatných, menej šťastných párov? 

Valentín po rokoch

Vybrali sme pre vás sedem najzaujímavejších zistení, čo drží páry po rokoch šťastné

1. O partnerovi uvažovali pozitívne

V akom duchu sa nesú vaše myšlienky na vášho partnera? Šťastné páry totiž o sebe navzájom hovoria a myslia pozitívne. Ak si spomenú na partnera, tak na niečo pozitívne, nie na to, čo na ňom neznášajú.

2. Myslia na seba, keď nie sú spolu

Predstavte si, že idete na služobnú cestu. Čo si v duchu poviete? Že konečne si od neho oddýchnete a v tom momente zabudnete na jeho existenciu? Tie šťastné páry totiž jeden na druhého myslia, keď nie sú spolu. Nemusí to byť intenzívne, netreba za partnerom plakať. Len jednoducho nezabudnúť, že existuje.

3. Skúšajú spolu nové veci

Hovorí sa, že vrana k vrane sadá. Ak máte s partnerom spoločné záujmy, definitívne to vášmu vzťahu prospieva. Ak ale idete vyskúšať niečo nové, nepoznané, a idete do toho spolu, váš vzťah to poriadne utuží. Môže to byť niečo adrenalínové ako zoskok padákom, ale aj niečo menej nebezpečné, ako napríklad ísť na ochutnávku whiskey, jazykový kurz alebo robiť keramiku.

4. Trávia spolu čas

Skúšať spolu nové veci je síce super, ale nedá sa to robiť každý mesiac. Šťastné páry však spolu rady trávia aj ten obyčajný, každodenný čas. Nemusíte čakať na výnimočnú udalosť, napríklad na dovolenku alebo na Valentína, aby ste si mohli užiť vzájomnú prítomnosť. Treba sa tešiť každý deň, aj z maličkostí. Šťastné páry spolu robia veci v domácnosti, napríklad spolu varia, starajú sa o záhradku, idú spolu nakupovať. 

5. Fyzicky prejavujú svoje city

Šťastné páry sa jeden druhého dotýkajú. Stačí jemne položiť ruku na partnerove rameno či koleno, objať sa, keď okolo seba prechádzate, jednoducho sa akokoľvek jeden druhého dotknúť tak často, ako sa len dá. Výskumy o šťastných dlhodobých vzťahoch taktiež ukazujú, že keď sa jeden partner dotkne druhého, tak ten druhý cíti vo svojom tele odozvu, možno trochu vzrušenia alebo aspoň malý záchvev.

6. Majú sex

Nie dvakrát denne ako kedysi, nie každý deň, ani nie každý druhý. Ale šťastné páry jednoducho majú sex. Bez toho to nejde. Sexuálna aktivita posilňuje lásku a formuje pocity šťastia aj z dlhodobého hľadiska.

7. Sú vo všeobecnosti šťastní a tešia sa zo života

O’Learyho štúdia ukázala, že ľudia, ktorí žijú v šťastnom vzťahu, sú vo všeobecnosti šťastnejší aj ako jednotlivci. Nie je úplne jasné, čo je príčina a čo dôsledok, teda či šťastné vzťahy nás robia šťastnejšími ako jednotlivcov, alebo či šťastnejší jednotlivci dokážu budovať šťastnejšie vzťahy. Isté ale je, že to spolu súvisí. Ľudia, ktorí sa cítia šťastne vo svojom vlastnom živote, sa tak cítia aj vo vzťahu. Rovnako im nechýba vášeň pre život. Tešia sa zo života. Dni si užívajú, nie ich len prežívajú.

Oslavovať Valentína?

Alebo radšej nie...

Nemusíte tento sviatok prežiť nijako špeciálne na to, aby ste si mohli povedať, že váš vzťah je šťastný. Takýto vzťah totiž nestojí na jednom romantickom dni, ale na dlhodobej práci, ktorú do toho vložíte, a vďaka ktorej vybudujete špeciálne puto. Ak ste obaja romantické duše a chcete Valentín oslavovať, tak skvelé, určite prežijete nádherný večer. Ak si ale čo i len jeden z vás na takéto veci nepotrpí, je lepšie ho do ničoho netlačiť, lebo kyslý výraz v tvári toho druhého je nepríjemnejší, ako keby ste Valentín neoslavovali vôbec.

A čo vy?  Ako budete tráviť sviatok zaľúbených?

Odpovedali ženy, ktoré žijú v dlhodobých vzťahoch a tvrdia, že sú v nich šťastné:

Saša, 38 rokov, 12 rokov vo vzťahu: „Hahaha, že Valentín. Vtipné. Teraz vážne. Neplánujeme nič špeciálne. Predpokladám, že keď môj muž príde z práce, najprv nezabudne povedať, aký je Valentín trápny sviatok, a vzápätí vytiahne nejakú malú bonboniéru z tašky, ktorú mi kúpi cestou domov. Ja potom pripravím nejakú trošku špeciálnejšiu večeru, ale v rámci mojich kuchárskych možností. Najeme sa všetci spolu, aj s našimi dvomi deťmi, a vrátime sa do každodenného rituálu, večerného kúpania a ukladania do postele. Popravde, nič viac nepotrebujem.“

Monika, 36 rokov, 14 rokov vo vzťahu: „Valentín? Po toľkých rokoch vo vzťahu už ani neviem, kedy vlastne Valentín je. Ani to nepotrebujem, my máme úplne v pohode vzťah, jasné, že sa občas pochytíme, ale tak normálne, ako všetci ostatní. Občas zbehneme do reštaurácie na večeru alebo na obed v priebehu roka, nemusí to byť na Valentína. Ja neviem, čo by som k tejto téme povedala, my to ozaj neoslavujeme.“

Barbora, 40 rokov, 15 rokov vo vzťahu: „Ja rada oslavujem, nech už je to čokoľvek, narodeniny, meniny, Vianoce, výročia, Valentín. Môj muž to vie a hoci nie je nejaký veľký romantik, vie, že ja to mám rada a na Valentína vždy ideme na večeru do drahšej reštaurácie, dáme si nejaké dobré víno k jedlu, dobrý dezert a pomaly sa prejdeme domov. Je fajn ísť občas niekam bez detí, a prečo nie na Valentína? Ale viem, že môj muž to robí len kvôli tomu, aby som bola spokojná. Sám od seba by Valentín neoslavoval.“

Sama pre seba poďakujte za to, čo doma máte. A ak nemáte, neprestaňte veriť, že sa to zmení.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: