TIPY, ako si spríjemniť sychravú jeseň

Veronika Nováková | 17. Oct 2020
Jesenné tipy

Jeseň je ideálny čas na nové začiatky, ale aj na to, aby ste z toho, čo už máte, vyťažili čo najviac.

Prichádza obdobie dlhých večerov, farebných listov a vône škoricových koláčikov. 

Domáca kozmetika

Rozmýšľali ste už nad tým, koľko zbytočnej kozmetiky máte v kúpeľni? Naozaj všetky tie krémiky, pasty a sprchovacie gély potrebujete? Ak chcete pomôcť životnému prostrediu, musíte začať od seba. Vedeli ste, že mnohé kozmetické prípravky môžu obsahovať mikročastice plastu, ktoré ani čistička vody nezachytí, a tak plávajú rovno do riek a mora, kde sa stanú potravou rýb, ktoré si možno urobíte v nedeľu na obed?

Celý tento kolobeh môžete zastaviť, ak začnete používať prírodnú kozmetiku, alebo ešte lepšie, ak si niektoré prípravky začnete vyrábať doma. 

Zubná pasta handmade

Vyrobíte si ju bez parabénov a fluoridov. Budete potrebovať len štyri ingrediencie, a to kokosový olej (3 lyžice), jedlú sódu (2 lyžice), stéviu (2 lyžička) a mätový esenciálny olej (15 kvapiek). Tieto dôkladne zmiešajte v tégliku a pred použitím si odoberte potrebné množstvo na zubnú kefku. 

Kávový píling handmade

Recyklovať môžete aj vašu obľúbenú kávu, vďaka ktorej budete mať krásnu a sviežu pleť.

Takže nabudúce usadeniny z kávy nevyhadzujte, ale pripravte si tento zázračný píling. Ingrediencie sú veľmi jednoduché, do misky dajte 5 lyžíc kávovej usadeniny, lyžicu medu, 3 lyžice olivového oleja a 3 lyžice kokosového oleja.

Z tejto zmesi si vyčarujete pleťový píling. Ak chcete zabojovať proti celulitíde, tak pridajte aj lyžicu trstinového cukru. Celú zmes dobre premiešajte, naneste na problémové zóny, nechajte pôsobiť 5 minút,  následne poriadne premasírujte a dobre opláchnite. 

Ranné rituály vás nakopnú

Tmavé sychravé rána vôbec nelákajú vstať z postele, ale vy si môžete spríjemniť aj tieto menej príjemné časti dňa. Ešte než vstúpite do sprchy, dajte si variť kávu a vodu na čaj, zohrejte mlieko na ranné kakao. Raňajky sú základom dňa, keď si pred všetkými povinnosťami môžete ešte chvíľu posedieť s rodinou. Znie to pre vás ako nepredstaviteľná idylka?

Aby vaše rána neboli hektické, skúste si vopred naplánovať raňajkové menu. Do prípravy zapojte aj deti a ako odmenu za ranné vstávanie im cez víkend doprajte obľúbené palacinky alebo banánové pancaky.

Spoločné rána s úsmevom a teplým nápojom sa postarajú o dobrú náladu a rodinnú pohodu aj počas neľútostného upršaného počasia.

Banánové palacinky (cca 16 kusov)

Recept TU

banánová palacinka

Farebný ošiaľ

Jeseň hýri farbami, ktoré vyzerajú fantasticky aj vo vašom šatníku: vínovo červená, tekvicovo oranžová, škoricovo hnedá či fialová.

Jesenné farby si môžete namiešať aj s deťmi, a vytvoriť tak originálne jesenné dekorácie. Z farebného lístia (odporúčame buď listy vysušiť, alebo namaľovať na papier a vystrihnúť) môžete vyrobiť nádherné girlandy do okien. Alebo si na prechádzke nazbierajte jesenné plody ako šípky, gaštany či žalude, a vytvorte si jesenný veniec na dvere.

Jesenné upratovanie a poriadok v duši

Už ste si určite urobili poriadok v šatníku, ale čo tak upraviť aj okolie vášho bydliska? Ak nebývate v rodinnom dome, môžete sa s deťmi prejsť po najbližšom parku a pozbierať smeti. Alebo pohrabať lístie. Ukážte im, že sa o svoje okolie treba starať, a za odmenu im urobte obľúbenú horúcu čokoládu. 

Jeseň je ideálny čas aj na pretriedenie šatníka, hračiek, zásuviek, špajze a všetkých tých miest, na ktoré sa už dlho chystáte. Uvidíte, že v čistom byte bez zbytočností sa vám bude dýchať lepšie. Je vedecky dokázané, že depresia súvisí aj s neharmonickým domácim prostredím.

Podľa feng shuej neporiadok v jednotlivých miestnostiach súvisí s nepohodou. Napríklad kúpeľňa zrkadlí pleť, takže ak ju vyčistíte, mala by sa rozžiariť aj vaša pleť. Vyskúšate? 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: