Zo života: Tehotná dvakrát do roka...

Silvia | 1. apríl 2021
Tehotná dvakrát do roka

Skutočný príbeh maminy, ktorá je opäť tehotná - už druhý krát v tom istom roku. Stalo sa to aj Vám?

Konečne maminou...

Po tých neskutočne dlhých, ale krásnych mesiacoch bezproblémového tehuľkovania prišla troška oneskorene, ale predsa, vytúžená dcéra Simonka.

Dieťa ako z rozprávky: krásna, zdravá, no proste naša. Vytúžené dieťa rodičov, ktoré prišlo tak akurát, dva roky po svadbe.

Eufóriu prvých dní života vystriedala moja únava z prerušovaného spánku cez noc, keďže maličká mala dobrý apetít. No zvykla som si, veď ako sa vraví, človek si zvykne na všetko a žena ako matka je toho dvojnásobným príkladom. Všetky depresie a náladovosť po pôrode, ktorými ma kŕmili ešte počas tehotenstva skúsené kamarátky, ma chvalabohu akosi obišli.

Po prvých týždňoch zvykania si na drobca som si mohla konečne vychutnávať krásy materstva. Spokojné bábätko, ktoré mi hlavne maminy večne plačúcich detí závideli, prespalo prvé tri mesiace pomaly celý deň.

Po čom (ne)túžia bábätká
Prečítajte si tiež:

Po čom (ne)túžia bábätká

Po šestonedelí sa ohlásila menštruácia

A bolo po krásnom období, nepomohlo ani častejšie prikladanie maličkej. No čo už, musela som sa zmieriť s tým, že ja, malé, chudé žieňa som opäť v reprodukčnom cykle a teda zrejme schopná mať ďalšie bábo. Tú druhú možnosť som si vôbec nepripúšťala, ba priam som ju vnútorne odmietala a zatracovala.

Začať brať antikoncepciu som nemala vôbec v úmysle, veď nám to tak s manželom fungovalo celé dva roky: vynecháme ako predtým plodné dni.

Dojčenie ako zázračná antikoncepčná pilulka?

Tak plynuli dni, ktoré sa krútili len okolo malej, klasický scenár materskej dovolenky. No a zrazu, keď sa mal druhýkrát zopakovať kolotoč "ženského tajomstva" sa nestalo vôbec nič. Prvé, čo ma napadlo bolo, že zrejme dojčením sa môj organizmus spamätal a dal mi zase na čas vydýchnuť.

Veď aj iným maminám z diskusného fóra sa to stávalo; raz prišla menštruácia a raz nie, dojčenie je vraj zázračná antikoncepčná pilulka. Ale zrejme to platilo v minulých storočiach. Nechcela som si to priznať, veď druhé bábätko sme plánovali tak za rok.

Preto som si kúpila len tak, skôr pre srandu ako vážne, tehotenský test. Veď by to bola aká zhoda náhod dopadnúť ako vlastná mama: s dvoma deťmi do roka... Nie, to sa mne určite nestalo, veď ja nie som ten typ, ktorý by to zvládol, nie, basta, proste nie. Veď Simonka je ešte maličká...

Prišiel prvý test, uff... to mi odľahlo, nič, planý poplach. Super, môžem si to užívať s jedným bábom ďalej, obdivujúc iné dvoj, troj, dokonca z okolia aj štvornásobné mamičky, ako to len môžu zvládať. Veď ja som mala niekedy čo robiť s jedným, vychystanie na prechádzku mi trvalo niekedy nekonečne dlho a to som dokonca mala pocit, že nestíham nič iné.

Po týždni od testovania prišla na mňa akási nevoľnosť v priebehu dňa, ktorá sa zopakovala takmer každý nasledujúci deň. Ale vraj sa to počas dojčenia môže stávať, nahovárala som si sama pre seba. V jeden večer, po neskutočnej, ba priam šialenej chuti na niečo sladké som sa už pomaly, ale ešte stále neveriacky začala stotožňovať s myšlienkou druhého tehotenstva.

Tehotná? A druhý krát v tom istom roku?

Tak prišiel druhý test. S maličkou dušičkou som sa prinútila pozrieť na ten kus zázračného papierika a ten beťár mi tam našiel do sekundy druhú čiaročku. Verte mi, či nie, v takom šoku som už dlho nebola... ani na štátniciach, či pred mojimi PhD. obhajobami. 

Prvé otázky v hlave boli typu ako to zvládneme, ako to bude so Simonkou, ako finančne s hypotékou na krku, čo povedia ľudia... no proste spŕška hotových katastrof v jednej chvíli. S týmito pocitmi a ešte s väčšou zvedavosťou som doma čakala na manžela.

Vôbec som si nevedela predstaviť jeho reakciu. Tá prišla v podobe ďalšej, ale už príjemnej "katastrofy": "Supéeer, ďalšie bábo, veď to zvládneme, neboj, aj tak sme chceli mať dve a aspoň sa budú spolu vedieť hrať." Viac mi už nebolo treba. Zvládli to ženy predo mnou, zvládnem to aj ja. Bude to náročné, ale mám doma podporu a deti sa budú kamarátiť. 

Jeho slová boli doslova ako facka, ktorá mi dala najavo, aby som sa spamätala, veď nie som jediná taká mamina. Bože, toho muža si stvoril fakt len pre mňa.

Je dojčenie dostatočne účinná antikoncepcia?

Odpovedá gynekológ MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.:

Dojčenie je veľmi účinná antikoncepcia, v rozvojovom svete najúčinnejšia. U nás máme však dostatok výživy a tak nemusí byť úplne potlačená ovulácia aj pri plnom dojčení. Až 2% žien pri kojení otehotnejú, preto je vhodné chrániť sa aj inak, okrem hormonálnej antikoncepcie pre dojčiace ženy je vhodné vnútromaternicové teliesko, hlavne u viacrodičiek.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: