Svieži a pestrý jarný kolotoč na doskách MDPOH

Redakcia | 23. marec 2011

Vyberte sa za kultúrou! Prijmite pozvanie do Mestského divadla v Bratislave - prinášame vám program aprílových predstavení.

Prijmite pozvanie na divadelné predstavenia Mestského divadla P.O.Hviezdoslava v Bratislave. Na doskách, ktoré znamenajú svet, vám divadlo v apríli prináša pestrú paletu predstavení, ktoré na výprave za kultúrou určite nemôžete vynechať! Vyberte si z ponuky...:

ABSOLVENTI VŠMU NA DOSKÁCH MDPOH

Využite príležitosť a doprajte kultúrny zážitok sebe, deťom, alebo hoci aj celej rodine! Pre ľahšiu orientáciu sme ku každému predstaveniu doplnili odporúčanie, pre koho je určené, a tak ak máte jasné, s kým do divadla chcete ísť, neváhajte a vyberajte... stojí to za to!

 


 

DON GIOVANNI, Wolfgang Amadeus Mozart
5. 4. 2011, utorok, 19.00
6. 4. 2011, streda, 19.00
Hudobná a tanečná fakulta VŠMU        
Vstupné: 4,- €, zľava študenti, dôchodcovia a ZŤP: 2,- €
Hudobné naštudovanie: Marián Lejava, Réžia: Pavol Smolík, Tomáš Surý
Účinkujú: študenti Katedry spevu a Katedry strunových a dychových nástrojov HTF VŠMU (Operný orchester VŠMU)
Spolupráca: Katedra tanečnej tvorby HTF VŠMU, Katedra scénografie DF VŠMU
V  roku 2010 uviedlo MDPOH na svojich doskách prvýkrát absolventské operné predstavenie študentov VŠMU. V roku 2011 táto spolupráca pokračuje skvelým titulom – Don Giovani. Toto jedinečné dramatické dielo, často označované za jednu z  najlepších opier aké boli kedy skomponované, je pre mladých interpretov výzvou speváckou i hereckou. Pre inscenačný tím, ktorého nezanedbateľnou časťou sú študenti, je predstavenie skvelou príležitosťou vyložiť príbeh ľahkovážneho milovníka žien po svojom.

 


 

BOSÉ NOHY V PARKU
7. 4. 2011, piatok, 19.00
Predstavenie MDPOH realizované v spolupráci s OZ AEON.
Vstupné: :  9 €, 7 €
Réžia: Jozef Krasula
Obsadenie: Lucia Rózsa Hurajová, Marek Majeský, Marta Sládečková, Štefan Kožka a Pavol Šajmovič
Svieža komédia o zamilovaných mladomanželoch, ktorí sa práve nasťahovali do spoločného hniezdočka lásky a pomaličky spoznávajú nielen „sladkú“ realitu manželského spolužitia. Začiatok ich manželstva je navyše poznačený sťahovaním sa do nového bytu, ktorý ani zďaleka nespĺňa štandard, na ktorý sú obaja zvyknutí z predošlého života, ale tiež nevestinou matkou, ktorá znova zahorí láskou. Hra sa dočkala aj úspešného filmového spracovania s Jane Fondovou a Robertom Redfordom v hlavných úlohách.

 


 

LASTOVIČIE ROZPRÁVKY, S. Štepka
Radošínske naivné divadlo
12. 4. 2011, utorok, 10.00
Vstupné: 3 €
Réžia: Kamil Žiška
Obsadenie: Maruška Nedomová / Lujza Schrameková, Andrea Martvoňová, Kristína Farkašová, Mojmír Caban, Richard Felix, Daniel Fischer
Uprostred vydareného leta sa spriatelili lastovičky s deťmi a s babkou a vydali sa spolu na nevídaný dobrodružný výlet, na ktorom zažili veľa neuveriteľných veselých príhod. Deti s lastovičkami sa nielen spolu zahrajú, ale si s detskými divákmi v divadelnej sále aj zaspievajú zopár pekných pesničiek a budú sa spolu učiť snívať, vymýšľať, spievať, tancovať a objavovať krásne malé detské svety.

 


 

DVOJITÁ REZERVÁCIA, Ray Conney – John Chapmann
12. 4. 2011, utorok, 19.00
Divadlo Andreja Bagara, Nitra
Vstupné: 10 €,  8 €
Réžia: Cristian Ioan
Obsadenie: Daniela Kuffelová, Martin Fratrič, Peter Oszlík, Kristína Turjanová, Ivan Vojtek st., Martin Nahálka, Anton Živčic, Eva Večerová, Kristína Greppelová
Najzamotanejšia divadelná komédia, akú ste kedy videli! Manžel, ktorý podvádza svoju manželku v byte svojho priateľa. Ani jeho manželka však nie je bez viny a so svojím milencom sa stretáva v tom istom byte, toho istého priateľa. Dvojitá rezervácia – príbeh o spletitých vzťahoch, nevere, nečakaných rozuzleniach a duchaplných dialógoch. Predstavenie prichádza na dosky MDPOH hneď po domovskej premiére 25. marca v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

 


 

BRATISLAVA PRE VŠETKÝCH V MDPOH 
VSTUP VOĽNÝ S OHĽADOM NA KAPACITU MDPOH!

16. 4. 2011, sobota
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ V MESTSKOM DIVADLE P.O. HVIEZDOSLAVA
- predpredaj vstupeniek na aprílové a májové predstavenie La Putyka  priamo na mieste v pokladni divadla
- prezentačný pult festivalu Nová dráma  s predpredajom vstupeniek na festival
- rozširovanie Klubu priateľov divadla  formou vypĺňania anketových lístkov a zlosovanie novoprihlásených členov o vstupenky na májové Goldbergovské variácie
- rozdávanie darčekov
- verejnosti prístupná skúška nového predstavenia  SĽUKu

15.00 - FANTÓM DIVADLA
- prehliadky priestorov a technických zákutí spojené s vtipno-odborným výkladom Fantóma divadla 
- prístup do svetelnej a zvukovej kabíny spojený s výkladom o technológiách, možnosť skúsiť si postupy osvetľovačov a zvukárov, ukážka stolov, prehliadka povraziska, možnosť vidieť prípravy na večerné predstavenie)

JARNÁ PREMIÉRA NA DOSKÁCH MDPOH
19.00  - CHOREA SLOVACA, SĽUK
Voľné  vstupenky na predstavenie je potrebné si vyzdvihnúť vopred v Turistickom informačnom centre BKIS na Klobučníckej ulici 2 alebo hodinu pred predstavením v pokladni MDPOH. Počet voľných vstupeniek je obmedzený.
Réžia: Peter Maťo
Choreografia: Ladislav Cmorej, Simona Machovičová, Stanislav Marišler, Barbora Morongová, Vladimír Michalko, Ján Ševčík
Hudba: Stanislav Palúch, Marcel Commendant
Premiérový hudobno-tanečný program dáva priestor mladej generácii slovenských umelcov. Choreografia inšpirovaná pôvodným ľudovým tancom je originálnym spôsobom spracovaná do tanečných etúd pre SĽUK. Veľmi rôznorodé programové čísla sú prostredníctvom scény a kostýmov tematicky a vizuálne spájané do kompaktného a netradičného divadelného diela.

17. 4. 2011, nedeľa
11.00 – 16.00 - DETSKÝ DEŇ NA DOSKÁCH MDPOH
11.00 - ALADINOVA ZÁZRAČNÁ LAMPA, Divadlo bez opony, Banská Bystrica
v priestore Divadelného bufetu a v pohodlí mäkučkých vankúšikov
Rozprávka z bájneho Orientu podnecuje fantáziu divákov. Čo by ste si priali pri pošúchaní zázračnej lampy, v ktorej už stáročia prespáva mystický džin? Príbeh, ktorý vedie k poznaniu, že len ten si zaslúži slobodu a šťastie, kto o ne musí každý deň poctivo bojovať.

13.00 - KREATÍVNE DIELNE
v priestore Divadelného bufetu a v pohodlí mäkučkých vankúšikov
Žiadne dieťa neodolá farbičkám! Zábava pre deti, podpora ich  kreativity,  zmysel pre umenie a priestorové videnie.

15.00 - PERINBABA, Ľubomír Feldek
Bábkové divadlo Žilina
Veľká divadelná sála
Réžia: Peter Palik
Obsadenie: Milada Filipčíková, Jan Homolka, Michal Németh, Barbora Juríčková, Jozef Abafi,  Ján Demko, Bibiana Tarasovičová, Jana Eliášová, Anna Čitbajová, Barbora Paliková
Asi najznámejšia zimná rozprávka na Slovensku doslova zľudovelo najmä vďaka rovnomennému filmu Juraja Jakubiska. Žilinská inscenácia čerpá tiež  zo slovenského folklóru a ľudových tradícií a zaujímavo rozpráva príbeh o láske Jakuba a  richtárovej dcéry Alžbetky.

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ V MESTSKOM DIVADLE P.O. HVIEZDOSLAVA
- pre deti - maľovanie na tvár počas celého dňa
- predpredaj vstupeniek na aprílové a májové predstavenie La Putyka  priamo na mieste v pokladni divadla
- prezentačný pult festivalu Nová dráma  s predpredajom vstupeniek na festival
- rozširovanie Klubu priateľov divadla  formou vypĺňania anketových lístkov
a zlosovanie novoprihlásených členov o vstupenky na májové Goldbergovské variácie
- rozdávanie darčekov

 


 

PRVÁ VLASTNÁ INSCENÁCIA MDPOH
GOLDBERGOVSKÉ VARIÁCIE, George Tabori
18. 4. 2011, pondelok, 19.00
Vstupné: 10 €,  8 €
Réžia: Peter Mankovecký
Obsadenie: Martin Huba, Lukáš Latinák, Marián Miezga, Róbert Jakab, Juraj Kemka, Darina Abrahámová, Jana Oľhová, Dominika Kavaschová
„Crazy“ tragikomédia plná irónie a mrazivo čierneho humoru nazerá na stvorenie sveta ako (s)tvorenie divadelnej inscenácie. Režisér Boh a herci ľudia. V divadelnom zákulisí tyranizuje hercov despotický režisér.  Mr. Jay inscenuje Bibliu a jeho oddaný asistent Goldberg je prinútený znovu prežívať pretrpené hrôzy. Mr. Jay, ako egocentrický a tvrdohlavý tvorca postupne spoznáva svoje limity a padá pod ťažobou zodpovednosti. Pred divákmi sa odohráva šialený a sarkastický dialóg,  ktorý  napáda stereotypy, sebaľútosť  a dogmy a dáva ich do kontrastu s obyčajnými ľudskými osudmi.

 


 

SKVELÉ ČESKÉ INSCENÁCIE NA DOSKÁCH MDPOH
CHARLEYOVA TETA, Brandon Thomas
Městské divadlo Brno
27. 4. 2011, streda, 19.00
Vstupné: 12 € , 11 €
Réžia: Gustav Skála
Obsadenie: Petr Štěpán, Jan Mazák, Alan Novotný, Igor Ondríček, Pavla Vítazková, Radka Coufalová/Markéta Sedláčková, Josef Jurásek, Zdeněk Junák, Irena Konvalinová/Eva Gorčicová, Lenka Janíková
Veselá komédia o dvoch zaľúbených oxfordských študentoch – Charliem a Jackovi, ktorí by chceli pozvať svoje vyvolené na romantické rande. Z dôvodu svojej hanblivosti však použijú krycí manéver – aby mali dôvod pozvať obe dievčatá na stretnutie, zinscenujú stretnutie s fiktívnou Charlieho tetou. Za tú sa prezlečie rozmaznaný študent Babberley a rad komických udalostí na seba nenechá dlho čakať.

 


 

AUGUST NA KONCI AMERIKY, Tracy Letts
28. 4. 2011, štvrtok, 19.00
Slovenské komorné divadlo, Martin
Vstupné: 10 €, 8 €
Réžia: József Czajlik
Obsadenie: Ján Kožuch, Zuzana Kronerová, Jana Oľhová, Karol Vosátko, Miroslava Časová, Eva Gašparová, Ľubomíra Krkošková, Martin Horňák, Petronela Valentová, Michal Gazdík, Dominik Zaprihač, Lucia Jašková, Viliam Hriadel
Tragikomédia amerického dramatika a herca Tracyho Lettsa, držiteľa Pulitzerovej ceny z roku 2008, sa zameriava na rodinu a jej funkčnosť, respektíve patologickú nefunkčnosť. Samovražda otca prinúti ostatných členov rodiny stretnúť sa a vyrozprávať si rodinné tajomstvá a klamstvá. Hru, v ktorej sa analyzuje rodina ako základná jednotka spoločnosti, označil denník New York Times za „najvzrušujúcejšiu novú americkú hru za posledné roky". Inscenácia prichádza na dosky MDPOH ako čerstvá novinka, mesiac po slovenskej premiére v Slovenskom komornom divadle v Martine.

 Príjemný kultúrny zážitok!

 


 
 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: