Ste hladnevaní?

Michaela Klamová | 8. september 2022
Hladnevaní

Nie, nepomýlili sme sa.

Dovolili sme si poslovenčiť anglický termín „hangry“ odvodený od slov hungry (hladný) a angry (nahnevaný). Ako už zrejme správne hádate, ide o stav, keď je človek nahnevaný kvôli prázdnemu žalúdku. Na tento si teraz posvietili aj vedci.

Hladnevanosť

Tí v novej štúdii (ext. zdroj štúdia) potvrdili, že hladní ľudia nemajú práve najlepšiu náladu. Hlad sa najčastejšie spájal s pocitmi hnevu a podráždenosti a vek, pohlavie, BMI či stravovacie návyky nemali na tieto stavy u účastníkov štúdie takmer žiadny vplyv.

Hladnevanosť sa netýka len ľudí, vedci ju zdokumentovali aj v zvieracej ríši. Aký konkrétny mechanizmus sa za tým skrýva, vedci zatiaľ nevedia. Jednou z pravdepodobných teórií je, že negatívne emócie môžu byť spôsobené nízkymi hladinami glukózy v krvi.

Už len samotné potvrdenie, že za našu zlú náladu a podráždenosť môže iba hlad, vie ľuďom pomôcť. Ľahšie tak identifikujú, či za ich emóciami stojí skutočný problém, alebo sú len nafúknuté prázdnym žalúdkom. 

Emócie na uzde? Najedzte sa

Plánujte preto vopred – či vás čaká ťažký deň v práci, dôležité rozhodovanie sa, ale zásadný rozhovor s vaším partnerom, nezabudnite sa pred tým dobre najesť. Predídete tak zbytočným negatívnym emóciám. 

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: