ŠKODA odporúča: Jazdite bezpečne aj v zime!

Redakcia | 24. november 2011
ŠKODA odporúča: Jazdite bezpečne aj v zime!

Odborníci zo ŠKODA AUTO pripravili pre motoristov odporúčania a tipy, ako včas a správne pripraviť automobil na zimu, aby ste na nič nezabudli.

Mnoho slovenských motoristov každoročne podcení prípravu vozidla na zimnú sezónu, odkladá ju na poslednú chvíľu alebo sa k nej ani vôbec nedostane. Odborníci zo ŠKODA AUTO pripravili pre motoristov odporúčania a tipy, ako včas a správne pripraviť automobil na zimu, aby ste na nič nezabudli.

V prvom rade odporúčame vodičom, ktorí ešte neprezuli svoje automobily, aby tak urobili čo najskôr. Chladné dni s teplotami často nepresahujúcimi bod mrazu sú už na dennom poriadku, a tak je riziko dopravnej nehody ešte väčšie. Zimné pneumatiky by ste mali ponechať na vozidle až do konca marca, pričom nové pneumatiky je nutné ešte zabehnúť, pretože optimálne vlastnosti získavajú asi po 300 km. Rovnako dôležitá je kontrola prípadného poškodenia, ako aj vyváženie použitých zimných pneumatík pred opätovným namontovaním a následná kontrola tlaku v nových či použitých pneumatikách niekoľkokrát počas zimy. Zmes zimných pneumatík je mäkšia ako pri letných, a tým si zachováva oveľa lepšiu priľnavosť k vozovke a aj brzdná dráha je pri zimných pneumatikách podstatne kratšia.

Dbajte o bezpečnosť na cestách

Ranné námrazy na oknách pozná azda každý vodič. Znepríjemňujú väčšinou uponáhľané rána, a tak mnohí vodiči očistia svoje sklá nedostatočne a ohrozujú tak seba i ostatných. Odporúčame nepodceňovať toto riziko a radšej vstať skôr, dôkladne odstrániť námrazu a až potom vyraziť na cesty. V prípade zapríčinenia nehody s nesprávne vyčisteným sklom môžete mať problémy nielen s políciou, ale i poisťovňou. Ideálnym pomocníkom na predchádzanie nepríjemných situácií je škrabka na ľad, ktorá má na opačnej strane gumený poťah na zotretie rosy. 

K dobrému výhľadu z interiéru automobilu patria aj kvalitné stierače. Pokiaľ tie vaše nie sú v dobrom stave, odporúčame ich vymeniť čo najskôr.

Starajte sa o svoje vozidlo

Pred zimnou prípravou určite odporúčame skontrolovať si aj akumulátor. Práve ten je v zime nadmerne namáhaný a môže ľahko zradiť. Kontrola a premeranie, resp. výmena akumulátora za nový môže ušetriť nechcené problémy na ceste.

V prípade, že v zimných mesiacoch cestujete cez Slovensko, vhod môžu prísť i snehové reťaze či vrecko plnené soľou na posyp. Slovenské hory sú plné nástrah a pri nedostatočnej úprave ciest sa vám môže ľahko stať, že nebudete môcť zdolať trasu. Nezabudnite ani na kontrolu brzdovej kvapaliny. Najdôležitejšie je totiž neustále počítať s nutnosťou brzdenia. V zimných mesiacoch sa snažte vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi vozidlami a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom.

V zime je riziko nehody 6x vyššie

Často stačí len jediný deň nepriaznivého počasia a každý nesprávne pripravený automobil sa stáva neovládateľný a nebezpečný. Štatistiky dokazujú, že 55 % všetkých dopravných nehôd sa stane na zimných vozovkách. ŠKODA preto odporúča, aby ste zimu nepodcenili a svoje auto na nepriaznivé počasie dostatočne pripravili v  autorizovaných servisoch. Výsledky nedávno uskutočneného testu autoservisov preukázali, že autorizované servisy poskytujú majiteľom áut kvalitné služby a uplatňujú správne pracovné postupy. Zároveň používajú originálne náhradné diely v rozsahu predpísanom výrobcom. Zákazník tak dostáva vyššiu kvalitu za porovnateľnú cenu.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: