Rodinné modely FORD

JF | 18. Jun 2011

Máte vybraté svoje rodinné auto? Nechajte sa inšpirovať...

Redakcia časopisu MAMA a ja sa zúčastnila oslavy Dňa detí, ktorú usporiadala spoločnosť FORD. Popoludnie strávené v príjemnej spoločnosti detského centra v Danubii, súťaže pre najmenších, zábava, maľovanie na tvár, trampolíny, testovanie vozidiel... to všetko sme zažili s FORDom a musím vám povedať... ani chvíľkový dážď nepokazil dojem z takejto oslavy Dňa detí! Naši najmenší odchádzali s taškou plnou odmien za účasť v súťažiach, my dospelí s pocitom výborne stráveného popoludnia.

Samozrejme, využili sme možnosť skúšobnej jazdy a v "plnej zbroji" sme osedlali Ford Galaxy. Sadli sme do auta, zapli bezpečnostné pásy, naštartovali a jazda sa mohla začať. Zo všetkých predstavených modelov nás upútal práve tento najväčší (žeby vplyvom rozrastajúcej sa rodinky? :-) ). A čo všetko sme sa dozvedeli? Čítajte...

Rodinné vozidlá Ford predstavené pri tejto príležitosti, modely C-MAX, Grand C-MAX, S-MAX a Galaxy majú spoločného menovateľa. Všetky patria do kategórie vanov. 5-miestny C-MAX a dlhší, až 7-miestny Grand C-MAX s posuvnými zadnými dverami zdieľajú rovnakú platformu s modelmi Focus. Väčšie vany S-MAX a Galaxy, patriace do strednej triedy (kam patrí napr. Mondeo), sú o triedu väčšie a teda ponúkajú aj väčší priestor pre posádku aj batožinu.

U rodín s deťmi sú pre svoje úžitkové vlastnosti obľúbené aj kombi verzie modelov Focus či Mondeo, ale tento krát sme sa pri prezentácii zamerali na vany. Tie majú v portfóliu modelov Ford veľké zastúpenie a teda poskytujú možnosť širokého výberu presne podľa potrieb rodiny. Pri výbere auta rodina zvažuje aj tieto aspekty:

- veľkosť auta (predurčuje priestor v aute, bezpečnosť, manévrovanie)
- počet sedadiel v aute (koľko z toho je plnohodnotných, manipulácia s nimi)
- variabilita priestoru v aute (sklápanie, posúvanie, vyberanie sedadiel)
- úchyty ISOFIX (uľahčujú manipuláciu s detskými autosedačkami)
- typ zadných dverí (klasické alebo posuvné, obe majú svoje pre a proti)
- nakladacia hrana kufra (nižšia nakladacia hrana umožňuje ľahší prístup do batožinového priestoru a ľahšiu manipuláciu s batožinou)
- objem batožinového priestoru a jeho využiteľnosť
- úložné priestory (aj vzadu – napr. detské pilotné stolíky)
- bezpečnosť (výsledky v testoch EuroNCAP, počet airbagov, pevnosť karosérie, prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti)
Výhodou vanov je nielen vyšší posed vodiča a spolujazdca, čo prináša väčšiu bezpečnosť pri náraze, ale aj lepší výhľad pre deti sediace vzadu. Vyššie položené sedadlá znamenajú aj ľahšiu manipuláciu s detskými autosedačkami. Pri výbere rodinného auta netreba zabúdať ani na detaily, akými sú elektrická detská poistka, zrkadlo na pozorovanie detí, indikátor zapnutých pásov aj v druhom/treťom rade či deaktivácia airbagu spolujazdca.


Deti ocenia slnečné roletky a vychytávkou sú DVD multimediálne systémy a detské autosedačky so zabudovanými reproduktormi. Tieto vedia pomôcť zabaviť či uspať dieťa napr. rozprávkou.

Rastúci trend rôznych alergií primäl inžinierov v laboratóriách Ford, aby ešte viac dbali na materiály použité v interiéri vozidiel. Ford je ako jediný výrobca nositeľom pečate za antialergický interiér od nezávislej nemeckej organizácie TÜV.

Príjemným štandardným doplnkom vozidiel Ford je aj systém Easyfuel, ktorý nedovolí natankovať do auta nesprávne palivo.


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: