Rodinná dovolenka? Orava je ideálna! Na Orave dobre, na Orave autom

Michaela Horbanová | 12. august 2022
Dacia Duster
foto: archív rodiny

Aspoň raz ročne človek musí vypnúť. Počítač, televízor, telefón, ale hlavne seba. Nepotrebujete k tomu more, ani Alpy. Stačí odhodlanie, šikovné auto a staré dobré Slovensko, konkrétne Oravu. Čo nevynechať?

Na Oravu sme dorazili v nedeľu večer, kufor auta bol vyplnený do poslednej škárky, ale veci, ktoré sme so sebou ťahali, by bezpečne vystačili na cestu okolo sveta za 80 dní. Áno, trpím tým takým pocitom, že "čo keď budem aj toto potrebovať…" a preto mali deti zbalené všetko od krátkych tričiek po zimné bundy (však na Orave je chladno, či?).

Dacia Duster

Ubytovali sme sa v príjemnom hoteli neďaleko obce Hruštín. Naše auto si cestu k hotelu dokonale užilo, úzka cesta, stúpanie, počas zimy by sme rozhodne využili pohon 4x4, ku ktorému sme sa nakoniec predsa dopracovali aj uprostred leta v inej časti Oravy. 

Ducia Duster

Keď vás zastihne zlé počasie

Poznáte ten pocit, keď človek mieni (ťažko plánuje už dva mesiace vopred), ale SHMÚ mení? Áno, predpoklad, že prvé dva dni dovolenky lialo ako z krhly, je správny. Premenlivé oravské počasie otestovalo naše odhodlanie, auto i plány a tak sme na druhý deň improvizovali a vyrazili na dobrodružstvo iného typu - navštívili sme Escape Plan v Námestove.

Ak máte radi dobrodružstvo, tímovú spoluprácu, riešenie hlavolamov a úloh ale najmä ak máte radi svoje školopovinné deti, vymodlite si aspoň jeden deň daždivého počasia, aby ste mohli toto miesto navštíviť. Náhradný plán sa nakoniec ukázal ako jeden z top zážitkov regiónu a do konca dovolenky sme si ho zopakovali ešte 2x v iných hracích miestnostiach.

Miesta, ktoré jednoducho musíte navštíviť

Na Oravu však zrejme nejdete prečkať prívalové dažde a stavať si plťku (ale aj to sa tam dá!), ale užiť si krásy oravskej prírody, vychutnať si miestne špeciality a navštíviť minimálne Oravský hrad a Múzeum oravskej dediny.

Dacia Duster

Ak sa najskôr vyberiete na hrad, pripravte si peniaze za parkovanie, návštevu i fotenie, trpezlivosť a dobrú obuv. Z hradu sa núkajú krásne výhľady, ktoré si rozhodne nenechajte ujsť.

Nečakajte na sprievodcov, hrad si pohodlne obehnete so šikovnou mobilnou aplikáciou, ktorá vám pri každej zastávke povie, na čo sa pozeráte, pridá niekoľko zaujímavostí a historických faktov. Takto si hradom prechádzate vlastným tempom, deti si môžu oddýchnuť, zastaviť sa pri tom, čo ich zaujíma a na všetko máte dostatok času.

Múzeum oravskej dediny v Zuberci je miesto, pre ktoré si kľudne vyhraďte celý deň. Drevenice, ich vybavenie, atmosféra dôb dávno minulých a možnosť nazrieť na ruky remeselníkov vás opantajú, vtiahnu do minulosti, vyzvŕtajú a vypľujú späť až vtedy, keď si všimnete, že všetci pomaly odchádzajú a toto nie je realita, ale dokonalá ilúzia. Nádherné miesto plné histórie, ktoré si rovnako môžete prejsť so sprievodnou mobilnou aplikáciou , alebo si pri vchode zoberiete príručku a pri jednotlivých domoch si o nich pokojne všetko prečítate. Deti si môžu vyskúšať rôzne remeslá, vyrobiť si sviečky z vosku, hlinené ozdoby na krk či krčahy na hrnčiarskom kruhu. Ak vás prepadne hlad, aj toto vyriešite priamo v areáli. 

Orava s Daciou Duster

V koľkých jaskyniach ste už boli?

Avšak jedno vybehnutie z tohto dokonalého múzea si rozhodne dovoľte. V koľkých jaskyniach ste už boli? Páčilo sa vám? Zažili ste tam "tmu ako v rohu"? Zrejme nie, pretože naše jaskyne sú väčšinou krásne čisté, osvetlené, plné krásnej výzdoby i ľudí. Ak chcete zažiť skutočnú jaskyňu, surovú, neupravenú, bez príkras a s malou skupinou ľudí, rozhodne využite prehliadku v Brestovskej jaskyni, ktorá sa nachádza hneď vedľa múzea. Lístok štandardne na mieste nekúpite, návšteva si vyžaduje rezerváciu cez internet. Tento zážitok však rozhodne stojí za vyskúšanie.

Do jaskyne majú povolený vstup len deti od 6 rokov a naraz do nej môže ísť maximálne 15 ľudí. Brestovská jaskyňa je iná ako všetky, ktoré ste doteraz navštívili. Nie je osvetlená a preto pri vstupe dostanete helmu s čelovkou. Nebudem vám prezrádzať, ako trasa vyzerá, ani to, ako vyzerá absolútna tma. Choďte si to vyskúšať na vlastnej koži! Dobrá pevná obuv je samozrejmosťou, nezabudnite ani na teplejšie oblečenie, v jaskyni je stála teplota 4 - 6 stupňov Celzia.

Výhľadov sa nikdy nenabažíte

Milujete výhľady? Ak nie ste práve turistický typ, ale autom sa vyveziete kamkoľvek, rozhodne odporúčam rozhľadňu nad mestom Tvrdošín. K rozhľadni vedie cesta, na ktorej sme využili už spomínaný pohon 4x4. Aj vďaka týmto vlastnostiam je priestranná Dacia Duster dokonalým rodinným autom. Unavené nôžky malých výletníkov ostali ušetrené na ďalšie dobrodružstvá. Pri rozhľadni si môžete posedieť, alebo sa pohojdať na hojdačkách. Je to krásne miesto mimo civilizácie, nerušené, s božskými výhľadmi a keď sa vám pošťastí, uvidíte aj líšku a iné zvieratká.

Orava s Daciou Duster

Turistika s deťmi

Čo by to bol za pobyt, keby sme nešli aj na turistiku? Keďže predošlý deň mali detské nôžky oddych, museli sme vyrovnať misky váh. V regióne je množstvo nádherných turistických chodníkov. My sme si však urobili väčšiu zachádzku a prešli sme až do Terchovej - vstupnej brány do Malej Fatry. Cieľom bolo vystúpiť na Veľký Kriváň, najvyšší vrch Malej Fatry.

Aby sme však boli k deťom fér, pred výstupom sme sa vyviezli do Snilovského sedla kabínkovou lanovkou z Vrátnej. Ak chcete ušetriť, lístok na lanovku si kúpte cez internet, je lacnejší ako na mieste. Šesťminútová jazda lanovkou je príjemným spestrením a počas nej deti natoľko ohúrite, že potom ochotne pokračujú pešo a zvládnu aj výstup v nenáročnom teréne. Samotný výstup zvládnete do hodiny, je bezpečný aj pre deti a dokonalé výhľady na zelené kopce slabšie povahy dojmú k slzám (áno, celkom som sa tomu poddala).

Celkom prirodzene zrejme neskončíte rovnako ako my pri jednom vrchole, ale zamierite si to rovno na Chleb, ktorý je oproti. Po túre sa môžete občerstviť v bufete a absolvovať spiatočnú cestu lanovkou. Miesto nie je preplnené, turisti prúdia postupne, roztrúsia sa po okolitých kopcoch a tým vzniká priestor na nepreberné množstvo nádherných fotografií.

Orava s Daciou Duster

Najsevernejšia obec na Slovensku

Viete, ktorá je najsevernejšia obec na Slovensku? Oravská Polhora! Tento dôležitý bod z vlastivedy našej dcéry sme nemohli vynechať a preto sme navštívili miestne rašeliniská a rozhľadňu Slaná voda za Oravskou Polhorou.

Rozhľadňu máte cestou, je dostupná autom a poteší najmä duše, ktoré radšej osedlajú rodinného tátoša, ako turistické topánky (áno, tátoš je vďaka výborne tvarovaným sedadlám výrazne pohodlnejší a ten náš má aj vykurovanie sedacieho svalu, čo v nečakane chladný deň využijete aj uprostred leta.). Turistické topánky nepotrebujete ani na rašeliniskách. Chodník je však dostupný už len na vlastnú zodpovednosť, ale dá sa ním prejsť. Odmenou sú pohľady na zaujímavé druhy machov a rastlín, ktoré zrejme inde nezhliadnete.

Núdza nie je ani o jašterice, ale tabuľky naznačujú, že prítomná môže byť aj vretenica. Preto v žiadnom prípade neschádzajte z chodníka a ak je v zlom stave, radšej naň nevstupujte a lokalitu si obzrite len z kraja.

Orava s Duciou Duster

Ďalšie tipy na výlet

Byť na Orave a nevidieť Oravskú priehradu by bol hriech. Na Slanický ostrov umenia sa dostanete loďou. Tento výlet opäť ocenia najmä zvedavé deti, pre ktoré bude plavba po Oravskej priehrade zážitkom. V Podbieli sa na chvíľu zastavte pri Františkovej hute, ruine továrenskej haly železiarne, ktorá je technickou pamiatkou a napriek svojmu stavu je mimoriadne fotogenická.

Dacia Duster

 

Najvyššiu sochu Ježiša na Slovensku nájdete v obci Klin. Keďže sú na svete len 3 takéto sochy, bez ohľadu na vierovyznanie je to zaujímavá zastávka. V prípade priaznivého počasia je od sochy krásny výhľad na obec i Oravskú priehradu.

Orava s Duciou Duster

Čo dodať na záver?

Za 7 dní sme najazdili takmer 1500 km, vďaka šikovnej priemernej spotrebe 6,9 l na 100 km (auto sme vôbec nešetrili) sme i v teréne, s častejším pohonom 4x4 a dlhšími cestami diaľnicou zo Záhoria na Oravu a späť spálili menej benzínu, ako sme pôvodne predpokladali, pohodlne a bezpečne sme previezli v aute dve deti, množstvo batožiny a vďaka ťažnému zariadeniu sme mali možnosť využiť aj požičovňu bicyklov. Ozaj, užite si aj cyklotúry, je ich tam neúrekom!

Spoločníkom na dovolenke nám bolo auto Dacia Duster, mať spoľahlivé a priestranné auto je benefitom každej dovolenky.  Ďalšie informácie na www.dacia.sk

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: