RETRO LETO: Pozrite sa, ako vyzerali dámske plavky v minulosti

Marika Koscelníková | 25. Jul 2019
RETRO LETO: Pozrite sa, ako vyzerali dámske plavky v minulosti
foto: commons.wikimedia.org

Uf, je to posun. K slobode a voľnosti. Aj keď sa retro vracia aj v plavkách, niektoré modely by nás v horúčavách riadne zaparili.

V minulosti sa "kúpacie modely" podobali skôr šatám, ako plavkám. Na odhaľovanie tela platili prísne pravidlá a bolo považované za prekročenie zákona, ak sa dáma ukázala s odhalenými nohami nad kolená, prípadne ukázala svoje ramená. Takéto odvážne dámy skončili jednoducho v putách. Bolo to neprípustné. 

Čím viac slobody, tým menšie plavky

Časy sa zmenili a ženy, čím viac bojovali o svoje práva a miesto v spoločnosti, tým viac sa to odrážalo aj na "modeloch do vody". Kým v starovekom Ríme sa kúpavali ženy v ľahkých šatách, v 50 -tych rokoch spôsobili revolúciu nielen v ženskom svete bikiny. Viete o tom, že prvé bikiny modely nechcela žiadna modelka predvádzať?  Dlho boli prezentované len na figurínach, kým sa neuvoľnili spoločenské predsudky. 

Zlom nastal v roku 1956. Brigitte Bardot sa v bikinách objavila v kultovom  film  A Boh stvoril ženu a  spopularizovala plavky tak, že ich nosenie sa stalo trendovým a akceptovaným. 

Pozrite si fotogalériu retro plaviek z minulosti. Je sa na čo pozerať! 

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: