Problémy so spánkom: Pár pravidiel spánkovej hygieny

Redakcia | 3. marec 2023
Spánková hygiena

Je všeobecne známe, že spánok zohráva veľmi dôležitú úlohu v podpore našej imunity, počas spánku prebiehajú regeneračné procesy v našom tele.

Ak máte začínajúce problémy so zaspávaním a spánkom, je dôležité dodržiavať pravidlá spánkovej hygieny:

  • Do postele si líhajte v pravidelnom čase (každý deň v týždni, aj počas víkendov) a taktiež v rovnakom čase vstávajte.
  • Hoci to môže byť lákavé, odolajte pokušeniu pospať si cez deň.
  • 4 - 6 hodín pred spaním nepite povzbudzujúce nápoje ako káva, čierny a zelený čaj alebo rôzne kolové limonády obsahujúce kofeín a iné povzbudzujúce látky.
  • Pred spaním sa neprejedajte, nefajčite, nepite alkohol.
  • Svoju posteľ využívajte výhradne iba na spánok a sexuálne aktivity.
  • Fyzickú aktivitu v akejkoľvek forme cvičenia tiež nevykonávajte tesne pred spaním. Pri fyzickej aktivite sa totiž telo nabudí, aktivizuje. To práve pred spaním nepotrebujete. Aktívny telesný pohyb pre dobrý spánok áno, ale nie vo večerných hodinách. 3 - 4 hodiny pred spaním teda intenzívne necvičte, vhodnejšia je prechádzka v ľahkom tempe.
  • Udržiavajte v spálni ideálnu teplotu 18 – 20 °C, pred spaním vyvetrajte, redukujte hluk a svetlo.
  • Vyhýbajte sa „modrému“ svetlu obrazoviek – či už ide o televíznu obrazovku, monitor počítača, tablet alebo mobilný telefón, všeobecne sa odporúča odoprieť si tieto vzruchy aspoň dve hodiny pred spaním..
  • Večer pred spaním neriešte stresujúce veci, v posteli sa snažte zbytočne nepremýšľať, naopak, venujte svoje myšlienky a predstavy príjemným veciam.
  • Ak sa vám nedarí zaspať, nepozerajte sa celé hodiny do tmavého stropu, ale skúste aspoň 30 minút vykonávať nejakú monotónnu činnosť. Čím nudnejšia činnosť, tým lepšie. Potom skúste opäť v pokoji zaľahnúť do postele.

Spánok je lekárom pre telo i myseľ

Je všeobecne známe, že spánok zohráva veľmi dôležitú úlohu v podpore našej imunity, počas spánku prebiehajú regeneračné procesy v našom tele.

Telo sa uvoľní a už mu žiadna myseľ svojimi rušivými myšlienkami nebráni k rozbehnutiu samo liečivých schopností tela. Regeneruje sa nielen telo, ale aj myseľ. Všetko, čo ste počas dňa zažili sa v spánku integruje, a nielen to, počas spánku bežia aj procesy liečenia rôznych, aj starších tráum – a to psychických i fyzických. Avšak na to, aby všetky tieto úžasné a liečivé schopnosti vášho tela mohli počas spánku prebiehať je potrebný nerušený, kvalitný spánok, ktorý má svoje trvanie. Pre každého je tento čas iný, niekomu stačí 5 hodín kvalitného spánku a cíti sa byť fit, iný potrebuje aj viac ako 8 hodín. Kvalitný spánok navodzuje v tele opäť harmóniu na fyzickej, chemickej aj emočnej rovine.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: