Predvianočný čas: Spokojná mama, spokojní všetci

Natália Krížová | 13. december 2021
Predvianočné mamy

Príchod Vianoc by nemal symbolizovať stres z nekonečných povinností a úzkosť z nenaplnenej predstavy o dokonalých sviatkoch. Neobdivujme insta mamy, buďme dobré mamy.

Najväčšiu radosť z blížiacich sa Vianoc majú nepochybne deti, pre ktoré je to obdobie prekvapení a rozprávok.  Dospelí a najmä mamy sa snažia o to, aby bolo v období sviatkov všetko dokonalé. Chceme splniť všetky sny svojich detí o darčekoch, mať dokonale upratané, včas postavenú vianočnú jedličku, kúpenú na miestnych trhoch, napečené linecké kolieska, ktoré budú deti plniť domácim lekvárom, stretnúť sa so známymi pri varenom vínku, navštíviť rodinu a odísť s pochvalou, ako skvele sme napiekli. Popri tom si užívať vianočné chvíle, nezabudnúť na svoju psychickú pohodu a nenadobudnúť pocit, že nič nestíhate.

Život nie je seriál, ani Instagram

Presne tak, ako to často vídavať v seriáloch či na sociálnych sieťach, kde je možné pozorovať ženy v úlohe matiek bez najmenších známok únavy. V duchu si začnete premietať, ako to vyzerá pred sviatkami u vás. Všade samé povinnosti, starosti a stupňujúci sa zhon. Aby toho nebolo málo, ešte je tu vaša práca, v ktorej vás na stole čakajú nedokončené záležitosti s požiadavkou uzavrieť ich čím skôr. Už teraz je jasné, že to ledva stíhate, aj napriek dokonalému časovému rozvrhu v diári. Stále však máte právo cítiť psychickú pohodu v podobne hektickom období, tráviť čas so svojimi deťmi a zvládať všetky povinností supermamy, avšak takej ,,reálnej supermamy“, nie z obrazovky počítača. 

Platí, že ak sa človek na isté situácie pripraví, bude schopný na ne pružnejšie reagovať a prekvapí ho menej nečakaných udalostí v spojitosti s nimi. Jednou z možností, ako nezačať pochybovať a nestratiť vieru vo svoje predvianočné ,,super schopnosti“, je byť pripravená na ducha moderných Vianoc a vedieť si urobiť dobrý predvianočný manažment. Poznáte to, aj napriek tomu, že si každý rok rozvrhnete čas, kedy kúpite darčeky, koľko kíl múky a cukru potrebujete na upečenie vianočných cukroviniek, či spôsob, akým ozdobiť stôl pri podávaní štedrovečernej večere, nie vždy to dopadne podľa plánu. 

Aké sú vaše vianočné priority?

Čo tak začať tento rok plánovať Vianoce od seba? Pravdou je, že len mama, ktorá je spokojná a vyrovnaná so sebou, dokáže zabezpečiť rodinnú pohodu. Niekedy je nemožné nájsť si chvíľky venované sebe a na moment sa zastaviť, avšak majte na pamäti, že ak to dokážete, bude z vašej spokojnosti a milých slov čerpať celá rodina. Vyhraďte si čas a miesto v byte, ktoré budú patriť iba vám a premýšľaniu nad významom sviatkov radosti a pokoja a nad tým, s kým by ste ich chceli prežiť. Či už sa tomu začnete venovať cestou domov z práce alebo večer pri zelenom čaji a teplej deke, pomôže vám to lepšie spoznať vlastné vianočné očakávania a prežiť vianočné obdobie vo  väčšej pohode.

Stanovte si svoje hranice a jasné pravidlá, nakoľko sa môžete rozdať a obetovať sa všadeprítomnému predvianočnému stresu, aby ste sa úplne nevyčerpali a dokázali sa s radosťou venovať svojej rodine. 

Položte si otázku, čo je pre vás počas Vianoc dôležité. Riadite sa pri predvianočnom plánovaní povinných aktivít tým, čo naozaj chcete, alebo sa len snažíte nezlyhať v doterajších zvykoch prebratých od starších generácií? Vyleštená domácnosť, dokonale nadizajnovaná, v chladničke plno jedla, ktoré na vás vyskakuje ešte týždeň po sviatkoch a príprava všetkého je len na vás?!

Doba, v ktorej existujeme, sa líši od čias minulých. Niekedy nám bráni zotrvávať v starých zvyklostiach a nezlyhať v nich. Je dobré si uvedomiť, že aj keď nebude všetko tip-top vyladené, nie je to dôvod na vyvolanie úzkostných myšlienok.  Ak si nájdete čas na premýšľanie o vašich skutočných predstavách o prípravach na sviatky a o ich prežití, budete citlivejšie vnímať seba, svoje očakávania, ako aj potreby najbližšej rodiny počas vianočných chvíľ. Možno prídete na to, že vám stačí oveľa menej, ako ste si doposiaľ mysleli. 

Zamyslite sa tiež, či skutočne potrebujete preplniť chladničku, mrazák aj špajzu enormným množstvom potravín len preto, že to tak počas Vianoc „musí byť“. Je naozaj nutné, aby ste sa v predvianočný víkend vracali domov s vyplazeným jazykom ovešaná nákupnými taškami? Aj to vás môže vyčerpať, v duši aj v peňaženke. Na základe svojich možností a predošlých skúseností si stanovte zoznam potravín spolu s ich reálne potrebným množstvom.

predvianočný čas

Podeľte sa. Aj o starosti.

Stáva sa zvykom, že práve pred sviatkami POKOJA a počas nich máte pocit, že sa všetky povinností minimálne zdvojnásobili a pokoj je to posledné, čo vám je dopriate. Aj keď si konečne nájdete čas pre seba a pre rodinu, v hlave neustále premýšľate nad tým, kedy a ako stihnúť ďalšie povinnosti. 

Tradície tu nie sú len na to, aby sa slepo dodržiavali, ale aby sa tiež prispôsobovali dobe, alebo aby vznikali nové. Nie je nutné vypľuť dušu, len aby ste mali presne 12 druhov pečiva z receptára po prababičke a aby aj posledná pavučina za sporákom prišla o nárok na existenciu. Zvlášť keď dojčíte každé tri hodiny a na sukni vám visí ďalšie stvorenie bažiace po vašej pozornosti bez prestávky.

Načo sú nám online obchody, upratovacie služby, donášky domov, e-shopy s pravým domácim pečivom, dobré susedy a čiperné babičky? Platené služby, výmenný obchod, či kamarátska pomoc,  sú na to, aby sme ich využili. A pomohli si navzájom: „Babi, prídem ti umyť okná za hrniec zemiakového šalátu. Vymením dva litre domácej kapustnice za misku medovníkov. Spoločným pečením proti adventným depresiám“.

No a nezabúdajte na deti a ich podiel povinností. Ten Ježiško nechodí len tak k hocikomu. Zapojte do upratovania všetkých členov rodiny a rozdeľte povinnosti tak, aby ich každý zvládal. Odľahčí vás to nielen psychicky, ale aj fyzicky. Podieľajte sa na niektorých činnostiach spolu pri koledách a vianočných rozprávkach. Možno zistíte, že nemusíte robiť všetko sama a bezchybne. Ostanete prekvapená, ako dokážu neodkladné povinností spojiť ľudí a koľko energie vám to ušetrí. 

Dobré sa chváli samo – tak sa pochváľte

Stane sa, že aj napriek veľkej snahe byť ,,supermama“ a mať všetko v najlepšom poriadku, na vás padne časť predvianočného stresu. Naučte sa dýchať. Hlboko, smerom k bránici až do pľúc. Práve vaša spokojnosť so sebou samou a pokoj dosiahnutý okrem iného aj vďaka správnemu dýchaniu, ktorý si budete snažiť udržať, aj keď všade naokolo je zhonu viac než dosť, ocení vaša rodina, priatelia a hlavne vy. Pochváľte sa a buďte na seba hrdá, že ste všetko zvládli najlepšie, ako ste vedeli a vychutnajte si atmosféru vianočných chvíľ, tak, ako ste si ich pripravili. Veď sú len raz do roka!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: