Nielen pre deti je pravidelnosť KĽÚČOVÁ

Diana Mašlejová | 4. október 2022
Pravidelnosť je kľúčová

Rutiny ma upokojovali a oslobodzovali už odmalička a inak to nie je ani teraz. Je vedecky dokázané, že vďaka pravidelnému režimu sme pokojnejší a pociťujeme menej stresu.

Rutiny a ja

Možno si spomínate na filmy, v ktorých sa ide hlavný hrdina pustiť do písania niečoho, v čom má pocit, že sa vyzná a od vzrušenia si pomädlí ruky. Tak presne tak sa cítim ja, keď idem tvoriť tento článok. Rutiny a ja – to je známa dvojka a kto má pozná, vie, že neprikrášľujem. Udržať režim, keď prišiel na svet môj Arturko, bola trocha výzva, ale zvládli sme to. 

A teraz pred nami stojí ďalšia výzva – leto je preč a mnohí z nás sa vraciame do starých dobrých uponáhľaných koľají. Ako na to, aby sa nám po nich nerozbehol vlak taký rýchly, že si ani nestihneme uvedomiť, čo všetko sa okolo nás deje? 

Pokojnejší vďaka režimu

Ani neviem, kde to všetko začalo... Mám matné spomienky na to, ako si v prvom ročníku na základnej škole robím sama každú domácu úlohu a ani mi nenapadne venovať sa čomusi inému, alebo ako si ukladám zošity podľa hodín, ktoré budú za sebou nasledovať. Nie, nikto ma k režimu zvlášť neviedol a ani moji rodičia nie sú prehnaní perfekcionisti.

Rutiny ma upokojovali a oslobodzovali už odmalička a inak to nie je ani teraz. Naopak, moja blízka kamoška sa občas posťažuje na to, ako sa jej režim pri deťoch rozpadá pod rukami a ja zase vzdychnem nad tým, že by som sa chcela naučiť ho niekedy nechať trocha rozpadnúť (ale naozaj len málinko a nie veľmi často). Rutiny totiž pokladám za pozitívnu súčasť života a psychológovia s tým súhlasia. 

Keď vyjmeme fakt, že najdôležitejší je pravidelný režim najmä pre ľudí trpiacich psychickými ochoreniami, aj pre všetkých ostatných prinášajú do života viaceré benefity. Je vedecky dokázané, že vďaka pravidelnému režimu sme pokojnejší a pociťujeme menej stresu. Keď máme plán a skúsenosť, že tento plán vieme dodržiavať, cítime väčšiu kontrolu nad svojím životom. Viac sa potom dokážeme sústreďovať na detaily a máme väčší priestor venovať sa dôležitým rozhodnutiam, či len príjemnému oddychu. Stresový level ide nadol a sme skrátka viac „v pohode“. 

Mimochodom, veda tiež naznačuje, že pravidelný režim znamená lepší spánok. Udržiavať konzistentný spánkový harmonogram býva aj jednou z prvých rád, ktoré nám odborníci dajú, pokiaľ bojujeme so zhoršeným spánkom. Telo tým pravidelne a v rovnakú dobu dostáva dôležitý signál – je čas na oddych. 

Pre deti je pravidelnosť KĽÚČOVÁ

Neplatí to len u dospelých. Deťom dodáva pravidelnosť pocit bezpečia, učí ich sebakontrole a dôslednosti, pomáha im prijať fakt, že nie vždy dostaneme to, čo chceme. V domácnosti, kde dieťa vie, čo môže očakávať a čo bude nasledovať „potom“, dostáva pocit, že je chránené. Okrem dodržiavania večierky, pokrmov, hygieny a predspánkovej rutiny sa režim týka aj okien na voľnú hru, alebo trebárs iných aktivít. Ja so synčekom čítam denne, odkedy sa narodil. Je to naša rutina a máme ju obaja veľmi radi. Psychológovia tiež dodávajú, že vďaka pravidelnému rodinnému režimu sa dieťa učí dodržiavať a vnímať hranice. 

Vo vedeckých zhrnutiach som sa v rámci výhod dočítala aj o tom, že pravidelnosť je kľúčom k lepšiemu zdraviu. Je to troška s odbočkou, ale platí to. Pretože ak vieme dodržiavať rutiny, je pravdepodobné, že dokážeme pracovať aj na svojom zdraví. Vyvážene a pravidelne jesť, spať a venovať sa fyzickej aktivite. Posledným a nemenej zásadným ovocím pravidelného režimu je pocit šťastia, spokojnosti a vnútornej pohody. Keď si totiž v našich zaneprázdnených životoch urobíme takpovediac poriadok a aktivity zaradíme do poličiek, budeme mať miesto na nové veci. Napríklad na možnosť vyložiť si nohy a venovať sa sebe. A to sa pri rodinnom živote istotne zíde nejednej z nás. 

Dobré rutiny - ako na to? 

Skúsim ísť od seba a vrátiť sa troška do minulosti. Môj synček mal režim už asi po prvom týždni. Možno sa tak narodil, možno, chudák, nemal na výber. V každom prípade som vďaka tomu mohla zavolať našu babi každý deň v rovnaký čas a ja som vedela, kedy bude spinkať a kedy sa môžem venovať upratovaniu, pozeraniu seriálu či písaniu. Nie, vôbec tým nechcem povedať, že sme preto lepší, ba úspešnejší, nebodaj šťastnejší – poznám kopec rodín bez režimu a štipku ich bezstarostnosti by som si občas rada vzala... 

Píšem len, že mi to prinieslo mnohé benefity, ktoré ja (a vy možno tiež, alebo vôbec nie) potrebujem. Výzvou bolo napríklad mať pri dieťati uprataný byt a táto Šalamúnova úloha je aktuálna dodnes. Odpoveď? Skrátka to urobím. Vždy večer pred spaním, vždy keď odchádzame ráno z domu, vždy podvečer. Jasné, že sa mi veľakrát nechce, ale ten poriadok mi za to stojí a synček už, našťastie, pomáha tiež. Ako píšu psychológovia, niekedy je to o tom sa prekonať a naučiť sa radovať z pocitu, ktorý nám aktivita prinesie. Nie je to skrátka zakaždým „zadarmo“. 

Pravidelnosť je kľúčová

Rutiny - letné zvyky aj v jeseni

Hýbte sa

Tešili ste sa v uplynulých týždňoch zo športu, pravidelnej fyzickej aktivity a teraz máte obavu, ako to všetko napasujete do podovolenkového režimu? Odborníci radia začať pomaly. Nemusíte totiž stíhať všetko. Mať upratané, navarené, vyžehlené a ešte aj pocvičené? Čo môže ísť „cez palubu“? U mňa to je jednoznačne kolónka „ožehlené“ a troška aj „navarené“. Tam skôr improvizujem. Čo sa fyzickej aktivity týka, zistila som, že pôvodný plán zacvičiť si dva či trikrát v týždni na hodinu mi skrátka nevyšiel. A tak som režim upravila. Cvičím (až na výnimky) denne, ale menej. Sprvu mi to vychádzalo cez obed, teraz jedine ráno. A to je ďalšia z rád, ktoré sa v rámci time manažmentu odporúčajú. Vytvorte si vlastnú rutinu – takú, ktorá vám vyhovuje a dá sa udržiavať. Je to lepšie, ako preberať a potom zahodiť za hlavu. 

Chcem (iba) spať...
Prečítajte si tiež:

Chcem (iba) spať...

Dobre jedzte

Po lete je poriadnou výzvou aj stravovanie rodiny. Tu dobrovoľne priznávam, že ani pri najväčšej snahe nemám čím inšpirovať. V každom prípade letné pokrmy sú skutočne ľahké na prípravu, čo iste súvisí aj s dostupnosťou sezónneho ovocia a zeleniny. V lete sa aj nám mamičkám udržiava hmotnosť ľahšie a v štýle „dáš si šalát a ideš, a ešte aj zmrzlinu vyplávaš a vybeháš“ sa cítime o čosi viac fit. S príchodom daždivých dní a donáškových lákadiel sa niekedy zdravý životný štýl tak trocha zosype... Nevadí, aj to sa stáva. Znova je vraj podľa odborníkov užitočné vybrať si jednu rutinu a tú dôsledne dodržiavať. A až po čase k nej pridávať ďalšiu. Zdravé stravovanie preto nemusí znamenať „od zajtra a všetko“. Niekedy stačí začať so zdravými raňajkami a postupne pridávať ďalšie chody. 

Veľa pite 

Samostatnou kategóriou, na ktorú by sme po horúcich mesiacoch nemali zabúdať, je správny pitný režim. V lete nás telo núti piť viac a pravidelne, ale v chladnejšom jesennom období na príjem tekutín niekedy zabúdame. Začať by sme mali už ráno pohárom vody. Odborníci odporúčajú dopĺňať pitný režim práve vodou, v prípade minerálnych vôd je denné maximum určené na cca pol litra. Príjemnou obmenou sú aj čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, alebo bylinkové čaje. Tu si však treba strážiť druh a množstvo. Ovocný nesladený čaj je v poriadku, ale vypiť litre žihľavového čaju denne počas celej jesene už tak zdravé byť nemusí. Iné nápoje ako voda majú byť doplnkom, nie základom pitného režimu. V podstate platí, že na každých 15 kilogramov hmotnosti je vhodné vypiť 0,5 – 0,7 litra tekutín denne. V jesenných mesiacov sa denný príjem pohybuje okolo troch litrov, v horúcich dňoch a pri väčšej fyzickej záťaži je ideálna miera až okolo piatich litrov. 

S rozumom

Aj keď mám rutiny rada a mnohé udržiavam skutočne so železnou pravidelnosťou a trpezlivosťou, iné som zo života, naopak, vyhodila. Nedá sa stihnúť všetko a nedá sa byť perfektní vo všetkom (ešte to tak!). Dávať si reálne ciele je skvelá rada vo všetkom, napríklad aj pri nastavovaní režimu. A tiež je fajn občas všetko porušiť a nechať veci iba tak plynúť – to sa pre zmenu rada naučím ja. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: