PRE a PROTI: Homeopatická liečba

Gabriela Bachárová, Jana Fialová | 25. Sep 2017
PRE a PROTI: Homeopatická liečba

Sú takí, ktorí homeopatiu uznávajú a využívajú, rovnako ako i ľudia, ktorí pochybujú a vyvracajú jej pozitívny vplyv na zdravie človeka. Kam patríte vy?

Ako vlastne homeopatické lieky vyzerajú, aké sú  názory a skúsenosti odborníkov, ale aj pacientov? Čo vy? Dáte tejto alternatívnej forme liečby vo svojich životoch zelenú, alebo sa spoľahnete radšej na iné metódy či klasickú medicínu?

Čítajte aj: HOMEOPATIA: Placebo alebo zázrak?

Ako vyzerajú homeopatické lieky

V súčasnosti homeopatia disponuje približne 3 000 prípravkami, ktoré majú základ v minerálnych látkach a v substanciách z rastlinnej aj živočíšnej ríše. Ich príprava sa riadi zásadou, že čím viac sa liek riedi, tým je účinnejší. Minimálne alebo dokonca žiadne dávky účinnej látky majú stimulovať prirodzené sily organizmu tak, aby sa v podstate uzdravil sám.

U rozpustných látok sa liek riedi väčšinou v pomere jeden diel látky na 99 dielov vody či alkoholu. Zmes sa potom dôkladne pretrepe. Nerozpustné látky sa najskôr najemno pomelú a potom sa riedia mliečnym cukrom. Práve preto im odporcovia homeopatie posmešne hovoria „cukrové guľôčky“.

homeopatia

NÁZORY ODBORNÍKOV:

Homeopatia pomáha mojim pacientom

Praktický lekár MUDr. Pavol Tibenský, Brezová pod Bradlom

„Homeopatii sa venujem od roku 1992. Homeopatia stimuluje obranné sily organizmu v boji proti ochoreniu. Človek zvládne ochorenie, keď posilníme organizmus – nemusí to byť nevyhnutne homeopatickým liekom, ale homeopaticky, čiže nasmerujeme liečivé prostriedky na podporu chorého človeka. Ak človeku dodáme látky, ktoré jeho telu chýbajú, napríklad minerály, vitamíny či hormóny, pomôžeme mu na nejaký čas. Ak mu zvýšime odolnosť pomocou akejkoľvek liečby, vrátane homeopatie, dokáže si zabezpečiť dostatočnú tvorbu a prísun potrebných látok sám.

Zdravie je stav duševnej, sociálnej a telesnej pohody. Klasická liečba opomína niektoré, najmä psychické a sociálne faktory ochorenia.

Môže vás zaujímať: Alergia či vyrážka. Pomôže homeopatikum?

Vezmime si pacienta s vysokým tlakom: má sa dobre na nastavenej dvojkombinácii liekov, cvičí, športuje, zdravo sa stravuje. Ak príde do ambulancie a musí čakať, je nervózny. Ak ho navyše predbehnú babičky dôchodkyne, ide ho rozdrapiť. Hodnota tlaku 200/120 vyjadruje na telesnej úrovni jeho psychický stav.

Takýto človek bude uponáhľaný, nespokojný a netrpezlivý, aj keď sa stane dôchodcom, ktorý má čas. A svojím správaním si najprv v mysli a neskôr v realite vytvorí situáciu, v ktorej nebude musieť čakať – napríklad dostane porážku. Vtedy čakať naozaj nebude musieť a dostane tú najlepšiu možnú starostlivosť, nielen nejaké primitívne predpísanie liekov. Tomuto človeku sa dá pomôcť liekom Aurum, ktorý pokrýva a teda dokáže liečiť psychické, telesné i sociálne príznaky. Po nasadení lieku ku klasickej terapii antihypertenzívami sa tlak počas záťažovej situácie znormalizuje a zníži sa riziko komplikácií.


Odporúčam homeopatickú liečbu každému, ale najmä ľuďom, ktorým nepomohla klasická medicína – a je ich dosť. Považujem za vhodné, aby mal človek poruke homeopatickú lekárničku na prvú pomoc, samozrejme, ak stav nevyžaduje lekársky zásah. Stačí mať liek Arnica pre prípad poranení, Ledum pred pobytom v lesoch zamorených kliešťami, Chamomilla pre prípad bolestí pri prerezávaní zúbkov, Apis pri poštípaní hmyzom či spálení pokožky po opaľovaní. Dojčiace mamičky ocenia mimoriadny efekt lieku Phytolacca pri zápale prsníka. V prípade závažnejších problémov sa treba obrátiť na odborníkov.

 

Čítajte diskusiu na tému: Bylinky/alternativa alebo lieky?

Homemopatia je len drahé placebo

prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc., riaditeľ Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied Českej republiky a profesor imunológie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe

Vôbec nepochybujem o tom, že homeopatia, podobne ako iné postupy alternatívnej medicíny, naozaj „funguje“, a to na princípe silného a dosiaľ málo preskúmaného placebo efektu. Placebo efekt je založený na fyziologických, objektívne merateľných zmenách, ktoré boli vyvolané vzájomnými psychosomatickými vzťahmi. To znamená, že nervový systém dokáže vyvolať také fyziologické zmeny, ktoré očakávame po úspešnej liečbe.

Niektorým ľudom trpiacim početnými neduhmi s výraznou psychosomatickou zložkou toto umne podávané placebo vyhovuje a pomáha. Nemám nič proti tomu, aby sa homeopaticky ďalej liečili tí, ktorí sa tak liečiť chcú.

Rozhodne by však nemala nastať situácia, keď sa táto placebová liečba použije na niečo, na čo nestačí a dôjde tak k závažným škodám na zdraví pacienta.

Kedysi to bol omyl, dnes jasný podvod

prof. MUDr. Jiří Heřt, DrSc., profesor anatómie, člen predsedníctva Českého klubu skeptikov, roky sa venuje štúdiu alternatívnych liečiteľských postupov

Homeopati namietajú, že nezáleží na tom, ako to funguje, ale že to funguje a dá sa to aj dokázať experimentom. Mýlia sa. Áno, klinické štúdie vyznievajú čiastočne v prospech homeopatie, ale iba tie, ktoré robia samotní homeopati a ktoré sú celkom nekvalitné. Exaktné štúdie, ktoré prebehli na renomovaných pracoviskách a boli riadne recenzované, efekt homeopatík nezistili.

Kedysi bolo možné považovať homeopatiu za omyl, dnes už za jasný podvod. Áno, homeopatická liečba môže pacientovi prospieť placebo efektom spolu s psychoterapeutickým pôsobením homeopata, zlepšuje však len subjektívne vnímanie a priebeh choroby. To pritom môže docieliť aj akýkoľvek iný lekár či liečiteľ.

Príčinu choroby homeopatia vyriešiť nedokáže, ani si ju nevšíma, či už ide o choroby vrodené, infekčné, degeneratívne, metabolické, traumatické alebo akékoľvek iné.

Liečenie závažnejších chorôb iba homeopatikom, ako sa to dnes deje, považujem za zločin, ktorý ohrozuje zdravie i život pacienta. I „obyčajná“ angína, ktorá sa nelieči penicilínom, môže vyvolať reumatickú horúčku alebo zápal obličiek a viesť k trvalej invalidite.

homeopatia

„Ak niečomu nerozumieme, to ešte neznamená, že to neexistuje alebo že je to nezmysel.“

MUDr. Vladimír Petroci, predseda Slovenskej komory homeopatov

„Homeopatii sa venujem od roku 1991. Trvalo niekoľko rokov, kým som si overil jej účinnosť a rozhodol sa naplno jej venovať. Nájsť presný homeopatický liek nie je ľahké. Homeopatia je mimoriadne účinná metóda liečby, ale platíme za to tým, že musíme dať pacientovi čo najpresnejší liek, ak chceme dosiahnuť hlboké a trvalé vyliečenie. Ak liek nefunguje, je to tým, že bol zvolený nesprávny liek.

Homeopatiu odsudzujú len tí, ktorí jej nerozumejú. Základný princíp homeopatie je princíp podobnosti. Ten je nespochybniteľný a bežne ho využívame v našom živote, napríklad v lete, keď sa chceme ochladiť a preto vypijeme teplý čaj. Zvýšeným teplom aktivujeme regulačné mechanizmy, ktoré následne ochladia organizmus.


Vo vesmíre a na Zemi je stále ešte veľmi veľa vecí, ktorým nerozumieme. Ak niečomu nerozumieme, to ešte neznamená, že to neexistuje alebo že je to nezmysel. Dôležitá je prax, naša skúsenosť, a tá plne potvrdzuje účinnosť homeopatie.

CHLORELLA - vsaďte na tento zelený zázrak!

SKÚSENOSTI NAŠICH ČITATEĽOV:

Homeopatia nám pomohla

Michaela (35 rokov), syn Maxim

Asi v štvrtom roku náš syn prestal jesť. Opakovali sa mu hnačky, okrem rohlíka alebo chleba s mliekom nebol ochotný dať do úst nič. Vyvrcholilo to tým, že syn pri každom pokuse o zjedenie niečoho iného zvracal. Dostal sa do štádia, kedy mal psychologický blok, hoci sme ho nikdy nenútili, len ponúkali.

Po konzultáciách s pediatričkou, psychologičkou, skúšaní všetkých možných aj nemožných vitamínov podporujúcich chuť do jedla sme sa obrátili na homeopata, vynikajúceho odborníka MUDr. Vladimíra Petrociho. Vyšetrenie trvalo skoro tri hodiny, ale stálo za to. Synovi bol odporučený konštitučný liek a mali sme sledovať reakcie.

Môže vás zaujímať: Bylinky ku každému znameniu zverokruhu


Prvé týždne sa nič nedialo. Po piatich týždňoch sme si mysleli, že skrátka na prvýkrát doktor konštitučný liek „netrafil“, ale povedali sme si – počkáme ešte týždeň, možno po šiestich týždňoch sa dostaví výsledok, ak nie, nasadíme iný liek. O týždeň sa náš syn rozjedol. Sám od seba si pýtal syr, jablko, dokonca bol ochotný vyskúšať zeleninovú polievku. Šlo to pomaly a veľmi postupne, učiť sa v podstate znovu na nové chute, ale už bez dáviaceho reflexu, bez sĺz a dokonca ochotne a zvedavo.

Overili sme si, že homeopatia funguje

Jaroslav, dcéra Viktória (2 roky)

„Nikdy som sa nezaoberal homeopatiou a dokonca aj žene som sa smial, že zázračnými guličkami skúša liečiť takpovediac všetko, a navyše tomu verí. Nesledoval som, či skutočne pomáhajú, ak aj pomohli v niečom, čo žena riešila, povedal som si „vyliečilo sa“, ale nepripisoval som to homeopatii. Až kým naša dcéra nedostala ovčie kiahne. Jej starší brat mal ťažší priebeh, s horúčkami, veľkým výsypom, ale po nasadení homeopatík s krásnym rýchlym vyliečením.

U Viki sme kiahne očakávali, a tak sme už boli na ne pripravení. Tri druhy monokompozitných homeopatík užívala v závislosti od štádia ochorenia. Prešli sme ho celé bez znižovania horúčky paracetamolom (stačilo Aconitum), bez potierania akýmkoľvek púdrom, gélom alebo krémom – stačilo okúpať v hypermangáne a podľa stavu vyrážok podávať príslušné „sladké guľôčky“. Neveril by som, že priebeh môže byť takýto ľahký a v podstate za štyri dni sme nevedeli, čo sú to kiahne.“

K homeopatovi by som už nešiel

Ján (60 rokov)

Som už starší a mal som rozličné zdravotné problémy, fyzické i psychické. S prístupom svojho odborného lekára som nebol spokojný. Neurobil mi žiadne podrobnejšie vyšetrenia, ani ma neposlal k špecialistom.

Cez známeho som dostal kontakt na jedného homeopata. Zo schôdzky s ním som bol sklamaný. Neviem, ako by bolo možné stanoviť mi ten správny liek na základe informácie, že v poslednej dobe horšie spím a neteší ma, že vidím tak málo vnukov. Nakoniec som dostal „vodičku“, ktorá mi mala zaručene pomôcť na všetky moje problémy. Už to sa mi zdalo veľmi podozrivé.

Jeden jediný liek, ktorý zároveň funguje na bolesť hlavy, dýchacie problémy, zápchu aj na zlú náladu a vyčerpanosť? Prípravok mi v ničom nepomohol. Môj dojem z homeopatie je, že táto metóda slúži len na vyťahovanie peňazí z obyčajných ľudí. Podľa môjho názoru je to len šarlatánstvo, ktoré sa ale tvári veľmi zasvätene.


Ako vidieť, homeopatia je metóda, ktorú nie je jednoduché rozlúsknuť a pochopiť, a tak záleží na každom človeku, čomu bude veriť.

Veda napreduje: UMELÁ MATERNICA čoskoro realitou
Mamy radia mamám: Tieto bylinky vám naštartujú mliečko

homeopatia

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: