POZOR! Poškriabaná teflónová panvica patrí do koša!

Michaela Klamová | 23. december 2022
Poškriabaná panvica patrí do koša

Skôr než hodíte kapra na panvicu, podrobte ju dôkladnej inšpekcii. Nie je náhodou už čas na novú?

Je moja panvica ešte dobrá?

Udržať panvicu čo najdlhšie v použiteľnom stave dosiahneme tak, že budeme voliť vhodné materiály pomôcok, s ktorými počas varenia jej povrch prichádza do kontaktu a taktiež zvolíme vhodný spôsob umývania. Tak či onak, každého čas sa raz naplní a platí to aj pre vašu obľúbenú panvicu. Keď začne javiť známky poškodeného povrchu, netreba šetriť, ale rozlúčiť sa a kúpiť novú. Inak riskujete zdravie celej rodiny. 

Poškodená panvica patrí do koša - je škodlivá!

Ako vedci zistili, aj drobné poškodenie teflónového povrchu môže počas varenia vypustiť do jedla obrovské množstvo mikroplastov a nanoplastov. I keď ich účinok na ľudský organizmus pri pravidelnom konzumovaní v malých dávkach nebol ešte dôkladne preskúmaný, s určitosťou vieme, že nebude pozitívny.

Teflón patrí do skupiny tzv. večných chemikálií, ktoré sa nerozkladajú a sú tak doslova katastrofou pre prírodu. Večné chemikálie sú čoraz viac spájané so vznikom rôznych ochorení, ako napríklad rakovinou pečene (ext. zdroj štúdia). Vedci preto upozorňujú, že kuchynské náradie, najmä to s nepriľnavým povrchom, je potrebné pravidelne kontrolovať a v prípade poškodenia odstrániť.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: