Dilema MATKY: Pomóc, môj muž chce druhé dieťa!

Redakcia | 27. Jul 2019
Dilema MATKY: Pomóc, môj muž chce druhé dieťa!

Väčšinou vo svojom okolí zažívame situácie, keď žena je tá, ktorá by chcela ďalšie dieťa, a razantné nie počuje skôr od svojho partnera. Čo však v prípade, keď sa karty obrátia a o druhého potomka sa čoraz intenzívnejšie hlási mužská časť partnerskej dvojky?

Druhé dieťa z pohľadu matky

Strach, trauma z prvého pôrodu, obavy. Žena – matka nie je len tá, ktorá vychováva a podieľa sa na chode domácnosti. Je predovšetkým tou, na ktorej pleciach je tehotenstvo, pôrod i obdobie po pôrode. V mnohých prípadoch, keď žena nechce druhé dieťa, má na tento postoj svoje vlastné dôvody.

Pokiaľ zdravie nebráni tomu, aby sa druhýkrát stala matkou a svojmu provorodenému dieťaťu „dodala“ súrodenca, môže byť mnoho iných dôvodov, ktorým rozumie len ona, prečo druhé dieťa nemať. Tlačiť na ženu, prehovárať ju, vysvetľovať – to pomôže málokedy. Pravdou je, že nie muž, ale žena je tá, ktorú tehotenstvo na čas obmedzí, pôrod vyčerpá a popôrodné obdobie a adaptácia jej tiež spôsobia svoje. Mnohé ženy prekonali počas prvého pôrodu traumu, šok.

Možno mali ťažké prvé tehotenstvo. Je teda namieste na ženu netlačiť. A skúsiť svoju prosbu manželke „predložiť“ nejaký čas.

Ako matku k druhému dieťaťu „ukecať“?

Oteckovia, teraz možno čakáte zázračnú formulku, ktorú si prečítate, naučíte sa naspamäť, pred zrkadlom k nej natrénujete výraz „psie oči“ a po jej prednese pri sviečkach a pod rúškom noci vaša vyvolená povie konečne to dlho očakávané „áno!“. Nepoteším vás.

Či už máte plat amerického prezidenta, obrovský dom so šiestimi zvyšnými izbami, ktoré zívajú prázdnotou, neohroziteľnú pozíciu v práci alebo tučné bankové konto – toto všetko nemusia byť dôvody, pre ktoré sa „nie“ u ženy zmení na radostné „áno“. Teda u väčšiny žien.

Ak totiž vaša polovička hovorí „nie“, skúste pátrať po príčinách. Ale nie tých, ktoré by ste jej svojím kontom, prácou či postaveným domom vyvrátili. Pátrať treba po reálnych dôvodoch. Druhé dieťa, žiaľ, za manželku nevynosíte, neporodíte, ani nebudete dojčiť. Sľubovať modré z neba môžete skúsiť, ale v skutočnosti, je lekárom na túto vašu boliestku čas. Túžba vo vašej polovičke musí prísť sama od seba. Inak riskujete, že pri prvých neprespaných nociach budete počuť „ty si to druhé dieťa chcel, ty sa nevyspíš!“ a potom už len tresknutie dverí...

Prečo žena nechce druhé dieťa?

Dôvodov môže byť mnoho. Žena si neverí, má obavy, ako situáciu zvládne. Veľké „nie“ môže spôsobovať potenciálny malý vekový rozdiel detí. Stretla som sa však aj s dôvodom, že pokým majú rodičia len jedno dieťa, môžu mu dať všetko a dieťa sa o nič nemusí deliť. Môžu mu platiť školu, akú si vyberie, nemusia deliť majetok, všetko zdedí sám.

Znie to neuveriteľne, ale aj toto sa víri hlavami rodičov, ktorí majú jedináčika. Tie vážnejšie dôvody sú dlhé liečenie alebo komplikácie po prvom pôrode, rizikové tehotenstvo s prvým potomkom, sľubne sa rozvíjajúca kariéra po materskej dovolenke a v neposlednom rade je to často finančná situácia rodiny.

Každým dieťaťom sa začína nový svet.
(Thiess)

Druhé dieťa očami otca

Muž dieťa nevynosí, to je pravda. Ani neprežije pôrod, čo na tom, že na pôrodnej sále bude s vami, zahryznete mu x-krát do ruky a vypustíte smerom k nemu tony výčitiek... ON to neprecíti tak ako vy, ON sa báť nemusí... Nepokazí sa mu postava, nepriberie 15 kíl a nebude prežívať opäť ten strach z pôrodu, ktorý ste prežívali vy. ...Skutočne?

Aj partner vníma vaše tehotenstvo. Vaše bolesti sú aj jeho bolesťami. Masírovať kríže s láskou vie len ten, kto sa na dieťatko teší a miluje vás. Prežiť s vami pôrod je preňho tiež bolesť s krásnym koncom, hoci fyzicky je to bolesť vaša. Je s vami, aj keď nie je. Okrem toho – finančne vás zabezpečiť musí on sám. Je skutočne výsadou matky rozhodovať o tom, či bude mať rodina troch, štyroch alebo viac členov?

Jedináčik je vždy nešťastné dieťa.
(Lessing)

Druhé dieťa = súrodenec

Nielen partner, ale aj váš jediný potomok si nástojčivo pýta súrodenca. „Mami, potrebujem bračeka,“ počujete to takmer každý deň a s nástupom do škôlky sa intenzita týchto výstupov zvyšuje. Dievčatká sa hrajú s bábikami a mamičku ubezpečujú: „...len mi bračeka porodíš, ja sa už o neho postarám.“

Trhá vám srdce, občas ste už-už naklonená tomu malému zázraku s úprimnými očami povedať „tak dobre“, ale racio vo vašom vnútri stále bojuje. V prípade „donášky súrodenca do domu“ je „pre“ veľmi silné.

V prvom rade si uvedomte: nie ste a nebudete tu večne. Vaše dieťa má právo spoznať súrodenecké puto a dostávať lásku nielen materinskú, ale aj tú od brata či sestry. V mnohom ste si vlastne život s dieťaťom už „nacvičili“. Malý vekový rozdiel nemusí byť dôvodom pre definitívne „nie“ – môžete sa dohodnúť na väčšom časovom odstupe a súrodenca vášmu prvorodenému predsa len dopriať. Navyše druhý pôrod vôbec nemusí byť rovnako traumatický ako bol ten prvý. A jazva sa možno tiež zahojí rýchlejšie. Neveríte? Skúste.Všetko má svoje pre a proti. Partnerské súžitie je o kompromisoch – nielen o tých, kam sa vyberiete na dovolenku. Misky váh musia byť vyrovnané, takže kompromis hľadajte aj pri konečnom čísle počtu členov vašej domácnosti. Argumenty manžela starostlivo sledujte a nepodliehajte hnevu už pri prvých slovách dobre známej a otrepanej vety „Miláčik, a druhé by sme nemohli mať?“...možno mohli. Karty máte v rukách, stačí sa nadýchnuť, odhodiť strach a povedať „áno“.

A viete čo? Nemusíte sa s tým ponáhľať. Pokojne počkajte na tie sviečky, psie oči a romantiku.

Keď už nič iné, berte veci s humorom. A ako povedal Bolek Polívka:

„Čím viac detí, tým väčšia nádej, že sa aspoň jedno vydarí.“

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: