Plánujeme dovolenku: All inclusive vs. Na vlastnú päsť

Veronika Nováková | 20. jún 2022
Dovolenka s deťmi

Ste dobrodružná rodina, ktorá si užíva dovolenku už od chvíle plánovania, alebo to všetko radšej necháte na cestovku? Zisťovali sme pre vás, ako si vybrať dovolenku na mieru.

Môžete mať dovolenku bez starostí, kde vám doslova naservírujú všetko pod nos. Ale pritom sa musíte zmieriť s tým, že ju strávite v jednom obmedzenom priestore – ten istý bazén, tá istá pláž, tí istí ľudia a vopred určená strava, ktorá s má s pôvodnou miestnou gastronómiou len máločo spoločné.

Na druhej strane však máte všetky výhody rezortu, od servisu, animátorov až po lekársku starostlivosť, ak by bolo treba. Dovolenka na vlastnú päsť ponúka oveľa širšie možnosti, slobodu, zážitky a kontakt s domácimi ľuďmi aj kulinárskymi špecialitami. Každý deň môže vyzerať inak a len vy si určujete, ako a kde ho môžete stráviť. Všetko si však musíte sami zorganizovať, vybrať a spoliehať sa vždy len na seba.

Na vlastnej koži

Aby sme mohli porovnať dovolenku all inclusive s dovolenkou na vlastnú päsť, vybrali sme si s rodinou jednu destináciu, konkrétne ostrov Fuerteventura na Kanárskych ostrovoch (ext. zdroj Fuerteventura). Ostrov označovaný za „ostrov večnej jari“, kde prevláda slnečné počasie, je ideálnou métou počas celého roka, aj keď je označovaný  aj ako veterný ostrov.

Bez vetra sa tu naozaj nezaobídete, ale nie všade fúka rovnako. Zatiaľ čo na juhu ostrova je vietor miernejší a prevláda zväčša slnečné počasie, sever je veternejší. Voda v oceáne je chladnejšia, a kto je zvyknutý na teploty Stredozemného mora v letných mesiacoch, ten sa možno bude osmeľovať veľmi dlho, ale kúpať sa tu dá.

Všetko zahrnuté – all inclusive****

Predstava ničnerobenia je často najsilnejším faktorom, prečo sa rozhodnúť pre dovolenku s plným servisom. Stačí si určiť rozpočet, vybrať miesto a potom už len sledovať ponuku a vybrať si tú najvýhodnejšiu. V tomto prípade nemusíte tráviť hodiny pri sledovaní leteckých spoločností, nemusíte hľadať ubytovanie. Jednoducho v konkrétny deň nasadnete do lietadla, na letisku presadnete do transfera, pri hoteli vám kufre vyvezú na izbu a vy si to môžete namieriť rovno k bazénu. Ak takto cestujete s deťmi, určite oceníte hotelové služby ako miniklub, detské bazény, ihriská alebo možnosť babysittingu. 

A ako je to s tým all inclusive?

Po check ine v hoteli dostanete náramok, ktorý vás bude sprevádzať celým pobytom. Farba náramku označuje to, čo „všetko“ máte v cene naozaj zahrnuté. Lebo nie je all inclusive ako all inclusive. V našom prípade sme mali taký klasický balíček, kde boli zahnuté raňajky, nápoje v bare pri bazéne (pozor, z alkoholických len tie miestne), snack bar pri bazéne, ktorý bol otvorený od 12.00 do 18.00 hod., obed, nápoje v hotelovom bare, večeru a rôzne večerné podujatia.

Z môjho pohľadu však bolo jedlo nemastné-neslané, chýbalo mi objavovanie miestnej kuchyne a celkovo som mala pocit, že sme celú dovolenku ovplyvňovaní sledovaním hodiniek, aby sme niečo nepremeškali. Súčasťou nášho rezortu boli dva veľké bazény, jeden detský bazén, detské ihrisko a pre deti bol k dispozícii aj miniklub. Tento je určite výhodný pre rodičov, ktorých predstava oddychu je oslobodiť sa aj od detí a odložiť ich niekde, kde bude o nich postarané a zabavia sa. V našom prípade sme túto možnosť nevyužili, pretože sme chceli tráviť čo najviac času spolu ako rodina. Malou prechádzkou z hotela sme sa dostali na krásnu, dobre udržiavanú pláž, avšak ležadlá či slnečníky boli za poplatok.

Kanárske ostrovy sú známe tým, že je to raj pre nudistov, takže ako bonus sme na pláži mali výhľad na obnažených dôchodcov, ktorí sa hrdo premávali po pobreží.

Zo začiatku to pre deti môže byť zvláštne, ale po dvoch dňoch to už bolo aj pre syna úplne normálne a prestal sa chichúňať a ukazovať prstom. Najsilnejším zážitkom pre 5-ročného dovolenkára bola večerná mini diskotéka. Na večeru sme chodili v prvom turnuse, aby sme o 20.30 stihli polhodinovú animáciu, v ktorej deti tancovali a mali možnosť uzatvárať priateľstvá. Čo sa týka jedla, syn jedol dookola to isté, na raňajky lievance a ovocie, na obed hot dog alebo cestoviny, na večeru pizzu alebo grilované mäso. Kvalita jedla bola priemerná, aj keď tá kvantita bola naozaj neobmedzená. Čo mi ostalo v pamäti, bola anglická rodina s dievčatkom v podobnom veku ako môj syn, ktorej hlavným jedlom boli hranolčeky, na obed aj na večeru, s tabletom pred sebou, v opätkoch, v ktorých ledva chodilo. Nuž aj to je jedna z vecí z dovolenky v rezorte, či chcete alebo nie.

Súčasťou vášho pobytu sa stanú aj ďalší dovolenkári, s ktorými budete zdieľať verejné priestory a nie je jednoduché nevšímať si ich.

Dovolenka PODĽA SEBA

Môžete si ju naplánovať do detailov celkom podľa vlastných predstáv a o spoločný priestor sa nemusíte deliť s ľuďmi, ktorých ste si nevybrali. Dnes už na internete nájdete naozaj všetko, počnúc lacnými letenkami až po ubytovanie na mieru. Ak predsa máte predsudky, čítajte si recenzie, alebo sa bez obáv opýtajte na cestovateľských diskusných fórach.

Ak ste rodina, ktorá má rada dobrodružstvo, ak vám neprekáža, že aj na dovolenke budete musieť občas navariť či pozametať, ak si chcete svoje dni užiť podľa vášho režimu či režimu vašich detí, ak chcete mať pokoj od ostatných ľudí a užívať si pokoj a rodinnú pohodu.

Dovolenka na vlastnú päsť dnes vďaka serverom ponúkajúcim ubytovanie ako booking či airbnb nenesie takmer žiadne riziko, a tak sme si našli na severe ostrova apartmán s dvomi spálňami, s kuchyňou, terasou s vonkajším sedením a prístupom k bazénu.  Ak cestujete takto, je dobré zabezpečiť si aj auto, hlavne s deťmi je to pohodlnejšie, lebo sa môžete premiestňovať po okolí i na vzdialenejšie miesta. Raňajky sme si buď pripravili, alebo sme sa prešli do najbližšej kaviarne, na obed sme zvyčajne jedli vonku, takže sme si vychutnali aj miestne špeciality. Lebo dovolenka a spoznávanie nových miest je aj o nových chutiach a gastronomických zážitkoch. Večer sme si zvyčajne niečo uvarili, a potom sa vydali na prechádzku po promenáde.

Pokiaľ ide o zábavu pre deti, v tomto prípade si musíte pozisťovať, čo dané okolie ponúka. Z mojej skúsenosti však postačí lopta a vedierko s formičkami. Samozrejme, väčšina turistických destinácií ponúka rôzne atrakcie, ktoré môžete, ale nemusíte absolvovať. Všetko v podstate závisí len od vás a od režimu vašich detičiek. 

dovolenka s deťmi

A čo bolo najzábavnejšie pre 5-ročné dieťa z takejto „freestyle“ dovolenky?

Cesta k majáku na najjužnejší cíp ostrova a kozy, ktoré sa voľne pásli na skalnatých priestranstvách. Mali sme šťastie, že sme zastali pozorovať kozliatka práve v čase, keď ich farmár prišiel kŕmiť, takže si to mohol vyskúšať aj syn. Večerné koncerty so živou hudbou na malom zapadnutom námestí, kde sa to hemžilo tancujúcimi deťmi, detské ihriská s výhľadom na oceán, a lovenie malých kreviet v oceáne. To všetko ostalo v pamäti ako TOP zážitky z dovolenky, ktorá nemala žiadne pravidlá ani časové obmedzenia. A čo plážový život?

Každý večer sme si vyhliadli nejaké zaujímavé miesto a pláže, kde neboli v radách slnečníky, ale nedotknutá príroda a pohoda. A keď náhodou v jeden deň počasie neprialo, vyšli sme si na výlet do stredu ostrova, kde po daždi nebolo ani slychu. A práve tam sme si zblízka pozreli aj pre tento ostrov typické veterné mlyny. Takže čo deň, to nové zážitky. A ja často spomínam aj na tie pokojné popoludnia na terase, kým syn odpočíval, s dobrou knižkou a pohárom vychladeného vínka. 

Sloboda je zaujímavejšia, no drahšia

Zhrnuté a podčiarknuté – dovolenka vo vlastnej réžii ponúka intenzívnejšie zážitky, slobodu a reálnejší kontakt s krajinou, do ktorej cestujete. Je vhodná pre rodiny s väčšími deťmi, ktoré už nepotrebujú popoludňajší spánok, dobre znášajú zmeny a vydržia aj náročnejší program. 

Dovolenka all inclusive znamená istotu, ale aj stereotyp. Ak ste nemali šťastný výber, nemôžete zmeniť ubytovanie ani prostredie. Pre rodiny s malými deťmi však ponúka spoľahlivé a bezpečné zázemie. Vyhráva aj v porovnaní cien. Dovolenka s cestovnou kanceláriou bude vždy lacnejšia, ako keď si sami rezervujete letenky, ubytovanie, stravu, prípadne aj prenájom auta.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: