O čom je materstvo?

Mia | 11. november 2010

Aj ja som sa nedávno zamyslela nad tým, o čom vlastne to materstvo je. Prišla som na veľa vecí a možno sa v niektorých z mojich myšlienok spoznajú aj iné mamy...

Keby mal človek definovať, čo znamená materstvo, definície by asi boli rôznorodé. Každá žena sa totiž na svoju úlohu matky pozerá inak. Materstvo, jednoduché slovo s hlbokým obsahom.

Aj ja som sa nedávno zamyslela nad tým, o čom vlastne to materstvo je. Prišla som na veľa vecí a možno sa v niektorých z mojich myšlienok spoznajú aj iné mamy...

Materstvo je o mnohých zdanlivo obyčajných a jednotvárnych úkonoch, ktoré sa opakujú každý deň. Veď si len predstavme, koľkokrát za deň prebaľujeme, dojčíme, kŕmime, napomíname či tíšime naše ratolesti. V každom takomto okamihu si asi neuvedomujeme čaro danej chvíle, obzvlášť nie vtedy, keď sme vyčerpané, unavené alebo nahnevané.

Ja som si napríklad včera uvedomila, že aj „obyčajný“ a namáhavý úkon v podobe kúpania detí, môže byť vlastne vo svojej podstate krásny a jedinečný. Prosila som manžela, či by deti okúpal, pretože som toho mala už dosť. On však po celodennej práci mal toho ešte viac než dosť. Nahnevaná som teda zobrala deti s tým, že zasa tá námaha ostane na mojich pleciach. Keď som však náhlivo vyzliekala naše ratolesti a videla ich rozžiarené očká pred chystajúcim sa kúpeľom, zahanbila som sa. Veď je to krásne a obohacujúce. Aj taká obyčajná vec ako kúpanie detí, ktoré je naoko vždy rovnaké, je chvíľkou, ktorá sa už nikdy nebude opakovať. A keď som sa tak pozerala na tie svoje dve žabky vo vani, naplnilo ma to takou vďačnosťou za danú chvíľku, až som si pomyslela, ako dobre, že sa manželovi nechcelo. Zrazu som pocítila taký príval energie a materinskej lásky, až som mala chuť skočiť do vane k deťom a užiť si s nimi čvachtanie vody.

Materstvo je aj o nekonečnej únave, keď sa večer čo večer vyčerpaná matka snaží uspať svoje dieťa, prípadne viacero detí. Ja sa netajím tým, že ešte aj dnes uspávam okrem 2,5-ročnej dcérky aj 4,5-ročného syna. A ešte donedávna som mávala také stavy, že som sa nemohla dočkať, kedy obaja zaspia a budem mať pokoj. Je ľahké skĺznuť k takýmto myšlienkam, všetky mamy toho z času na čas majú naozaj dosť. No keď si uvedomíme, že každé jedno uspávanie našich detí je jedinečné a už nikdy sa nezopakuje, naplní nás to akousi zvláštnou trpezlivosťou. Ja sa v takých chvíľach úplne roznežním a ešte raz vystískam oba svoje poklady, ešte raz im dám pusu na dobrú noc, ešte raz im poviem, ako veľmi ich ľúbim (ako celý svet a ešte viac) a akí sú obaja úžasní, dám im krížik na čielko a v duchu poďakujem Pánu Bohu za také požehnanie, ktorého sa mi v mojich deťoch dostalo a každý deň dostáva.

Viem, materstvo je o veľa iných veciach. Je aj o drine a napätých nervoch, je o smútku i radosti, niekedy možno dokonca až o zúfalstve a frustrácii žien-matiek, ktoré sa na túto úlohu podujali. No materstvo je v prvom rade obdarovaním každej jednej z nás, ktorej bolo dopriate stať sa matkou.

Materstvo nie je prekážkou, materstvo je darom. Ak sa na to budeme pozerať takto, dokážeme veľa ťažkých chvíľ s našimi deťmi prežiť omnoho krajšie. A nezabudnite, žiadna z tých chvíľ, ktoré teraz prežívate so svojimi deťmi, sa nikdy opakovať nebude. Prežite ich preto, ako najlepšie viete.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: