Nezabúdajme! Dnes je deň pamiatky obetí holokaustu

Marika Koscelníková | 27. Jan 2020
Nezabúdajme! Dnes je deň pamiatky obetí holokaustu
foto: Joachim West, Boredpanda

Nemci hovorili o holokauste ako o " konečnom riešení židovskej otázky." Dnes si celý svet pripomína utrpenie šiestich miliónov ľudí, ktorí boli obeťami zverských činov počas druhej svetovej vojny.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyhlásilo Valné zhromaždenia OSN 1. novembra 2005 na počesť oslobodenia najväčšieho nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau (Osvienčim) v roku 1945.

Holokaust

Poučíme sa z z tejto tragédie, ktorá sa nikdy nesmie zopakovať?

Poučíme sa z udalostí, ktoré degradovali človeka ako takého? 

Poučíme sa z desivého omylu?  

Je šokujúce, že aj dnes sa nájdu hlasy, ktoré holokaust spochybňujú. Existujú pritom priame dôkazy - ak už nie historické fakty - tak ľudia, ktorým sa podarilo prežiť. Silné príbehy, pri ktorých vám behá mráz po chrbte a pýtate sa: Ako toto mohol niekto dopustiť? A nie je to tak dávno...

Ako sme toto mohli dopustiť? Poučíme sa z histórie?

Keď prídete na miesta bývalých vyhladzovacích táborov, pocítite úzkosť. Ani sa nemusíte dívať na kopy topánok či vlasov, lebo tú bolesť cítite. Je dôležité, aby deti vedeli, čo sa dialo a chápali zvrátenosť holokaustu. A týkala sa aj nás. 

Veronika Homolová Tóthová opísala príbeh Violy Stern Fischerovej, MENGELEHO DIEVČA- skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory. Príbehy ľudí, ktorí prežili sú tak bolestivé, až sú neuveriteľné. Prosím, nezabúdajme...
Nešetrili ani bábätká, deti, tehotné ženy, nerešpektovali nikoho a nič v duchu zvrátenej teórie.    
Joachim West je novinár, ktorý zozbieral od pamätníkov fotografie z tohto strašného obdobia a prostredníctvom farby ich oživuje. Snaží sa upozorniť ľudí na to, že to bola skutočnosť. Reagoval tak na fakt, že ľudia rýchlo zabúdajú, že mladí nevedia o týchto strašných udalostiach takmer nič - nikdy sa nesmie zopakovať minulosť. Nedovoľme to!

Pozrite si fotogalériu a prosím, nezabúdajme. 

Zdroj fotografií: boredpanda 

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: