Nechcite byť matkou roka, dieťa to od vás neočakáva

Mary K. | 11. Apr 2019
Nechcite byť matkou roka, dieťa to od vás neočakáva

Nie, nikto vám nedá medailu za vašu obetavosť, čisté podlahy, ani za ukážkovo zvládnuté konflikty. Menej sa snažte a - nech to znie akokoľvek kruto - "vyhostite" dieťa z pozície stredobodu rodiny.

"Mala by som aj viac detí, ale už okolo toho jedného sa nabehám. Čo by som robila pri troch", priznáva mama dvojročného Simonka. Pijem u nej kávu naservírovanú v krásnej šálke, sedím za stolom s naaranžovaným jarným vencom a sledujem, ako sa trhne pri každom Simonkovom pohybe.

O pár dní na to som s malou u kamarátky, ktorá má štyri deti. Len jedno z nich bolo v škole, ostatné doma. Pobehovali ako svorka zbesnených vlkov po dome aj s mojou malou a ona si v pohode vychutnávala so mnou kávu. "Neboj", hovorí mi, keď sa nedôverčivo dívam na ich hry "schody nemáme, nemajú si čo urobiť, nech sa zabavia, lepšie budú spať", upokojuje ma mama, ktorá je na materskej už 7 rokov. S pokojom zenového budhu odlepuje zo stola zvyšky raňajkovej kaše.

Syndróm dokonalej matky
Prečítajte si tiež:

Syndróm dokonalej matky

Uf, mám sa od teba čo učiť, žena.

Takto to mali asi mamy kedysi. Nechali deti, nech si vymyslia zábavu, nech si urobia program, nech sa naučia fungovať v rámci rodinných zvykov a rituálov. Dieťa si musí zvyknúť na život v rodine , do ktorej sa narodilo, nemalo by to byť opačne. 

Dieťa by nemalo byť stredobodom vesmíru

Štatistiky uvádzajú, že až viac ako polovica žien s deťmi vo veku do troch rokov trpí neurózou.Dôvody? Frustrácia, osamelosť, vyčerpanosť, tlak, nedostatok spánku. Perfekcionisticky si ženy zobrali výchovu dieťaťa ako svoj celoživotný projekt,v ktorom nemôžu zlyhať. Stalo sa stredobodom ich vesmíru, stredobodom rodiny, ich ambícii a potrieb. Vložia všetku svoju energiu do dieťaťa a podvedome očakávajú za svoju "obetavosť" medailu. Tú im však nikto nedá. 

Psychológovia často upozorňujú na fakt, že vo výchove dnes chýba rodičom nadhľad a odstup. Prejavy vzdoru, ktoré sú prirodzené v určitom veku a vývojovom stupni, berú príliš osobne: Kde som spravil/a chybu? Rovnako ako "neúspech" svojich detí ( "zlyhanie" na ihrisku, zlé známky v škole a podobne). 

medaila

Nebehajte deťom za zadkom, poradia si

"Nebehaj jej toľko za zadkom, nechaj ju tak", hovorí mi mama štyroch detí, keď sa jej posťažujem, že som zo svojej malej vyčerpaná. Má pravdu. S ľahkosťou, ako zvláda svoje viacnásobné materstvo by v pohode prijala aj ďalšie dieťa, ako sama hovorí, len už jej to fyzické telo nedovolí. Padá mi sánka, keď to počujem a premýšľam, že keby som poňala svoje materstvo takto, možno by som zvládla aj viac detí, ako svoje dve.

Nechcite byť matkou roka, milé vyčerpané mamy. Aj tak za to nedostanete medailu a dieťa to do vás ani neočakáva. "Nebehaj mu za zadkom" sa stane mojou novou materskou mantrou.

Radšej si v pokoji vypijem kávu, kým malá povynáša všetkých poníkov z domčeka. Veď si ich potom nájde, keď sa s nimi bude chcieť hrať...   

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: