Nádej pre Nelly: Vlastná pupočníková krv má pomôcť liečiť prvé slovenské dieťa s detskou mozgovou obrnou

PR článok | 21. máj 2013

Za všetko môže komplikovaný pôrod. Nelly sa zasekla v pôrodných cestách a kým jej lekári pomohli na svet kliešťami, bola takmer štyri minúty bez kyslíka. Nemilosrdná diagnóza, detská mozgová obrna, prišla až v  13. mesiaci jej života. Odvtedy žije Nelly s odhodlaním, že ju zvládne prekonať.

Za všetko môže komplikovaný pôrod. Nelly sa zasekla v pôrodných cestách a kým jej lekári pomohli na svet kliešťami, bola takmer štyri minúty bez kyslíka. Nemilosrdná diagnóza, detská mozgová obrna, prišla až v  13. mesiaci jej života. Odvtedy žije Nelly s odhodlaním, že ju zvládne prekonať.

Sila vôle

„Naša Nelly je veľká bojovníčka. Máme šťastie, že mentálne je v poriadku a veľmi nám pomáha pri cvičeniach. Veď mi sama povedala, aby som sa nebála, že jedného dňa sa postaví na nohy. A teraz už vie chodiť,“ hovorí o svojej dcérke Mariana Vadovičová z Voderad. Napriek tomu, že prvý rok života sa nepretáčala, nesedela, nelozila, lekári rodičov ubezpečovali, že je úplne zdravá. Im to však nedalo, klopali na dvere rôznych špecialistov. Napokon diagnózu stanovil ortopéd. Odvtedy ubehli štyri roky „driny a makačky“. Vadovičovci sú každú chvíľu niekde na pobytoch a na dievčatku je to vidieť. Malá škôlkarka dokáže stáť, s pomocou aj chodiť a očividne si tento ťažko vybojovaný kúsok slobody vychutnáva. Začiatkom mája odletela spolu s rodičmi za oceán na jednu z najlepších kliník v USA - Duke University Hospital, aby podstúpila novú terapiu kmeňovými bunkami, ktoré by mali obnoviť poškodené oblasti v jej mozgu.

Oprava bez skalpela

Detská mozgová obrna nie je choroba. Nedá sa odstrániť liekmi ani operačne. Nádej na liečbu ponúka nová oblasť bunkovej terapie – regeneratívna medicína. Jej princíp spočíva v oprave tkaniva za pomoci kmeňových buniek. Tie obsahuje aj pupočníková krv, ktorú má Nelly uskladnenú. „Pre odber sme sa rozhodli vzhľadom na zvýšený výskyt rakoviny v rodine. Vôbec sme netušili, že ju budeme potrebovať tak skoro a pri celkom inej diagnóze,“ konštatuje mama. Liečba vlastnými kmeňovými bunkami ešte nie je bežná prax. Robí sa zväčša v rámci klinických štúdií. Vadovičovci sa o tejto možnosti dozvedeli z listu rodinnej banky Cord Blood Center, ktorá spustila projekt Pomocná ruka. Vďaka nemu dokáže pre svojich klientov zabezpečiť liečbu v Európe alebo USA a hradiť náklady s ňou spojené. Pre Nelly takto zorganizovala účasť na americkej klinickej štúdii. „Skutočnosť, že také prestížne transplantačné pracovisko ako je Duke University Hospital akceptovalo jednotku pupočníkovej krvi z našej rodinnej banky, je pre nás potvrdením kvality našich transplantátov a našej práce,“ konštatuje zástupca rodinnej banky RNDr. Miroslav Kubeš, CSc. Ak sa chcete dozvedieť viac o liečbe Nelly a o využití pupočníkovej krvi, navštívte stránku www.cordboodcenter.sk.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: