Mamut v Avione!

8.2.2008 v kategórii Mama, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

V Avione sa topia ľady...

Od 7. februára sa budú v Avion Shopping Parku topiť ľady! Počas takmer celého mesiaca bude v priestoroch bratislavského centra vystavená socha mamuta v pôvodnej veľkosti. Návštevníci sa okrem pravekého obra môžu pozrieť do očí aj mamutiemu mláďatku, čo poteší najmä tých najmenších.
 
Vystavovaný exponát je replikou mamuta srstnatého (mammuthus primigenius) v životnej veľkosti. Stopy najväčších  nálezísk pozostatkov mamuta srstnatého smerujú na Sibír. Jeho výskyt sa však potvrdil aj na území Slovenska a okolitých európskych krajín.

Výška  mamuta - 3,7 m - zodpovedá veľkosti dospelého samca. Skladá sa z kovovej konštrukcie, ktorá sa dá rozdeliť na niekoľko častí - čo uľahčuje  transport. Vymodelovaný je z polystyrénu, ktorý autori ručne opracovávali. Z  hrubého tvaru zbrúsili cca 3600 litrov odpadu. Ak premýšľate o nízko energetickom dome zateplenom polystyrénom, tak si predstavte  teplo domova v podobe mamuta, pretože na jeho výrobu sa spotrebovalo oveľa viac tohto izolačného materiálu.

Teplo živého mamuta však neudržiaval  polystyrén ale srsť. Na jej verné napodobenie realizačný tím použil organický materiál získaný z vlákien agavy, neskôr  umelo dofarbovaný.

„Oči sú vyrobené zo sklenených šošoviek a kly sú zo živice. Kaučukovými materiálmi sme imitovali časti tela, kde bola viditeľná koža ako napríklad chobot,“ povedal autor mamuta Mgr.art. Martin Múranica. „ Realizovali sme ho pre náučný park v Poľsku v Solci Kujawskom,“ dodal.

Vystavené exponáty budú doplnené informáciami o mamutoch. Z jednotlivých posterov sa návštevníci Avion Shopping  Parku dozvedia, kde a kedy mamuty žili, ich podrobnú charakteristiku, kde sa našlo najviac pozostatkov a najmä prečo mamuty vymreli.