Krásna a zdravá pokožka: Tipy na boj s celulitídou, striami a pigmentovými škvrnami

Redakcia | 20. jún 2024
Krásna a zdravá pokožka: Tipy na boj s celulitídou, striami a pigmentovými škvrnami

Nech už je vaša postava extrémne štíhla, ideálna alebo plnších tvarov, estetické chybičky, ako je celulitída, strie alebo pigmentové škvrny, sa môžu týkať každej z nás.

Aj keď sa nejedná o zdravotný problém, môžu nám tieto malé nepríjemnosti skomplikovať bežný život. Preto máme pre vás zopár osvedčených tipov, ktoré tieto nedostatky zredukujú a vašu pokožku vystavia v plnej kráse.

Celulitída

Celulitída – postihuje 85 až 90 % žien po celom svete, nevynímajúc modelky alebo športovkyne. Je spôsobená dystrofickými zmenami podkožného tkaniva, ktoré vytvárajú na pokožke hrbolčeky, alebo známu pomarančovú kožu. Za tieto zmeny je zodpovedný predovšetkým ženský pohlavný hormón estrogén, ktorý okrem iného spôsobuje aj ochabnutie väziva, preto sa celulitída objavuje najmä u žien.

Zníži sa prívod kyslíka k tukovým bunkám a výsledkom sú odumreté alebo poloodumreté bunky, ktoré spôsobujú to, že pokožka má drsnejší a nerovný povrch. Objavuje sa najmä na pozadí, stehnách a bokoch.

Čo pomáha pri celulitíde:

 • Alfou a omegou je v tomto prípade dodržiavanie pitného režimu, vyvážené a pravidelné stravovanie. Jedálny lístok by mal zahŕňať dostatočné množstvo rýb, zeleniny, ovocia a celozrnných potravín, ktoré zabezpečia prísun nevyhnutných látok.
 • Anticelulitídové prípravky s obsahom kofeínu, kakaa, guarany. Extrakty z rias alebo ginka dokážu spevniť kožné tkanivo a podporiť mikrocirkuláciu. Tieto prípravky celulitídu zmierna, ale nikdy celkom neodstránia.
 • Lymfodrenážna masáž podporuje tok lymfy, ktorá z tela odplavuje nadbytočnú vodu a toxíny. Prednosť však dávajte masáži ručnej pred prístrojovou!
 • Účinným prostriedkom proti celulitíde je pohyb v akejkoľvek podobe. Beh, rýchla chôdza, cvičenie, plávanie, bicyklovanie a hlavne pravidelne min. 3-krát do týždňa a aspoň 30 minút. 

Čomu sa pri celulitíde vyhnúť: 

 • Potravinám s vysokým obsahom živočíšnych tukov, ako sú vyprážané jedlá, čipsy, tučné mliečne výrobky, keksy, torty a ďalšie sladkosti.
 • Alkoholu, káve (ani my v redakcii si však život bez nej nevieme predstaviť, a preto sme ju síce obmedzili, ale úplne sme sa jej vzdať nedokázali).
 • Potravinám z bielej múky.
 • Pozor si dávajte aj na soľ, ktorá pri nadmernom používaní napumpuje do problematických partií ešte viac vody.

Náš tip: Veľmi sa nám osvedčil škoricový peeling, ktorý spôsobuje lokálne prehriatie pokožky a rozšírenie ciev, čím sa odbúrava tukové tkanivo.

Strie

Strie – objavujú sa na bočných stranách brucha, bedrách, stehnách a prsníkoch, niekedy aj v oblasti paží. Dajú sa prirovnať k jazvám alebo trhlinkám, ktoré majú spočiatku výrazné sfarbenie modročerveného alebo ružového odtieňa, neskôr vyblednú a získajú lesklý nádych. Vznikajú popraskaním elastických vlákien pod povrchom pokožky, čo je dôsledok jej natiahnutia pri rýchlom prírastku váhy.

Strie sa môžu stať nechcenou ozdobou tehotných žien, pretože s rýchlo rastúcim bruškom sa koža nedokáže rovnako rýchlo nárastu prispôsobovať. V období puberty, keď sa človek rýchlo vyvíja, môže pokožka tiež popraskať a strie sa môžu objaviť rovnako u dievčat ako u chlapcov. Najviac ohrozenou skupinou sú ľudia s neprimeraným a rýchlym nárastom váhy alebo naopak tí, ktorí rapídne schudli.

Čo pomáha pri striách: 

 • Zdravá výživa bohatá na bielkoviny a vitamíny C a E, ktoré môžeme prijímať v potrave, alebo sa natierať prípravkami, ktorých zloženie je bohaté práve na tieto vitamíny.
 • Zinok, ktorý je obsiahnutý v rybách, tekvici, syroch a mlieku.
 • Dostatočný prísun tekutín.
 • Pravidelné natieranie špeciálnymi krémami, ktoré sú určené priamo na strie. Osvedčil sa aj olivový, mandľový alebo kokosový olej. Pri natieraní treba byť opatrný, aby sme pokožku mechanicky príliš nezaťažovali a strie si nezhoršili.
 • Pokožku hydratovať, aj prostredníctvom dostatočného pitného režimu.
 • Ošetrenie laserom, ktorý napomáha rýchlejšej regenerácii tkaniva a vyblednutiu strií.

Najdôležitejším faktom však zostáva, že v prípade strií je prevencia často účinnejšia ako samotná liečba.

Čomu sa vyhnúť pri striách: 

 • Mastným jedlám, alkoholu, kofeínovým nápojom a nápojom s vysokým obsahom cukru.
 • Neprimeranému naberaniu svalovej hmoty pri intenzívnom silovom cvičení.
 • Častému kolísaniu váhy.

Náš tip: Pokožku natierajte 2-krát denne kakaovým maslom, ktoré okrem toho, že  je bohaté na vitamín E, navyše poskytuje aj dostatočnú hydratáciu.

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny – sú nepekne vyzerajúce mapovité fľaky hnedého až hnedosivého sfarbenia, ktoré sa môžu objaviť na tvári, dekolte, rukách a na iných častiach tela. Vznikajú v dôsledku nadmerného a nerovnomerného ukladania kožného farbiva – melanínu. Najväčší vplyv na tvorbu pigmentových škvŕn má pôsobenie UV lúčov. Nie je však ničím výnimočným, keď sa škvrny objavia aj počas hormonálnych zmien v tehotenstve, pri užívaní antikoncepcie a po používaní nevhodných krémov. 

Čo pomáha pri pigmentových škvrnách:

 • Ochrana pred slnečnými lúčmi, používaním opaľovacích krémov s vysokým faktorom.
 • Krémy s obsahom bieliacich látok (kyselina kojová).
 • Užívanie vitamínov skupiny B, predovšetkým kyselinu listovú.
 • Odstránenie pomocou impulzného svetla, ktoré sa absorbuje priamo v pigmente škvŕn a spôsobuje vyblednutie. Zákrok sa vykonáva v špecializovaných medicínskych zariadeniach.

Čomu sa vyhnúť pri pigmentových škvrnách:

 • Nadmernému opaľovaniu a návšteve solárií.
 • Ak ste sa predsa rozhodli chytať bronz, vyvarujte sa parfumom, pretože v kombinácii so slnkom môžu podporiť tvorbu pigmentových škvŕn.

Náš tip: Naneste si na tvár masku z kyslej smotany zmiešanej s pár kvapkami citrónu. Táto zmes pôsobí ako prírodné bielidlo.

Krásna a zdravá pokožka: Tipy na boj s celulitídou, striami a pigmentovými škvrnami

Krásna pokožka = zdravá pokožka

A ešte jedna malá rada na záver.  Krásna pokožka = zdravá pokožka. To znamená racionálne a vyvážené stravovanie, pravidelný pohyb (ktorého máte pri vašich malých šidlách určite dostatok), úsmev a pozitívna energia je kombinácia, ktorá nás robí skutočne šťastnými a krásnymi. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: