Koronavírus a rodičovstvo: TOTO naučte svoje deti

Marika Koscelníková | 17. Mar 2020
Koronavírus a rodičovstvo: TOTO naučte svoje deti

Pár dobrých tipov, ako tieto dni prežiť bez paniky.

Čo musíme naučiť naše deti

Elementárnu vec - dôkladne si umývať ruky. To znamená: použiť mydlo a vodu a minimálne 20 sekúnd si umývať dlane, prsty, medziprstový prietor, nechty. 20 sekúnd  môže byť pre deti čas, ktorý si celkom dobre nedokážu predstaviť, tak im môžete nájsť básničku, alebo pesničku, ktorá toľko trvá. 

Uistite sa, že sa umyjú vždy, keď prichádzajú z vonku, pred jedlom, po kašľaní alebo kýchaní alebo fúkaní nosa a samozrejme po použití kúpeľne a toalety.

Noste jednorázové rúška a rukavice. 

Naučte deti kašlať a kýchať do lakťa, nie do dlane, ako sme boli všetci naučení. Nezabudnite strihať nechty, ktoré môžu byť z hľadiska prenosu infekcie nebezpečné. Často umývané ruky bývajú suché a pokožka môže byť používaním dezinfekcie narušená, čo nie je dobré z hľadiska prevencie, nezabúdajte preto na krémovanie rúk aj malým deťom.  

Niekoľko ďalších nápadov do domácnosti:

  • častejšie perte bundy, čiapky, šály, nákupné tašky, všetko, čo nosíte vonku medzi ľudí
  • topánky si nechávajte (pokiaľ sa dá pred dverami alebo vyložte ich na balkón)
  • dezinfikujte domácnosť 

Ako môžem prinútiť svoje deti, aby sa nedotýkali tváre?

Koľkokrát sa tváre dotkneme nevedome a až teraz, keď je to v rámci "prevencie" zakázané, si tento fakt uvedomíme. Dookola trpezlivo opakovať to isté si vyžaduje vysokú školu rodičovstva. Môžete hravo vyskúšať aj pomaľovať dieťaťu tvár farbami (určenými na tvár). Takto bude mať špinavé prsty vždy, keď sa tváre dotkne, resp. si môže aj samo odsledovať, aká obchytkaná je jeho tvár.  

Koronavírus: Ako by sme o ňom mali hovoriť s deťmi?

Primerane veku a založené na faktoch.

Nestrašte, nepanikárte, trvajte ale na bezpečnostných opatreniach. Nehovorte napríklad svojmu dieťaťu, že vám sa to nestane a COVID-19 vašu rodinu obíde; to nikdy neviete. Uistite ho však, že ak náhodou vy, alebo ktokoľvek z vášho okolia ochoriete, priebeh vo väčšine prípadov nebýva komplikovaný. A ak by sa stalo čokoľvek, vždy je tu niekto, kto mu pomôže. Dieťa musí mať pocit istoty.

Čo presne znamená karanténa?

Zámerom zatvorenia škôl je obmedziť počet sociálnych kontaktov. Stále platí, že deti môžu byť bezpríznakoví nositelia vírusu a zatvorenie škôl sa ukázalo ako dobrý preventívny krok. 

Ak je škola zatvorená, nastupuje domáce vyučovanie.
Väčšina škôl posiela učivo na doma vrátane úloh. Skúste dieťaťu týmto spôsobom zrežimovať deň - dopoludnia úlohy, popoludní voľný čas. 

Common Sense Media je vynikajúcim zdrojom online zábavy - bezplatných aj platených, vzdelávacích ale aj zábavných hier a kvízov.  

Buďte dieťaťu mediálnym mentorom. Povedzte mu, ako informácie využiť a na čo si naopak dávať pozor. Naučte dieťa selektovať informácie v online svete a nezabudnite na rodičovskú kontrolu. Viac ako inokedy budú vaše deti v kontakte s rovesníkmi prostredníctvom sietí, rozprávajte sa s nimi o ich pocitoch, pochybnostiach, vysvetľujte, prečo musia byť doma a rešpektovať obmedzené kontakty. 

Ešte jeden tip: Keďže je teraz dieťa viac doma, preneste na neho zodpovednosť za domáce práce - vrátane prípravy jedla, prania, ukladania bielizne, upratovania,  prípadne prác v  záhrade.

Je náročné obmedziť sociálne kontakty, v týchto dňoch však môžete využiť moderné technológie a navštíviť sa "online" cez skype alebo iné aplikácie. Strávte takto pár minút so starými rodičmi, kamarátmi, alebo susedmi. Kreativita má v krízových situáciách zelenú.  

Zdroj: https://www.npr.org/

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: