Keby som mohla ešte raz...

Marika Koscelníková | 23. marec 2021
Čo ženy ľutujú na smrteľnej posteli

Mala by som viac odvahy, viac milencov, viac detí...? Čo ženy ľutujú na sklonku života?

Všetci občas rekapitulujeme. Počas týchto dní aj viac, ako inokedy. Sme možno viac obrátení do seba. Skúmame svoje pocity, svoje reakcie, máme plány.

A možno premýšľame, keď sa skončí pandémia....
Život je krátky a občas nás pohltí tak, že si neuvedomíme, koľko sme toho nestihli, nezažili, nepovedali, neprecítili...

Keď sa žien vo vysokom veku pýtali, čo by vo svojom živote urobili inak, alebo čo by určite vyskúšali, ak by mohli, odpovedali takto:

Toto by som vo svojom živote urobila inak

"Mala by som viac detí, moje dve boli úžasné a slzy sa mi tlačia do očí vždy, keď sa dívam na ich rodiny. Ja tu už dlho nebudem, ale zostanem v nich. Moja krv, moji predkovia, moje skúsenosti. Mala by som viac detí... 

Určite by som si aspoň raz ostrihala vlasy úplne na krátko. Celý život som nosila nudné dlhé, alebo polodlhé vlasy a teraz by som s tými pár vláskami vyzerala smiešne, keby som ich ostrihala. Ale škoda, že som to neurobila, keď som mala 20 alebo 30. Vždy som to obdivovala u iných...  

Mala by som viac milencov. Mojim jediným bol môj muž a občas premýšľam o tom, či som o niečo neprišla :) :)

Zahodila by som cigarety. Zničili mi pľúca a zuby. 

Viac by som objímala a bozkávala svoje deti a manžela, známych a rodinu. Čo by som teraz za to dala. 

Nepracovala by som 24/7. Naozaj nie. Skúšala by som v živote viac zamestnaní a nebála by som sa, že nebudem mať dosť peňazí. Toľko času som strávila v práci, ktorá nikdy nebavila, len aby bolo na platenie účtov. 

Cestovala by som. Nikdy som neletela lietadlom, ani som sa neplavila loďou. Moji vnuci mi o tom rozprávajú a ja ľutujem, že som celý život presedela doma. 

Viac by som si dopriala - dobrého jedla, kvalitných topánok, tancovačiek, spánku, zábavy. 

Bola by som láskavejšia k svojim rodičom. Teraz, keď som sama stará viem, že to nemali ľahké. Keď na mňa moje deti nemajú čas, cítim sa sama... 

Keď som sa vydala, už sa môj život točil len okolo rodiny. Zabudla som na kamarátky a svoje hobby. Prestala som maľovať a stretávať sa s kamarátkami zo školy. Veľmi by som ich teraz chcela vidieť, ale už ich veľa nezostalo nažive. Štetec v ruke neudržím kvôli trasľavým rukám..."

Život je často čiernobiely a fádny a my sa v ňom strácame. Dámy, nebojte sa byť šťastné, nech už je pre vás šťastím čokoľvek. A nebojte sa!  V každej žene je obrovský kus tvorivej energie a intuície. Každá z nás VIE, čo by mohla/mala urobiť. Tak do toho, urobte svoj život plným teraz!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: