Keď zvieratká liečia

Miroslava Miková | 20. Jul 2017
Keď zvieratká liečia

Zvieratká vedia vycítiť ľudské pocity. Niekedy stačí jemné pohladenie po huňatom kožúšku a smútok, stres či podráždenie sa záhadne vytratia. Áno, zvieratá liečia.

Zvieratá a deti: kedy dieťa zvládne starostlivosť o zvieratko?

Nemusíte byť odborníkom, aby ste vedeli, že zvieratá majú na človeka veľmi pozitívny vplyv. Možno máte doma psíka alebo mačičku, ktorá je rovnoprávnym členom vašej rodiny.

Možno sa aj vy nachádzate v situácii, že si neviete dať rady s vlastnými problémami alebo ťažkosťami svojho dieťaťa. Bezsenné noci plné pochmúrnych myšlienok, smútku alebo sĺz vám odoberajú silu.

Keby ste vedeli čarovať, odstránili by ste všetky problémy zo života svojej rodiny. Život však nie je rozprávka. Tak sa snažíte po stýkrát nájsť východisko.

Hoci máte pocit, že ste vyskúšali všetko. Bohužiaľ,  opäť výsledok takmer žiadny. Ak ste vyčerpali všetky medicínske možnosti, azda je príležitosťou pre vás alebo vaše dieťa využitie liečivej sily milých zvieracích kamarátov. Základné informácie môžete získať v nasledujúcich riadkoch.

Animoterapia alebo zvieratá ako lekári

Animoterapiu využívajú ľudia rôznych vekových kategórií. Pomáha telesne a mentálne postihnutým, ale aj klientom, ktorí prežili rôzne životné traumy.

Zvieratká pomohli deťom i dospelým vyrovnať sa s nešťastiami v podobe autonehôd, teroristických útokov alebo prírodných katastrof.

Absolvovanie animoterapie im prinavrátilo duševnú rovnováhu. Opäť dokážu žiť  plnohodnotný život so všetkým, čo k nemu patrí.

Pri liečbe pacientov všetkých vekových kategórií sa využíva niekoľko druhov animoterapie. Jej rozdelenie je veľmi logické. Delíme ju podľa zvierat, ktoré sa na liečbe podieľajú. Aké sú základné druhy tejto unikátnej liečebnej metódy?

Canisterapia využíva liečivé schopnosti psa

Canisterapia prostredníctvom psíka lieči najmä problémy v oblasti ľudskej psychiky a vnútorného prežívania reality.

Depresia, samota, smútok, problémy s nadväzovaním kontaktov s ľuďmi – psík v spolupráci s canisterapeutom dokážu často urobiť malý zázrak.

Pomôžu tam, kde už takmer nebola nádej na zlepšenie. Celosvetovo sa canisterapia začala využívať v päťdesiatych rokoch minulého storočia.

U nás sa vo väčšej miere rozvíjala až v poslednom desaťročí 20. storočia. Aktuálne sa však stáva vyhľadávanou a obľúbenou liečebnou metódou korunovanou skvelými liečebnými výsledkami.

Zvieratá deťom prospievajú

Ako pacienti vnímajú psa?

Pre osamelé deti sa pes stáva verným priateľom, o ktorého sa starajú. So psím kamarátom hrajú hry od výmyslu sveta. Psík sa stáva detským maznáčikom, ktorého môžu najmenší dosýta hladiť a maznať sa s ním.

Tieto skutočnosti významným spôsobom vplývajú na psychiku dieťaťa. Pes prináša svetielko aj do života starých  ľudí, ktorí často žijú opustení a strácajú záujem o plnohodnotné prežitie jesene života.

Pes pre nich predstavuje niekoho, komu na nich záleží. S radostnými iskrami v očiach zisťujú, že sa ešte oplatí žiť. Psí terapeut je pomocníkom aj pri pohybových problémoch a rehabilitácii ľudí v ústavoch pre telesne či mentálne postihnutých.

Prečítajte si: Canisterapia: terapia psom aj pre hyperaktívne deti

Hipoterapia – rehabilitácia prostredníctvom koňa

Zviera s ladnými pohybmi a vrodenou eleganciou, vyžarujúce neuveriteľný pokoj je súčasťou liečebných metód, ktoré pomáhajú zmierniť rôzne pohybové a psychologické problémy človeka.

Liečebné pôsobenie koňa môžeme rozdeliť do troch skupín – hiporehabilitácia, pedagogicko-psychologické jazdenie a športové jazdenie postihnutých.

Hiporehabilitácia sa využíva pri liečbe detskej mozgovej obrny, sklerózy alebo napríklad skoliózy, čiže sa zameriava na pohybové problémy.

Duševné poruchy, problémy s učením, ťažkosti v citovej a sociálnej oblasti alebo stres sa odstraňujú metódou pedagogicko-psychologického jazdenia. Treťou kategóriou hipoterapie je športové jazdenie postihnutých.

Mačky a felinoterapia

Hrdá, prítulná, vyžarujúca neuveriteľný pokoj a vyrovnanosť – aj týmito prívlastkami možno charakterizovať mačku. Milé a jedinečné mačičky dokážu svojou „aurou“ eliminovať stres, napätie, úzkosť, neurózu ale aj mnohé závislosti.

Srdcovo-cievne ochorenia, reumu či vysoký krvný tlak možno liečiť felinoterapiou. Zástancovia tejto liečebnej metódy sa domnievajú, že proces získania mačky za svoju priateľku nie je jednoduchý.

Vyžaduje si veľa úsilia, ktoré sa vám však vyplatí, pretože mačka vás môže mnohému naučiť. Pri dlhodobejšom spolužití s mačacou kamarátkou možno zistíte, že ste sebavedomejší, vyrovnanejší a tolerantnejší ako predtým. Za pokus to určite stojí.

Delfinoterapia, lamaterapia, insektoterapia, omitoterapia alebo využívanie delfínov, lám, hmyzu a vtáctva  na liečebné účely nie je vo svete žiadnou raritou.

U nás však ešte potrvá dlhý čas, kým sa tu tieto metódy udomácnia. Zatiaľ sa však môžeme spoľahnúť na liečivú schopnosť psích maznáčikov, prítulných mačiek a elegantných koní.

Ako zaobchádzať so psom? Pravidlá pre deti

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: