Je spoločný účet pre partnerov dobrý nápad?

Eliška Fričovská | 19. január 2019
Je spoločný účet pre partnerov dobrý nápad?

V minulosti bolo automatické, že manželia mali spoločný účet, dnes už to také samozrejmé nie je. Dôvody sú pragmatické, často sa berieme neskôr, takže už máme za sebou aj nejaké menšie úvery, debety, kontokorenty, a tak si účty musíme ponechať.

Niekedy sa manželia na účty navzájom pridajú ako disponenti, čo je praktické, ak sa čosi stane, inokedy má každý svoj účet sólo. Nevyhnutne to však nemusí byť zlé a absolútne to nemusí znamenať nedostatok vzájomnej dôvery. Samozrejme, pokiaľ máte (aspoň zhruba) prehľad o tom, akými prostriedkami partner disponuje, domácnosť vediete zo spoločných peňazí, alebo máte aspoň rovnomerne rozdelené náklady. 

Oddelený účet mi prináša viac slobody

Jaroslava o sebe zistila, že je pre ňu lepšie, ak majú s manželom účet oddelene:

„Po svadbe sme sa s manželom chystali, že si zjednotíme účty (aj z ekonomického hľadiska – neplatiť zbytočne poplatky), ale zistila som, že to nebude také jednoduché, mala som aktívny kontokorent a nemali sme práve peniaze nazvyš, aby som ho vyplatila. A tak mi účet ostal. Dnes som celkom rada, pretože zo spoločného účtu by som mala problém si len tak niečo kúpiť, mala by som pocit, že beriem peniaze manželovi. Viem, že je to hlúposť, veď tam chodí aj moja výplata, ale takto mám slobodnejší pocit.“

Mám "tajný" účet

Dušana mala s manželom spoločný účet, ale „potajme“ si otvorila účet bez jeho dispozičného práva. Dôvod bol pragmatický:

„Manžel sa dal niekoľkokrát namotať na nie práve šťastné formy podnikania. Vždy to bolo skôr o investíciách, ktoré ale nič nepriniesli. A tak som sa – na radu mojej kolegyne – rozhodla otvoriť si účet, na ktorý nebude mať dosah. Už je tam nasporená celkom slušná suma, o ktorej nič nevie. Keďže to momentálne nie je medzi nami príliš ružové a zvažujem, že pôjdeme od seba, bolo to výborné rozhodnutie.“ 

S peniazmi zo svojho účtu, si robím čo chcem 

Barboru, naopak, k samostatnému účtu prehovoril partner:

„Ja som veľmi chcela, aby sme mali po svadbe spoločný účet, pretože si dodnes myslím, že sa to patrí. Manžel však nechcel – jeho účet je jeho podnikateľským účtom a chce, aby som mala svoje peniaze plne k dispozícii. V podstate mám svoju výplatu ako vreckové. Na jeho účte som však disponentkou, takže, ak peniaze miniem skôr alebo treba zaplatiť niečo väčšie, nie je problém ich využiť. Celkom sa mi to takto páči,“ dodáva s úsmevom. 

Či už máte účet jeden alebo dva, mali by ste mať navzájom o svojich nákladoch i výdavkoch prehľad. Mať spoločné sporenie i finančné plány a rezervu. A tiež vedieť, kde máte uložené dôležité finančné dokumenty – zmluvy k úverom, poistkám, sporeniu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: