Odborník radí: Oddialenie termínu menštruácie

Redakcia | 18. jún 2024
Odborník radí: Oddialenie termínu menštruácie

Téma, ktorá sa s príchodom leta objavuje pravidelne. Ako si môžem posunúť termín menštruácie?

Vaša otázka:  

Dobrý deň,
rada by som sa opýtala, aký je Váš názor na posúvanie termínu menštruácie. Chcem si užiť dovolenku, ale vzhľadom k nepohodliu by som si rada menštruáciu posunula na neskôr. Čo odporúčate a ako na to? Neužívam hormonálnu antikoncepciu. Pomáhajú aj typické babské rady ako citrón či červené víno (ak ju chcem dostať skôr)?

Oddialenie termínu menštruácie

Na Vašu otázku odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

Pomáha jedine zmena hormonálnej situácie, škoda, že neužívate hormonálnu antikoncepciu, tam je situácia jednoduchá, stačí ju užívať bez prestávky. Uvedené babské rady nefungujú, citrón pre obsah vitamínu C by mohol spevňovať cievy a zmierniť menštruáciu, ale ani to nie je preukázané, červené víno skôr spôsobí, že Vám nebude prekážať, že máte menštruáciu :)

Jediný možný posun je podávanie gestagénov (napríklad norethisteron) v druhej fáze cyklu, čím sa umelo predĺži hormonálna stimulácia a sliznica maternice sa udrží, po vysadení liekov odkrvácate.

Užite si leto a nezabudnite, že poistenci Dôvery majú v rámci benefitov možnosť využiť aj zľavy na cestovné poistenie, pobyty v kúpeľoch či dovolenku.

Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský je odborným poradcom a spolupracovníkom Klubu MAMA a ja v rámci Gynekologicko-pôrodníckej poradne. Registrované členky mu môžu klásť otázky na našom webe. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním. PORAĎTE SA TU

Oddialenie termínu menštruácie - pomáhajú babské rady? 

Kolujú rôzne "overené" babské rady, ktorým si môžete oddialiť cyklus. Zahŕňajú konzumáciu citrónovej šťavy, ktorá je tradične spájaná s oddialením menštruácie, hoci vedecké dôkazy o jej účinnosti chýbajú. Pitie jablčného octu zmiešaného s vodou niekoľkokrát denne pred očakávanou menštruáciou je ďalšia bežná babská rada, no jej účinnosť nie je potvrdená a navyše si môžete privolať akurát žalúdočné problémy. Tradičné čaje z bylín ako šalvia, listy maliny alebo koreň zázvoru sa používajú na ovplyvnenie menštruačného cyklu, ale ich účinnosť je individuálna a vedecky nepotvrdená. Intenzívne cvičenie môže tiež ovplyvniť menštruačný cyklus a niekedy spôsobiť jeho oddialenie, no táto metóda je veľmi individuálna.

Je dôležité si uvedomiť, že babské rady nemajú vedecké potvrdenie účinnosti a ich bezpečnosť nie je zaručená. Každý organizmus je iný, a to, čo môže fungovať pre jednu osobu, nemusí fungovať pre inú. Preto je dôležité pred vyskúšaním akýchkoľvek metód na oddialenie menštruácie, smerovať radšej otázky na odborníka, aby ste predišli možným zdravotným komplikáciám.

Samovoľná manipulácia s menštruačným cyklom nie je úplne bezpečná a radšej sa do nej bez konzultácie s gynekológom nepúšťajte. 

Užite si leto najlepšie, ako viete. Naplánujte si dovolenku v termíne, ktorý vám vyhovuje a ak sa náhodou stane, že menštruácia príde nečakane, nedajte si dovolenku pokaziť. Ak ste poistencami Dôvery, môžete využiť rôzne benefity, ktoré vám ju spríjemnia napríklad aj v podobe zliav. Pozrite sa TU. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: