Fotografovanie detí

Miroslav Čačík | 31. May 2017
Fotografovanie detí

V nasledujúcich riadkoch vám prinášame niekoľko rád, ako dosiahnuť, aby vaše fotografie boli nielen spomienkou, ale aj umeleckým zážitkom.

Zabudnite na „povedzte sýýýýýr“. V nasledujúcich riadkoch vám dáme niekoľko rád, ako dosiahnuť, aby vaše fotografie nezachytávali iba určitý okamih života vašich detí, ale aby pohľad na ne bol zároveň aj umeleckým zážitkom.

Ako urobiť fotku zaujímavou?

Prostredie je pre fotku dôležité

Vyberte si nezvyčajné prostredie (pozadie) pre vaše fotografie. Môže to byť čokoľvek, od brehu potoka, senníka v stodole, až po slnečný kút vo vašej spálni. Správne pozadie dokáže fotografiu zlepšiť, a naopak, nesprávne pozadie ju dokáže úplne zničiť (napr. drez plný špinavého riadu). 

Nefoťte len usmievajúce sa deti. Budete veľmi prekvapení, aké zaujímavé fotky získate, ak odfotíte vaše dieťa, ako plače, mračí sa alebo sa hnevá. Napokon, aj tieto emócie patria k životu.

Nastavte správne fotoaparát

Vyskúšajte niekedy fotiť na mauál. Ak sa fotografovaniu nevenujete, pravdepodovne sa spoliehate na automatické nastavenie. Manuál vám všakposkytne oveľa viac možností, alternatív a v konečnom dôsledku budú fotky oveľa zaujímavejšie.

Nefoťte iba farebné fotografie. V lepších fotoaparátoch sa dajú nastaviť rôzne režimy, okrem iného aj čierno biela fotografia. A tá má naozaj špeciálne čaro.

Čím viac záberov, tým lepšie

Nebojte sa urobiť sériu fotografií z jednej situácie. Počkajte si na pravý moment, a potom urobte aj štyri – päť záberov, keď vaše dieťa napríklad prvýkrát rozbaľuje vianočný darček alebo si ručičkami dáva do úst nejaké jedlo.

Zo skúseností vieme, že väčšinou jedna – dve fotografie z celej série dokážu zachytiť úžasný okamih.

 

Prečítajte si: Leto mojich detí: nádherné fotky Adriana C. Murraya

Svetlo je dôležité

Ak treba pri fotení použiť blesk, nebuďte vzdialení od objektu viac ako tri – štyri metre, keďže blesk ďalej nedosiahne a fotografie budú tmavé, nezreteľné a rozmazané.

Odhrňte záclony a závesy, keď fotíte vnútri. Používajte prirodzené svetlo najviac, ako sa len dá.

Skúste fotografovať z rôznych uhlov. Fotografia môže byť zaujímavejšia, keď je fotená zboku, nie spredu. Niekedy sa ani nemusíte pozerať do hľadáčika (odporúčam najmä, ak máte digitálny fotoaparát, keď nepodarené fotky jednoducho vymažete).

Zdvihnite fotoaparát nad hlavu a foťte vaše dieťa napr. na oslave narodenín v kruhu iných detí.

Neponáhľajte sa. Kompozícia je veľmi dôležitá. Nechcete predsa odseknúť spodky nôh alebo konce rúk... Dávajte pozor, aby ste celý váš objekt, prípadne časť, ktorú fotíte, videli v hľadáčiku.

Kedy je ideálny čas na úžasné fotky?

Skúste fotografovať hodinu po východe alebo hodinu pred západom slnka, keď je svetlo teplé a jemné. Fotografovanie na poludnie na silnom slnku robí neprirodzené farby a nepekné tiene na tvárach a fotografované osoby mávajú väčšinou prižmúrené oči.

 

Nedovoľte, aby sa vaša rodina na fotenie pripravovala príliš dlho. Chcete predsa zachytiť, ako vyzerala vaša rodina v danom okamihu, takže by mali vyzerať čo najprirodzenejšie a uvoľnene. To znamená, aby ste nenástojili, aby si vaše dieťa dalo dolu okuliare, keď ich bežne nosí, aby sa mama najprv nalíčila, hoci to bežne nerobieva, alebo aby vaše neposedné dieťa dlho v pokoji pózovalo.

Zaujmite správnu polohu

Znížiť sa na úroveň dieťaťa. Foťte z očí do očí. Najväčšia chyba, ktorú rodičia robia, je, že fotia deti zo svojej úrovne pohľadu. Kľaknite si alebo si aj ľahnite, keď treba, a vaše fotografie budú oveľa lepšie.

Neumiestňujte vaše dieťa stále iba do stredu fotografie. Vytvára to statický pocit. Umiestnite ho viac naľavo alebo napravo. Budete príjemne prekvapení výsledným pocitom z fotografie.

Ak máte fotoaparát s autofocusom, často sa vám môže stať, že pri pokuse o nestredovú kompozíciu budú vaše fotografie rozmazané. Ak sa tomu chcete vyhnúť, urobte nasledujúce kroky.

Ak teda chcete, aby vaše dieťa nebolo v strede fotografie, nasmerujte hľadáčik najprv naň, stlačte spúšť dopoly a podržte ju stlačenú, zmeňte kompozíciu, a až potom spúšť dotlačte.

Tento spôsob si budete musieť chvíľu nacvičovať, ale rýchlo si naň zvyknete. Dajte si pozor, aby postavy, ktoré fotíte, neboli príliš vzdialené, a teda malé a nezreteľné.

Vyhnete sa potom vysvetľovaniu, že tá malá nezreteľná postava pred hradom je vaše dieťa. Rozmyslite si teda, či chcete fotiť hrad, alebo vaše dieťa. Pri fotení si umiestnite dieťa tak, aby bolo na fotke jasne vidieť. Ak sa vám tam súčasne nezmestí aj hrad, odfoťte si ho potom samostatne.

Prečítajte si: Založte si fotoalbum! 6 tipov (nielen) pre tehuľky

Prečítajte si: Detstvo je rozprávka - pozrite si prekrásne fotografie talentovanej mamy z Poľska

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: