FAŠIANGY: Čo znamenali pre ľudí v minulosti?

Redakcia | 13. Feb 2018
fašiangy, tradície, zábava, pôst, maškarný ples, masky, šišky, vajcia, zabíjačky, svet naopak

Absolvovali ste tento rok ples, maškarný bál, či karneval? Aj vaše deti si určite užili zábavu v škôlke, alebo v škole na tradičnom karnevale v maskách. Všetko toto ku fašiangovému obdobiu, ktoré skončilo popolcovou stredou, patrí.

Pred veľkonočným pôstom si urobili zásoby nielen telesné, ale aj ich duša mohla spomínať na radosť a zábavu počas fašiangov. Vraví sa, že aj láska ide cez žalúdok. Niet sa preto čo diviť, že fašiangy boli ideálnym časom pre hľadanie si partnera.

Veď v maskách, posilnení dobrým jedlom, boli aj tí najnesmelší plní odvahy.

Z histórie – fašiangový svet naopak

V období medzi Tromi kráľmi a Popolcovou stredou sa v minulosti žilo naplno. Po vianočnom pôste a držaní morálky na uzde bolo dovolené hádam všetko. V zábave, okázalej veselosti, aj v uvoľnení mravov. Bolo to obdobie hľadania partnera i hojného jedenia. Všetko bolo treba stihnúť rýchlo. Do Veľkej noci, keď sa bolo treba opäť upokojiť a kontrolovať telesné požiadavky.

Fašiangy boli v minulosti časom priadok, zakáľačiek, svadieb, početných hier, zábav, maškarád a muzikantských obchôdzok.

Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska opisuje obdobie fašiangov ako „svet naopak“. Na dedine sa dodržiava zákaz prác, ktorý umožňuje iba zábavu, veselosť, spev a tanec.

„Vládu“ v obci preberajú fašiangovníci. Ide o rituálne zrušenie spoločenského poriadku a výsmech niektorých hodnostárov a povolaní. Všetko je dovolené, a tak sa ženy preobliekajú za mužov, mladí za starých. Všetko vážne sa obracia na humor a satiru.

Je to obdobie, keď aj telu treba dožičiť nadmieru jedla a pitia. Lebo kto sa nenaje počas fašiangov, bude hladovať po celý rok. A kto by chcel zostať hladný? Tak si radšej dožičil mastné mäsité jedlá, slaninu a klobásu. Jedia sa smažené šišky, fánky, pampúchy, ktoré majú zároveň funkciu obradového pečiva. Verí sa, že bohatstvo jedál a pohostinnosť prinesú v nasledujúcom hospodárskom roku prosperitu.

Na zabezpečenie plodnosti sa zase jedli vajíčka a vaječné jedlá.

Fašiangy boli ideálnym obdobím pre prejedanie. Roboty na gazdovstve nebolo takmer žiadnej, no v špajzoch bolo ešte dostatok zásob. Navyše prasiatka už boli akurát vykŕmené a tak obdobie zakáľačiek obohatilo kuchyňu o jaternice, klobásy, slaninu, huspeninu a mäso všetkého druhu. Telo si dožičilo nadbytok kalórií, myseľ sa zásobila zážitkami i pôžitkami. Lebo onedlho prišla Popolcová streda a po nej 40-dňový pôst. Rytmus života sa po nej zrazu zmenil. Z jedálnička vymizli kalorické jedlá a z dediny zábava a radosť.

Nenechajte si ujsť recepty na tradičné fašiangové dobroty v nasledujúcom článku. Nechajte sa prekvapiť skvelými obmenami známych receptov!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: