Deň (NE) obyčajnej mamy: Martina Jelenová alias FÍHA

Martina Jelenová/Spracovala: Marika Koscelníková | 18. Feb 2019
Deň (NE) obyčajnej mamy: Martina Jelenová alias FÍHA
foto: archív rodiny

Všetky sme mamy, ktoré robia veci najlepšie, ako vedia. Všetky máme svoje dobré aj horšie dni. Všetky vieme, aké to je...Poďte s nami prežiť deň (ne)obyčajnej mamy. Dnes píše Martina Jelenová alias škriatok Fíha.

Keď som sa stala mamou

Deň, keď som sa prvýkrát stala mamou, bol jeden z najkrajších dní v mojom živote. Termín pôrodu som mala vopred dohodnutý. Terezka bola otočená zadočkom dole a doktori, ani ja sme nechceli riskovať, že sa pri prirodzenom pôrode niečo stane. O prvé dieťatko som na začiatku tehotenstva prišla, druhýkrát by som to už asi neprežila. Mám v nebi anjelika, ktorý na nás všetkých dáva pozor a dával pozor aj na Terezku z ktorej je dnes už nádherná 8 ročná slečna. 

Na torte mám navždy 33

Druhé dieťatko Eliška sa narodila v deň mojich narodenín. Najkrajší narodeninový dar, aký som kedy dostala. Hoci pôrodnica nie je to najlepšie miesto na oslavu,  na túto nikdy nezabudnem! S Eliškou mávame spoločnú tortu.

Ja mám na nej navždy vek z dňa pôrodu 33 + jej aktuálny vek. Tento rok tam už pripíšem päťku. Nemôžem tomu uveriť, že už sú také veľké.

Normálna rodina s neobyčajným životom

Dá sa povedať, že sme obyčajní ľudia. Normálna rodina, ktorá drží spolu aj v ťažkých chvíľach. 

Náš život nie je podľa bežných noriem. Manžel aj ja sa venujeme umeniu. Náš pracovný čas je nepravidelný a preto to chce oveľa viac námahy, aby sme zvládli zorganizovať životy a záujmy nás všetkých, krúžky detí a logistiku všetkých členov rodiny. Skúsim Vám napísať, pár vychytávok, ktoré som musela do svojho života zakomponovať, aby sme všetci v zdraví prežili.

Rok po narodení Terezky som dostala nápad, že sa stanem rozprávkovou bytosťou. Vymyslela som, dnes už veľmi populárnu, postavičku FÍHA, škriatka, ktorý v knihe býva.  Môj život sa behom pár mesiacov obrátil hore nohami.

Začala som dostávať obrovské množstvo ponúk na hranie, točenie. Prijala som to a hovorím si, veď to som vždy chcela, tak to teraz musím zvládnuť. Trošku zle načasované pri ročnom dieťatku, ale zvládneme to.

Prvý rok som odohrala 200 vystúpení. Druhý to nebolo oveľa menej. Prišli natáčania prvého DVD FÍHA tralala. DVD Farebný svet som už natáčala s Eliškou v brušku, ale ani to ma nezastavilo. Tá sila, ktorá mi zhora hovorila: „ Choď a rozdávaj lásku.“ bola taká silná, že sa to nedalo zastaviť, ani spomaliť.

Chcela som byť super FÍHA aj super MAMA...

Plynuli dni, mesiace aj roky a ja som sa snažila byť super mamou, super Fíhou, super všetkým. A to sa, verte mi, donekonečna nedá. Pretože aj super mama občas zabudne kúpiť pečivo na ráno. Nedá sa byť vo všetkom dokonalý. Časom som si uvedomila, že cudzie detičky ma vidia častejšie ako moje vlastné. A hoci moju prácu a tvorbu pre deti milujem, musela som niečo zmeniť, aby boli tí moji doma rovnako šťastní. Mamičky, ktoré sú podnikateľky, alebo pracujú z domu ma isto pochopia. 

Veľkú zmenu som urobila, že som si založila diár zvlášť na rodinu. Určila som si, koľko hodín týždenne sa budem venovať práci, koľko času budem tráviť s mojimi deťmi a koľko chvíľ venujem môjmu manželovi a záľubám, na ktoré som už vôbec nemala čas. Hoci moja práca, patrí medzi moje najväčšie koníčky, ale občas mám chuť aj vytrhať burinu v záhrade.

Viete, keď si do diára zapisujete len prácu a nenapíšete tam napríklad ( od 16. do 17- tej sa budem hrať s deťmi) Môže sa stať, že sa vám tento termín zaplní pracovným stretnutím a vy prídete o najkrajšie chvíle detstva vašich detí.

Neviem opísať, ako vyzerá môj deň. Každý  je totiž úplne iný

Niekedy si sobotu urobím už v piatok, lebo cez víkend koncertujem. Niekedy som päť dní zatvorená v kancelárii a vediem naše vydavateľstvo, bojujem s papierovou byrokraciou a podobne. Sú dni, ktoré venujem odpovedaniu na správy od fanúšikov na Instagrame. A niekedy som len tak celý deň v pyžame a staviam si lego s mojimi láskami. Aby som všetko zvládla, pomáha mi môj manžel Braňo.

Vytvoril mi životný priestor, aby som mohla robiť, čo ma teší. Rozdelili sme si povinnosti a mnoho nedorozumení sa vyriešilo. Napríklad, on budí deti a berie ich do školy a škôlky. Ja chystám obed. On má na starosti niektoré úkony a ja zase druhé. Keď každý robí všetko, môže sa stať, že nikto neurobí nič.  Nám sa to občas stalo, spoliehali sme sa, že to urobí ten druhý, ale ten prvý netušil, že si to ten druh myslel.

fiha tralala

Je dôležité spolu hovoriť, plánovať a potom aj spoločne nič nerobiť. My sa to stále učíme. Je dobré vedieť, koľko toho má váš partner na pleciach. Hovorte spolu o tom, čo všetko cez deň urobíte. Možno Vaši partneri ani netušia, čo všetko zvládate. Keby vedeli, určite by vám s niečím pomohli, aby ste mali viac oddychu a času na nich.

Muži sa Vám radi pochvália, že vymenili žiarovku. Ale poviete aj vy? : „Miláčik, zobudila som deti, obliekla som ich, nachystala som im desiatu, odviezla do školy, potom som pracovala až do štvrtej, cestou domov som vyzdvihla deti z inštitúcii, vyzula som ich, odložila som im vetrovky namiesto, utrela im zadky, navarila večeru, urobila s nimi úlohy, išla som do komory po uhorky, cestou som zobrala špinavé prádlo, dala ho do práčky, vyložila sušičku a poskladala to usušené prádlo, priniesla deťom tie uhorky, nakŕmila psa, hrala som sa s deťmi, potom žehlila atď, atď atď."   

Keď nič nepoviete, nikto vás nikdy neocení, lebo nemá predstavu, čo všetko robíte. Môj muž už tú predstavu má a preto ochotne prijal, že ráno bude budiť deti on, s láskou a ochotou im nachystá raňajky, a keď sa vráti z rozvozu, nájde doma vďačnú usmiatu manželku. 

Majte aj vy krásne dni. My všetky ženy sme neobyčajné!

-Martina Jelenová-

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: