Babičky súčasnosti: Moderné ženy, aktívne seniorky

Mgr. Jarmila Hýroššová | 10. Jun 2017
Babičky súčasnosti: Moderné ženy, aktívne seniorky

Pred niekoľkými rokmi bolo všetko iné: Staré mamy nosili vlasy zopnuté do uzla, plietli, háčkovali, vyšívali a venovali sa vnúčatám. A dnes? Klasické staré mamy sa strácajú.

V  Červenej čiapočke alebo Babičke Boženy Němcovej nosili staré mamy nariasené sukne, vlasy v uzle a ich doménou boli ručné práce, varenie a pečenie. Boli staré, po telesnej stránke už trochu pokrivkávali, ale boli poruke vždy, keď to ich deti a vnúčatá potrebovali.

Prečítajte si: Keď vychovávajú (aj) starí rodičia...

Aké sú dnešné staré mamy?

A dnešné staré mamy? Sú ešte väčšinou vitálne, uprostred života a často vôbec nemajú chuť znovu tráviť všetok svoj voľný čas s malými deťmi. Niektoré ešte pracujú, iné milujú svoj pokoj alebo neustále cestujú.

A potom sú tu ešte také, ktoré sa angažujú v rôznych kluboch a spolkoch. Sotva bola niekedy v minulosti generácia 50+ taká aktívna, nezávislá a rôznorodá ako dnes.

Samozrejme, že existujú aj také staré mamy, ktoré napriek všetkým svojim aktivitám rady prečítajú svojim vnukom rozprávky, sú tu pre nich vo dne, v noci a pečú najlepšie buchty na svete.

Len nezodpovedajú tomu rozprávkovému klišé o starej mame z dediny so sivými vlasmi v uzle a vráskami na tvári.

Prečítajte si: Boom starých mám: aká je babička vašich detí?

Aby deti mali so starými rodičmi pekné vzťahy...

Keďže už dnes nie sú rodičia a starí rodičia väčšinou od seba závislí, nemusí byť samozrejmé, že vnúčatá majú k starým rodičom vypestovaný pekný vzťah. Nie vždy ide len o priestorovú vzdialenosť, niekedy je to otázka času a priorít.

Prečítajte si: Keď bývajú všetci pod jednou strechou  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: