Až nastane ten správny čas: Kedy je správny čas na dieťa?

Redakcia | 15. Mar 2018
správny čas na dieťa, tehotenstvo, mama

„Čudné časy nastali,“ citujem moju babku, ktorá pri závere televíznych novín takto skonštatovala a medzitým stihla okomentovať dianie na Ukrajine i teroristické útoky.

Milo ma prekvapila, že sa ku všetkému vyjadrila veľmi fundovane, až na referendum, ktorému síce až tak veľmi nerozumela, ale pán farár im to všetkým na omši vysvetlil. Nuž, a tu by mi nestačili ani tie najväčšie argumentačné tromfy, ktoré by vyvrátili tvrdenie muža v sutane.

I keď mám v zálohe jednu historku z takzvaných „true story“, ktorej pracovný názov je Ja, katolícky kňaz a jeho priateľka (áno, milé dámy, čítate správne – JEHO PRIATEĽKA, však aj kňazi sú len ľudia), pri ktorej by svoje stanovisko možno prehodnotila.

Ako sa tak zamýšľala nad čudnými časmi, vedela som presne, čo bude nasledovať, pretože slovo rodina u nej vyvolávala akúsi zvláštnu potrebu búrlivej diskusie o tom, kedy si chcem rodinu založiť ja a vraj nemám používať otrepanú frázu „Až raz vyrastiem“, pretože už dávno nemám dvadsať ani dvadsaťpäť, ale tridsať a ako jej najstaršia vnučka by som sa v tomto smere mala činiť.

Zvláštne, že tento jej monológ, ktorý za tie roky už poznám naspamäť, vo mne po prvýkrát vyvolal pocit neistoty, ktorý nedokázalo zahnať ani moje toľko omieľané „Až raz vyrastiem.“ Ešte väčšie obavy vo mne vyvolal pohľad na spoločnú fotografiu zo školských čias, kde som išla rad radom a vytvárala som si v hlave štatistiku. „Vydatá, ženatý, má dieťa, dieťa na ceste, rozvedená + dve deti.“ Suma sumárum, s hrôzou zisťujem, že patrím do skutočne oklieštenej menšiny bez dieťaťa, muža a akejkoľvek vyhliadky zmeny v tomto smere.

Moju traumu zaklincovala ešte lekárka pri poslednej prehliadke tým, že je najvyšší čas, a keď som sa na ňu nechápavo pozrela, poklepala si po náramkových hodinkách a z jej úst vyšlo to hrozivé „Tik – tak, veď predsa biologické hodiny,“ odpovedala s úsmevom na tvári.

Tak sa sama seba pýtam: Som snáď horší človek kvôli tomu, že som si rodinu ešte nezaložila? Nie a ani ďalšie milióny žien, ktoré materstvo ešte nestihli absolvovať. Všetkých skeptikov však môžem ubezpečiť, že „Až nastane ten správny čas“, mamou sa stanem aj ja, a pre svoje dieťa budem tou najlepšou na svete. Mám dobrý základ, pracujem v úžasnom mamičkovskom časopise, nechávam sa inšpirovať svojím okolím, ktoré je plné skvelých žien – matiek, jedna taká ma aj vychovala.

Som presvedčená, že deti sú tým najväčším darom a treba si ich zaslúžiť, preto prichádzajú v ten správny čas.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: