Ako uskladniť odstriekané mlieko: Zásady, rady a tipy
Materské mlieko môžeme pokojne nazvať aj tekutým zlatom, a preto by ani jedna kvapka nemala skončiť v umývadle. Čo ak ho máte nadbytok alebo sa chystáte na obdobie, kedy s dieťatkom nebudete? A ako vlastne s odstriekaným mliekom manipulovať a uskladniť ho?
Pokiaľ mamička chce a má tú možnosť svoje dieťa dojčiť, má vždy a všade pripravenú tekutinu s tým najkvalitnejším zložením, ktoré jej poklad práve potrebuje. A podľa potrieb dieťatka sa aj časom mení. Okrem toho má vždy ideálnu teplotu a je podávané v tej najpríjemnejšej a najprirodzenejšej „nádobe“. Nastanú však situácie, kedy sa mamička musí na určitý čas od dieťatka vzdialiť na dlhšie, ako je interval medzi dojčením. A vtedy je vhodné si mlieko odstriekať alebo odsať.
Laktačná amenorea: Nemôžem predsa otehotnieť, ak dojčím, však?
Pri odstriekavaní či odsávaní je prvoradá hygiena
A to zvlášť u novorodencov alebo mladších dojčiat. Nemusíte si brať rukavice, ale dôkladne si umyte ruky a dbajte na maximálnu hygienu všetkého, s čím prídete do kontaktu vy a následne vaše dieťatko. Všetky nádobky, fľašky a časti odsávačky poctivo sterilizujte.
- pred odsávaním si vždy umyte ruky
- odsávačku zakaždým umyte saponátom
- vhodné je pred každým použitím preliať odsávačku vriacou vodou, zničíte tak prípadné choroboplodné zárodky, ktoré na nej mohli ostať po predošlej manipulácii
- odsávačku sterilizujeme aspoň raz denne
- pokiaľ odstriekavate mlieko ručne, pripravte si vriacou vodou omytú nádobu
- ručné odstriekavanie. Ako na to? Ukazovák položte pod prsník v blízkosti okraja dvorca a palec nad bradavku. Oba prsty jemne stlačte smerom dozadu a potom bez uvoľnenia stlačenia posunutím prstov smerom od tela vytláčajte mlieko von.
- manuálne odsávačky. Sú vybavené prsným nástavcom v tvare lievika. Ten umiestnite cez bradavku a dvorec a potom už len stláčate páčku. Pred odsávaním je vhodné prsník pomasírovať.
- elektrické odsávačky. Používajú sa jednoducho a sú vhodné v prípadoch, kedy potrebujete materské mlieko odsávať častejšie alebo dlhší čas. S ich pomocou môžete odsávať mlieko aj z oboch prsníkov zároveň.
V čom uskladniť odstriekané materské mlieko? Sklo či plast?
Čo sa týka plastu, nie každý je vhodný pre uskladňovanie materského mlieka. Z niektorých sa totiž pri ohrievaní alebo zamrazovaní uvoľňujú látky, ktoré môžu byť pre bábätko nebezpečné. Na to si treba dávať veľký pozor. Našťastie je dnes na trhu na výber mnoho nádob alebo vreciek určených priamo na skladovanie materského mlieka. Na výber máte rôzne fľaštičky, ktoré by mali byť opatrené vzduchotesným uzáverom, či praktické vrecká vhodné na zamrazovanie. Na štítok si už len jednoducho napíšete dátum, kedy ste mlieko odsali – budete tak mať dobrý prehľad o trvanlivosti.
Pediatrička odporúča: Materské mlieko = živý zázrak
V čom mlieko skladovať
- v sterilných nádobách vhodných na potraviny – poháre z výživy či kompótov, špeciálne vrecká či nádobky
- ideálne je skladovať mlieko v 60 – 120 ml dávkach
- dávky si vždy označte dátumom
- zmrazené mlieko zväčšuje svoj objem, takže pri napĺňaní si treba nechať v nádobe voľné miesto (cca 2 – 2,5 cm)
Ako dlho vydrží odstriekané materské mlieko
Pár hodín síce mlieko v izbovej teplote vydrží, ale pokiaľ je to možné, radšej ho takto vôbec neuchovávajte. Hneď po odsatí či odstriekaní ho dajte do chladničky. Údaje o tom, ako dlho v chladničke vydrží sa líšia, ale podľa odborníkov je to 24 hodín, keďže ide o čerstvé a tepelne neupravené mlieko. Pokiaľ sa rozhodnete mlieko zbierať postupne do jednej nádoby, dbajte na to, aby mali dávky rovnakú teplotu. Nemiešajte dokopy mlieko odobraté za viac ako 24 hodín. Miesto na uskladnenie je vhodné v spodnej priehradke chladničky, kde je teplota najnižšia a zamedzuje sa tak množeniu baktérií. Mamičky väčšinou zvolia dvierka chladničky, ale toto nie je práve najvhodnejšie, tam je totiž teplota najvyššia. Ak máte mlieka nadbytok, výborným pomocníkom je mraznička. Zásoby v nej vydržia až tri mesiace.
- Ak sa mlieko okamžite nepoužíva, treba ho dať čím skôr do chladničky, aby ochladlo pod 4 stupne Celzia.
- Ak používame jednu zbernú nádobu (do ktorej prilievame jednotlivé dávky odsaté počas maximálne 24 hodín), čerstvo odsatú dávku najskôr samostatne schladíme a až potom prilejeme k predchádzajúcim dávkam.
- Neprilievame čerstvé mlieko do zamrazeného.
- Neprilievame teplé mlieko do studeného.
Izbová teplota maximálne 4 hodiny (ideálne je ale ho ihneď uskladniť v chladničke). Chladnička 4 °C – 24 hodín. Mraznička pod -18 °C – 3 mesiace.
Ideálne je rozmrazovať mliečko postupne
Hneď po vybratí z mrazničky ho uložte na noc do chladničky. Ak ho potrebujte rozmraziť rýchlejšie, ideálna je vlažná alebo teplá tečúca voda. Po rozmrazení je nutné ho jemne premiešať, aby sa tuk uchytený na stenách nádoby doň opäť rozptýlil. Rozmrazené mlieko môžete skladovať opäť 24 hodín v chladničke. Mlieko nikdy opätovne nemrazíme ani nechladíme. Ak dieťatko dávku nedopije, vylejte ju a neodkladajte na ďalšie kŕmenie.
Dôležité je tiež vedieť, že po rozmrazení môže mať materské mlieko veľmi zvláštnu mydlovú vôňu a chuť. Neľakajte sa, je to stále dobré mlieko. Zvyčajne to deťom neprekáža, ale ak by predsa len, stačí ho pasterizovať. Po odsatí sa mlieko zohreje na vysokú teplotu (63 °C po dobu 1 – 3 minút) a následne sa prudko schladí na 10 °C za cca 10 minút a zamrazí pod 18 °C. Pasterizáciou sa niektoré živiny síce zničia, ale dieťatku dávate stále len to najlepšie. V laktačných bankách sa každé mlieko pasterizuje.
Materské mlieko: Chráni zdravie vášho bábätka
Ideálna teplota
Ak vám napadla mikrovlnka, tak STOP! Určite nie... Pri ohreve v nej totiž dochádza k zničeniu niektorých imunitných zložiek v mlieku a tiež k zníženiu obsahu vitamínov a živín. Okrem toho sa v nej mlieko ohrieva nerovnomerne, takže ak ho dobre nepremiešate, pre dieťatko môže byť príliš teplé, aj keď ste ho predtým odskúšali. Pre rovnomerný ohrev bez straty cenných látok sú vhodné špeciálne ohrievače fliaš alebo praobyčajný vodný kúpeľ. Voda, v ktorej nádobku s mliekom ohrievate, nesmie byť naplnené vriacou vodou, ale teplou. Prípadne môžete mliečko ohriať pod tečúcou teplou vodou. Ideálna teplota mlieka je telesná teplota, čiže 37 °C. Mliečko pred podávaním odskúšame na predlaktí alebo ho odmeriame teplomerom, aby si dieťatko neobarilo ústa.
Vzhľad a farba materského mlieka
- kolostrum (mledzivo alebo prvé mlieko) je husté a tmavšie
- zrelé mlieko má modrastú farbu a vodnatú konzistenciu
- všetko závisí aj od jedálnička a pitného režimu mamičky – žlté, ružovkasté či tmavé mlieko preto nie je ničím nezvyčajným
- zamrazené mlieko môže mať žltkastú farbu