5 MANTIER pre dojčiace matky

Michaela Klamová | 23. Sep 2019
5 MANTIER pre dojčiace matky

Prvých pár týždňov a mesiacov po privítaní nového člena rodiny sa zdá, ako by sa všetko točilo iba okolo dojčenia a nedojčenia.

Faktom je, že spánok, zdravie, vývoj aj celková pohoda závisia práve od toho, ako a kedy je bábätko nakŕmené, preto niet divu, že z dojčenia chytí nejedna mamičku menšiu či väčšiu krízu. Problémov dojčiacich mám je neúrekom a každú postretne minimálne jeden. Vždy, keď príde ťažšie obdobie a vy by ste najradšej roztrieskali odsávačku a rovno siahli po fľaši (mlieka, nie alkoholu), opakujte si 5 „mantier“ dojčiacej matky.

1. Dojčenie nie je iba o mlieku

To je, samozrejme, veľmi podstatné, no dôležitý je aj kontakt, ktorý počas dojčenia máte. Chvíľka pokoja, dotyky, dívanie sa do očí a užívanie si materstva sú nevyhnutné a podstatné rovnako pre dojčiace a nedojčiace mamy.

2. Dojčenie je proces

I keď je dojčenie prirodzené, neznamená to, že všetko pôjde hneď ako po masle. Dajte sebe aj svojmu dieťatku čas naučiť sa túto pre oboch novú zručnosť.

3. Potreby dieťaťa sa menia

Okrem techniky sa musíte naučiť aj počúvať potreby svojho dieťaťa. Niekedy sa dojčí, lebo je hladné, inokedy je iba rozrušené a potrebuje sa upokojiť. Ako bude rásť, jeho potreby sa budú meniť a pochopiť ich bude pre vás veľmi oslobodzujúce.

4. Dojčenie nie je súťaž

Či dojčíte 6 mesiacov, 3 roky, alebo sa vám z rôznych dôvodov ani len nepodarilo začať, nerobí to z vás automaticky dobrú či zlú matku. Okamžite zablokujte kritizujúce osoby vo svojom okolí a obklopte sa milujúcimi ľuďmi, ktorí vám budú v tomto období oporou.

5. Nepotrebujem sa kvôli dojčeniu stresovať

Netlačte na seba zbytočne a nesnažte sa nasilu stíhať všetko, čo ste si naplánovali. Sústreďte sa na dojčenie a nestresujte sa ostatnými vecami. 

NEDOJČÍME a je nám dobre
Prečítajte si tiež:

NEDOJČÍME a je nám dobre

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: