Zmena letného času na zimný

Redakcia | 24. október 2020
Zimný čas

O hodinu dlhšie si pospíme.

Opäť je to tu. Do zimného času prechádzame o 3.00 hod. ráno, keď si posunieme čas o hodinu dozadu na 2.00 hod.

ZMENA času? Riaďte sa hodinkami
Prečítajte si tiež:

ZMENA času? Riaďte sa hodinkami

Zmena letného času zimný 

Mnohým rodičom malých detí prináša zmena času komplikácie, narúša totiž ich denný a najmä spánkový režim.

Ak sa objavia problémy, zvyčajne trvajú jeden až dva dni, maximálne týždeň. Oveľa horšie je to pri prechode zo zimného času na letný, keď sa noc o hodinu „skracuje“. 

Ako pripraviť dieťa na zmenu času?

  • Ak chcete pripraviť svoje deti na zmenu času, môžete ich nechať v sobotu večer o polhodinku až hodinku dlhšie hore. Povedzte im napríklad, že sobotný večer bude ako cez prázdniny.
  • Potom sa s nimi ešte v nejakej svetlej miestnosti zahrajte. Vďaka svetlosti vylúči mozog menej melatonínu (hormón, ktorý pôsobí upokojujúco), ktorého koncentrácia v noci silno stúpa a až ráno znova klesá – a to vtedy, keď sa „budič“ kortizol (stresový hormón) stáva aktívny.
  • Ak by však boli deti v sobotu večer vo zvyčajnom čase veľmi unavené a chceli ísť spať, mali by ste ich prianiu vyhovieť a v žiadnom prípade od nich nežiadať, aby zostávali hore dlhšie.
  • Ak sa deti v nedeľu ráno po zmene času zobudia o hodinu skôr, pretože sú vďaka svojmu prirodzenému rytmu spania a bdelosti zvyknuté na určitý čas vstávania, asi nepomôže nič, ak ich budete prehovárať, aby si išli znova ľahnúť.
  • Dohodnite sa s partnerom už v sobotu večer, kto z vás vstane s deťmi skôr a zabaví ich. Pripraviť raňajky, čítať si knižku, počúvať CD – to sú možnosti, ako zmysluplne využiť skorý štart do nového dňa.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: