Zamestnávatelia nevychádzajú matkám v ústrety
Viac ako polovica žien sa v prieskume vyjadrila, že im zamestnávateľ nijako nevyšiel v ústrety po tom, čo sa stali matkami a takmer štvrtina sa po rodičovskej dovolenke nemohla vrátiť na pôvodné pracovné miesto.
Viac ako polovici žien – matiek zamestnávateľ po návrate z rodičovskej dovolenky nevychádzal v ústrety v súvislosti so starostlivosťou o dieťa.
Prácu z domu má v prípade potreby dovolenú len 5 % slovenských matiek, možnosť flexibilného pracovného času dostalo necelých 12 % z oslovených žien. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pri príležitosti Dňa matiek uskutočnila agentúra 2muse pre 365.bank.
Matky príjmu aj horšie platené práce - kvôli deťom
Znevýhodnenie matiek na pracoviskách
„Viac ako polovica žien sa v prieskume vyjadrila, že im zamestnávateľ nijako nevyšiel v ústrety po tom, čo sa stali matkami a takmer štvrtina sa po rodičovskej dovolenke nemohla vrátiť na pôvodné pracovné miesto. Dve patiny mamičiek priznávajú nižší príjem po príchode z rodičovskej dovolenky, čo môže niektoré z nich priviesť k finančným komplikáciám alebo stresu,“ hovorí Linda Valko Gáliková, Head of PR v 365.bank.
Súčasťou adaptačného procesu po nástupe do práce by mal byť flexibilný pracovný čas, či práca z domu, pokiaľ to povaha profesie umožňuje. Ak sa matky nestretnú s pochopením u pôvodného zamestnávateľa, resp. dostanú iné pracovné zaradenie alebo ich dokonca vôbec neprijme späť, hľadajú si nové pracovné miesto. Pritom akceptujú nižšiu pracovnú pozíciu a rovnako aj nižší príjem.
Až 40 % z oslovených žien v prieskume tvrdí, že sa stretli s diskrimináciou aj pri pracovných pohovoroch práve z dôvodu, že sú matkami. Pritom až 43 % žien je presvedčených, že po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky dokázali v práci podávať ešte lepšie výkony ako predtým a sú celkovo efektívnejšie.
DO PRÁCE po materskej či rodičovskej dovolenke - čo by ste mali vedieť
Chýba systémová podpora pracujúcich matiek
Napriek tomu, že 63 % slovenskej populácie je presvedčenej, že poslaním ženy je mať dieťa, respondentky sa zhodujú, že nie všetci zamestnávatelia a ani štát stále neurobili dosť pre to, aby mali čo najlepšie podmienky na skĺbenie práce a starostlivosti o deti. Viac ako dve tretiny slovenských žien si myslí, že štát by mal vytvárať priaznivejšie podmienky pre matky s deťmi a 26 % označilo súčasné opatrenia vyslovene za nedostatočné.
Popri nevyhovujúcich podmienkach sa matky stretávajú s problémom umiestniť dieťa do jaslí alebo materskej škôlky. Súkromné zariadenia, ktoré im napríklad vyhovujú z dôvodu otváracích hodín, nie sú finančne dostupné pre všetkých.
Potreba finančnej rezervy a plánovanie materstva
Kvôli náročnosti pri hľadaní práce, nižšiemu príjmu, častejším výpadkom z pracovného procesu alebo drahým súkromným jasliam a škôlkam sa rodičia môžu ocitnúť v náročnej finančnej situácii. Aj preto sú práve financie pre časť z nich jedným z kritérií, ktoré zohľadňujú pri plánovaní rodičovstva.
Finančnú situáciu považuje za dôležitú až 44,4 % slovenských žien. Na druhej strane takmer navlas rovnaký počet žien (44,7 %) zase označilo peniaze za nepodstatné pri rozhodovaní stať sa matkou.
Zdroj: 365.bank.