Vyskúšajte doma kreatívne maľovanie pomocou slamky ako deti z programu Učenie pre život
Niektoré deti sa na túto novú kapitolu tešia, no iné majú strach. Reč je o výmene materskej školy za školskú lavicu. Rodičia, máte doma predškoláka a neviete, ako zvládnuť jeho obavy? Umelecká tvorba môže byť skvelou aktivitou, ako tento prechod zvládnuť.
Rozvíjajte sebavedomie dieťaťa už v detstve
Spojenie podpory, porozumenia a rozvoja kreativity hrá v procese prípravy do prvého ročníka u predškoláka dôležitú úlohu. Ak ste si doteraz mysleli, že kreslenie je bežná činnosť len preto, že sa dieťa doma nudí, nie je to úplne tak. Kreativita je činnosť, pri ktorej si buduje sebadôveru, učí sa riešiť problémy a rozvíja svoje schopnosti.
„Kreativita umožňuje deťom vyjadrovať svoje pocity a myšlienky prirodzeným spôsobom. Deti sa učia rozvíjať svoju fantáziu a v momente, keď vidia prvé výsledky svojej tvorivosti, rastie aj ich sebadôvera. Hľadanie netradičných riešení im pomáha v škole a neskôr aj v pracovnom živote,“ vysvetľuje špeciálna pedagogička Katarína Herbríková. Pomocou hier a tvorivých činností sa u predškolákov rozvíja jemná motorika, učia sa viac sústrediť, ale aj tímovej spolupráci.
Grafomotorika: Písanie bez frustrácie
Kedysi sa u dieťaťa nekládol veľký dôraz na jemnú a hrubú motoriku. Dnes je však k dispozícii množstvo odbornej literatúry, ktorá vysvetľuje, prečo je dobré venovať pozornosť aj grafomotorike. Ak má dieťa problém so správnym úchopom ceruzky či nepohodlne sedí pri stole, písanie a kreslenie ho môže začať frustrovať.
„Dieťa potrebuje mať správne držanie celého tela, aby si dokázalo uvoľniť ruku. Štipkový úchop je pre dieťa, ktoré nemá žiadne ťažkosti, úplne prirodzený a väčšina detí tak drží ceruzku. Ak má však dieťa nejaké ťažkosti, potrebujeme ručičku dobre rozcvičiť a zároveň spevniť,“ vysvetľuje špeciálna pedagogička Herbríková. Najlepšie je začať trénovať rameno, neskôr lakeť, zápästie a nakoniec bude pohyb dieťaťa vychádzať z prstov rúk. Potom zvládne aj písané písmo.
Hra s plastelínou, kresba na plátno alebo navliekanie korálok
Jednou z najlepších aktivít na dobrú motorickú zručnosť u predškoláka je voľná tvorba. Môže tvoriť podľa vlastnej fantázie bez nadmerného usmerňovania, čím objavuje svet farieb a tvarov.
Ďalšou skvelou aktivitou je kreslenie veľkých obrázkov. Táto činnosť podporuje pohyb ramien, zápästí a prstov, čo je dôležité pre rozvoj motorických zručností. Veľké plátna dávajú dieťaťu priestor na rozvíjanie jeho kreativity.
Hra s plastelínou je tiež veľmi prospešná. Plastelína zlepšuje úchop a posilňuje jemné svaly rúk. Dieťa môže vytvárať rôzne tvary a postavičky, čo podporuje jeho predstavivosť a zručnosť. Navliekanie korálok či tvorba mozaiky je ďalšou aktivitou, ktorá pomáha rozvíjať sústredenie a precíznosť. Skladanie papierových modelov, ako sú lietadielka, loďky a zvieratká dokáže u dieťaťa podporiť fantáziu. „Je dôležité, aby malo dieťa všetky kreatívne potreby na dosah, ak bude mať chuť tvoriť. To znamená nožničky, lepidlá, farebné papiere, farebné pásky, fixky, pastelky,“ uzatvára Katarína Herbríková.
Nechajte deti objavovať a spoznávať svet pomocou hier
V rámci bezplatného programu Učenie pre život, ktorý realizuje Únia materských centier v spolupráci s poisťovňou Generali pre rodiny zo znevýhodneného prostredia, vznikol seriál videí s hravými aktivitami zameranými na rozvoj detí v predškolskom veku, ktorým vás prevedie Lenka Šóošová. Seriál ponúka rodičom rôzne tipy na aktivity, ktoré môžu robiť doma spolu s deťmi.
Ak chcete rozvíjať kreativitu dieťaťa a zároveň ho naučiť niečo nové, vyskúšajte si doma zábavné zimné tvorenie. Budete potrebovať vodovky, slamku a tvrdý papier. Inšpiráciu nájdete nižšie vo videu.
O programe Učenie pre život
Ide o bezplatný program poisťovne Generali a Únie materských centier, ktorý je určený znevýhodneným rodinám s deťmi vo veku 0 až 6 rokov. Predškolský vek je v živote detí najdôležitejší. V tomto období dokážu absorbovať oveľa viac podnetov, čím vytvárajú základy svojej osobnosti. Program sa neustále vyvíja a prispôsobuje potrebám rodín zo znevýhodnených komunít. V priestoroch materských centier sa od roku 2018 podarilo zrealizovať vyše 2 092 kurzov a zorganizovať letné tábory pre takmer 920 detí.
O konkrétnych materských centrách a bližších informáciách sa dočítate na webe programu www.ucenieprezivot.sk