Všetko o raste prvých zúbkov u bábätka
Prerezávanie zubov je prirodzenou etapou vývoja chrupu.
V tomto období v ústnej dutine začínajú rásť mliečne zuby. Tvoria sa v štruktúre kosti hornej a dolnej čeľuste a postupne sa posúvajú smerom k povrchu, aby mohli vyjsť von. Následne sa prerežú cez ďasno a ich vývoj pokračuje, až kým úplne nevyrastú tak, že je viditeľná celá korunka zuba.
Prerezávanie zubov nie je choroba
Naopak, je to prirodzený proces, ktorý obyčajne začína vo veku približne 6 mesiacov. Každé dieťatko sa však vyvíja svojím vlastným tempom. Neznepokojujte sa, ak je práve to vaše vo vývoji chrupu trošku popredu alebo mierne pozadu. To, kedy sa dieťatku prerežú prvé zúbky, nijako nesúvisí s ostatnými aspektmi jeho vývoja. Prerezávanie zubov zväčša trvá až do veku 3 rokov: kompletný mliečny chrup obsahuje 20 zúbkov (10 v hornom a 10 v dolnom zubnom oblúku).
Kalendár prerezávania mliečnych zubov
Presný vek, kedy sa prerezávajú mliečne zuby, je u každého dieťatka iný, jedna vec je však istá: poradie, v akom sa zúbky objavujú, je takmer vždy rovnaké.
Ťažké obdobie pre bábätko a rodičov?
Prerezávanie prvých mliečnych zubov nie je pre dojča príliš príjemným obdobím. Spôsobuje nepríjemné pocity, na ktoré dieťatko reaguje plačom. Prerezávanie zúbkov môžu sprevádzať tieto prejavy: červené líca, mrzutosť, opuchnuté a bolestivé ďasná, narušený spánok, plačlivosť, zvýšené slinenie, chuť všetko obhrýzať.
Rastúci zub počas prerezávania vyvoláva zápal ďasien. Tento proces je sprevádzaný množstvom príznakov, ktoré sa u každého dieťatka môžu líšiť.
HOMEOPATIA: KOMPLETNÝ SYSTÉM STAROSTLIVOSTI
Typické príznaky spojené s prerezávaním zúbkov
Ak sa u dieťatka prejavujú niektoré z uvedených príznakov, možno mu práve rastie zúbok:
- plač a podráždenosť spôsobené bolesťou,
- bolestivé a opuchnuté ďasná, ktoré niekedy môžu byť až zdurené,
- výdatnejšie slinenie (a sklon dávať si prsty alebo rôzne predmety do úst),
- strata chuti do jedla,
- červené líca, často len na tej strane, kde sa zúbok prerezáva,
- problémy so zaspávaním, prípadne až narušený spánok.
MUDr. Beáta Nemčoková, pediater:
"Tolerancia bolesti u detí je rôzna. Ak sa cítia dobre, nie je potrebné proces prerezávania zúbkov špeciálne riešiť. Ak je dieťatko ubolené a plačlivé, môžeme mu pomôcť masážou ďasienok čistým prstom, prípadne ponúknuť chladené hryzadlo, ktoré je bezpečné z hľadiska tvaru, použitého materiálu a dá sa hygienicky udržiavať. Existujú rôzne gély na znecitlivenie, ale treba si dávať pozor na ich zloženie, lebo všetko, čo dáte dieťatku do úst sa vstrebe do krvi, o to viac, ak sú ďasienka opuchnuté a prekrvené. Odporúčam vyhnúť sa najmä prípravkom obsahujúcim lidokaín, ktorý má viacero známych vedľajších účinkov.Naopak je v tomto období vhodné podávať vitamíny, C, B a samozrejme D, prípadne probiotiká na posilnenie imunity, keďže expozícia rôznym infekciám je v tomto období prirodzene vysoká, nakoľko si dieťatko dáva všetko do úst."
Ďalšie možné príznaky
V období prerezávania zúbkov sa u dieťatka môžu prejavovať aj iné príznaky, napríklad mierna horúčka (nižšia ako 38 °C). Na ďasnách môžeme pozorovať farebné zmeny a v mieste, kde rastie zúbok, môže byť ďasno opuchnuté, mäkké a tmavšej farby.
Všetky tieto drobné nepríjemnosti síce nevyvolávajú úsmev na perách, no sú úplne bežné. Prerezávanie zubov je prirodzený proces a patrí k vývoju dieťatka. Prvý zúbok sa najčastejšie objavuje vo veku od 6 do 16 mesiacov. Prerezanie jedného zuba trvá približne 8 dní* a dieťatko bude mať kompletný mliečny chrup, obsahujúci 20 zubov, vo veku okolo 3 rokov.
Ak u dieťatka niektoré príznaky pretrvávajú viac ako 3 dni, poraďte sa s lekárom, aby sa vylúčila iná príčina.
*Zdroj: Macknin ML & al Symptoms associated with infant teething: a prospective study, in Pediatrics. 2000; 105: 747 – 752
Ako dlho trvá prerezanie jedného zúbka?
Prerezanie jedného zuba trvá priemerne 8 dní.*
Trocha matematiky: 8 dní x 20 zúbkov = potenciálne 160 dní, ktoré nemusia byť pre dieťatko práve najpríjemnejšie.
Šetrné riešenie na ťažkosti pri prerezávaní zúbkov u detí
Príznaky súvisiace s prerezávaním zubov možno zmierniť vďaka homeopatickému lieku Camilia®.
VEDELI STE?
Homeopatické lieky sa vyrábajú z prírodných látok rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu.
Aké sú výhody homeopatického lieku ?
- Nie je toxický
- Nemá známe nežiaduce účinky
- Nevzniká na ňom závislosť
- Je vhodný pre všetky vekové kategórie vrátane novorodencov, tehotných aj dojčiacich žien
- Dá sa kombinovať so všetkými liekmi klasickej medicíny, pretože neovplyvňuje ich účinok
Camilia®, perorálny roztok v jednodávkových obaloch, je homeopatický liek, ktorý sa tradične používa pri ťažkostiach spojených s prerezávaním zubov u dojčiat ako sú bolesti pri prerezávaní, podráždenosť, červené líca a hnačka.
- Homeopatický liek, ktorý prináša dieťatku úľavu
- Jednoduchá aplikácia vďaka praktickému jednodávkovému obalu
- Dávkovanie prispôsobené potrebám dieťatka
1 dávka 3- až 6-krát denne, ktorú dieťatku možno podľa potreby podať cez deň aj v noci počas 3 až 8 dní. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako 3 dni, poraďte sa so zdravotníckym pracovníkom, aby sa potvrdilo, či tieto príznaky súvisia s prerezávaním zubov.
VIAC O HOMEOPATII PRE ŽENY, MAMIČKY & BÁBÄTKÁ TU.