Vedieť je viac ako dúfať

Unilabs Slovensko | 26. november 2021
Vedieť je viac ako dúfať
foto: Unilabs Slovensko

Prvé dni po narodení bábätka si rodičia užívajú. Zároveň ich však môžu prepadnúť obavy, či je ich ratolesť naozaj v poriadku. Možnosti modernej vedy spočívajú v schopnosti upozorniť na možné zdravotné problémy dieťatka skôr, ako nastanú. Vďaka tomu sa môžu na ne lepšie pripraviť.

Mať istotu, že je moje dieťatko v poriadku, chce každý rodič. Ešte donedávna sme sa museli spoliehať len na čas, ktorý odhalil, či sa bábätko vyvíja správne, či dvíha hlavičku, začína sa prevaľovať, štvornožkovať, sadne si alebo vstane v ten správny čas. Konzultovali sme všetky pokroky s príbuznými. A ak dieťatko čas naťahovalo, nastúpili odborníci. Tí mohli potvrdiť alebo vyvrátiť naše obavy. Veda a medicína sú však dnes na takej úrovni, že značnú časť neistoty, ktorú rodičia pociťujú, môžu odbúrať, a to ešte pred prvým cieleným pohybom bábätka. 

„Ako jediní na Slovensku ponúkame dva unikátne testy, ktoré môžu odhaliť závažné neurologické ochorenie či vrodené poruchy imunity,“ konštatuje MUDr. Marta Dobáková, medicínska riaditeľka Unilabs Slovensko.

Objednať si ich môžu rodičia aj bez odporučenia od pediatra prostredníctvom webstránky www.babylab.sk. Ide o Test spinálnej svalovej atrofie (SMA) a Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC). 

Stačia tri kvapky

Dnes pritom nie je diskutovanejšej témy ako očkovanie. Už pred rokmi viacerí rodičia začali odmietať povinné očkovanie detí, pretože sa obávali negatívnych dopadov na zdravotný stav detí. Internetové fóra sa hemžili prípadmi nežiadúcich účinkov očkovania. 

„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková, medicínska riaditeľka spoločnosti Unilabs Slovensko. Práve tieto vrodené poruchy imunity sa prejavujú častými a nezvyčajnými infekciami a závažnými zápalmi ako napríklad zápal kostí, zápal mozgových blán, sepsa, mykotické či rôzne atypické bakteriálne infekcie. 

Test bezpečnosti očkovania (TREC | KREC) je jednoduchým a iba minimálne invazívnym testom

Možno ho spraviť deťom do šesť mesiacov ich veku, respektíve do prvého očkovania živou vakcínou. Čím skôr je výsledok testu k dispozícii, tým lepšie možno s ošetrujúcim lekárom dieťaťa pripraviť stratégiu starostlivosti v budúcnosti. Na vykonanie testu stačia len tri kvapky krvi z päty alebo z pršteka bábätka. Rodič môže test objednať už pred narodením dieťaťa. Vďaka testu sa budú môcť rodičia pripraviť nielen na očkovanie. Dozvedia sa aj to, ako na tom je imunita ich dieťatka. Z tých istých troch kvapiek krvi sa môžu rodičia dozvedieť aj to, či sa náhodou ich dieťatka netýka závažné genetické ochorenie - spinálna svalová atrofia. 

unilabs

Treba sa poponáhľať

„Ak sa toto závažné ochorenie diagnostikuje ešte pred nástupom prvých príznakov a nasadí sa moderná terapia, liečba je omnoho efektívnejšia,“ vysvetľuje doktorka Dobáková. Hoci je spinálna svalová atrofia zriedkavé ochorenie, chyba v géne, ktorá ju spôsobuje, je častejšia ako by sa mohlo zdať. Prenášačom chybnej genetickej informácie, ktorá má za následok rozvoj choroby, je každý štyridsiaty dospelý človek. Ochorenie sa vyskytuje približne u jedného z 10-tisíc detí. „Omeškanie diagnózy čo i len o jediný deň nezvratným spôsobom poškodzuje následný vývoj dieťaťa pre chybne sa vyvíjajúce svalstvo,“ upozorňuje odborníčka. Už rozvinuté ochorenie znemožňuje normálny vývoj pohybových schopností dieťatka s následkom invalidity a pri vybraných formách ochorenia v neskoršom období aj nutnosti trvalej podpory dýchania prístrojmi.

Pri spinálnej svalovej atrofii je možné spraviť test už od dvoch dní po narodení bábätka, ale má význam absolvovať ho ešte aj pri päť- či viac mesačnom bábätku. V prípade, že dieťatko oba spomenuté testy absolvuje naraz v balíku BabyLab DUO, rodičia ušetria, a to až 21 eur.
Testy si môžete priamo objednať TU. 

Tieto testy nie sú zahrnuté do prenatálneho skríningu. Ide teda o prvé vyšetrenia, ktoré podstúpi novorodené dieťatko. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: