Upozornenie: Pri kúpe mäsa sledujte jeho pôvod!

Upozornenie: Pri kúpe mäsa sledujte jeho pôvod!
30.1.2019 v kategórii Infošky, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Upozornenie na hovädzie mäso z chorých zvierat v Poľsku!

Len pred pád dňami sa opäť prevalil škandál s predajom spracovaného mäsa z chorých zvierat z poľského bitúnku. Kam bolo mäso vyvezené, zatiaľ nie je jasné. Vystopovateľnosť je problematická, podľa informácii poľských tlačových agentúr bolo mäso distribuované len do Poľska, prípadne pohraničia, čo však potvrdené nie je.  

Pozor na nakupovanie mäsa na thoch a stánkoch (nielen) v pohraničí

Podľa slov ministerky pôdohospodárstva a a rozvoja vidieka SR, Gabriely Matečnej:"Nevieme vylúčiť, že takéto mäso na Slovensku nie je. Znovu apelujem na spotrebiteľa: Kupujte slovenské potraviny, kde vieme, že potravina prešla našou kompletnou kontrolou od chovu, cez porážky, cez spracovanie mäsa až na pulty (Zdroj: TASR)."

Poľská veterinárna správa uviedla, že bitúnky, kde sa choré kravy porážali, prišli o povolenie k činnosti.

Slovenské úrady apelujú na kupujúcich aj prevádzkovateľov reštaurácii

Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora opätovne vyzýva Slovákov, aby nakupovali zdravé, bezpečné a overené mäso zo slovenských chovov a slovenské mäsové výrobky, ktoré sú pod neustálou veterinárnou kontrolou. 

Hlavný hygienik SR Ján Mikas v záujme ochrany verejného zdravia v súvislosti s podozrením na spracúvanie mäsa z chorého hovädzieho dobytka v Poľsku, dáva do pozornosti všetkým prevádzkovateľom zariadení spoločného stravovania v Slovenskej republike, aby pri nákupe mäsa kládli dôraz na pôvod mäsa, t.j. odoberali mäso len zdravotne bezpečné od oficiálnych dodávateľov riadne registrovaných v databáze dodávateľov mäsa na slovenský trh.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR, aby zvýšili kontroly vysledovateľnosti hovädzieho mäsa v zariadeniach spoločného stravovania, a to najmä na priame dodávky mäsa z Poľska, ale i nakupované v predajniach mäsa. 

Doposiaľ neboli obdržané žiadne oficiálne informácie od ŠVPS SR o dodaní inkriminovaného mäsa na trh v Slovenskej republike (Zdroj: www.uvz.sk.)