Tieto jedlé kvety a vňaťe máte vo svojej záhrade

Tieto jedlé kvety a vňaťe máte vo svojej záhrade
12.8.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Aj vy ich máte určite vo svojej záhrade. Jedlé kvety. Niektoré rastliny alebo ich časti, na ktoré by sme to nikdy nepovedali, sa dajú jesť!

Ruže, sirôtky, klinček, levanduľa,  vňať z mrkvy, petržlenu, cvikly. Viete, čo majú tieto rastlinky spoločné? Dajú sa jesť a sú plné prospešných vitamínov.

Vňate nevyhadzujte

Vňať z mrkvy je plná živín a rovnako ako plod, je aj táto časť zeleniny nabitá živinami. Dokonca ich má aj viac. Vňať z mrkvy si nabudúce pridajte do polievok, omáčok, alebo aj šalátov. Má vysoký obsah chlorofylu a vitamínu K.

To isté platí aj o petržlenovej vňati, ktorá je populárnejšia. Jej obsah vitamínu C sa rovná obsahu, ktorý má jedno jablko.

Ďalšou chutnou a zdravou ingredienciou sú listy z cvikly, ktoré v sebe skrývajú bohatý obsah vitamínu B a E, minerálne látky ako kremík, horčík či zinok. Pripravte si ich rovnako ako špenát.

Pestujete kaleráb? Možno vás prekvapí, že jeho listy majú obsah vápnika a vitamínu C, dokonca vyšší ako samotná buľva.

Jedlé kvety zo záhradky

Medzi jedlé kvety patria kvety sirôtok, chryzantémy, nechtíka, kapucínky, levandule, boráka, sedmokrások a kvietky tekvice alebo reďkovky. Nepohrdnite ani lupeňmi ruží.

zdroj: nasazahradka.sk
Záhrada ako prázdninový raj
Prečítajte si tiež:

Záhrada ako prázdninový raj