Sporiť či investovať? Rady pre rodičov, ktorí chcú zabezpečiť svoje deti.

Fondee | 21. september 2023
Sporiť či investovať? Rady pre rodičov, ktorí chcú zabezpečiť svoje deti.
foto: Fondee

Kvalitné vzdelanie, prvé bývanie či práca alebo podpora podnikania sú najčastejšie dôvody, prečo sa rodičia snažia zabezpečiť finančné prostriedky pre svoje deti. V snahe pomôcť im na ceste k dospelosti pravidelne odkladá financie až 77 % rodičov. Stále však takmer polovica z nich siahne po tradičnom sporiacom účte. Odborníci na financie upozorňujú, že ide o produkt, ktorý je dlhodobo veľmi nevýhodný, pretože peniaze na ňom strácajú svoju hodnotu. Existujú oveľa lepšie a efektívnejšie alternatívy.

Trh ponúka množstvo finančných produktov pre zabezpečenie detí, a preto je dôležité si vybrať to správne. Pri voľbe finančného nástroja hrá dôležitú úlohu časové obdobie, počas ktorého chcete peniaze odkladať. Čím skôr začnete investovať peniaze, napríklad už pri narodení dieťaťa alebo krátko po ňom, tým dlhšie budú vaše pracovať. V našich končinách sa rodičia často uchyľujú k tradičným sporiacim účtom alebo stavebnému sporeniu, napriek tomu, že to je to najmenej výhodná možnosť, pri ktorej peniaze strácajú hodnotu.

Ako je to so sporiacimi účtami?

Aj keď sú najpopulárnejšie, ide paradoxne o produkt, ktorým skôr strácate. Sporiace účty majú minimálne úrokové sadzby, ktoré často dosahujú nulu, čo znamená, že sa nedokážu vyrovnať s infláciou. Hoci sa sporenie môže zdať bezpečné, pretože hodnota uložených peňazí nespadne pod ich počiatočnú sumu, v skutočnosti peniaze rýchlo strácajú na hodnote. V kombinácii s vysokou infláciou, ktorá sa pohybuje okolo 2-3 % ročne, to znamená, že hodnota úspor klesá. V konečnom dôsledku tak deti dostanú menej, ako im rodičia odkladali počas niekoľkých rokov.

 „Keď rodič odloží pre dieťa na bankový účet 4 000 eur, po 18 rokoch bude mať táto suma hodnotu takmer o 40 % nižšiu kvôli inflácii. Rovnaký princíp platí aj pre sporiace účty, ktorých ročné úroky zvyčajne nepresahujú infláciu. Pri dlhodobom sporení bez výnosu tak deťom odovzdáte menej, než ste odložili - z vašich 4 000 € sa stane 2 400 €. Toto všetko pri výpočtoch 3% inflácie, a nie ešte pri súčasnej výške inflácie, ktorá dosahuje vyše 5 %," vysvetľuje Eva Hlavsová, spoluzakladateľka investičnej platformy Fondee.

Stavebné sporenie s novými podmienkami

Dokonca ani stavebné sporenie už nie je také atraktívne, ako bývalo. A to predovšetkým kvôli zmenám v štátnej prémii. Predtým dosahovalo až 20 % ročného vkladu, ale dnes je to len 2,5 %, maximálne však 70 eur. Prečo sa však prikláňame k takto nevýhodným finančným produktom? Rodičia si ich vyberajú, pretože s nimi majú osobnú skúsenosť od vlastných rodičov, i keď sa ich podmienky dávno zmenili.

Podľa mnohých finančných odborníkov by mali rodičia pre svoje deti zvážiť alternatívy. Jednou z nich je investovanie. V kombinácii s dlhým časovým horizontom investovanie umožňuje dosiahnuť vyššie výnosy a lepšiu ochranu pred infláciou než sporenie.

Zamyslite sa nad investovaním

Pri sporení peniaze nepodliehajú poklesu pod hodnotu vloženej sumy, v investovaní je to inak. Základným rozdielom, oproti sporeniu, je fakt, že hodnota investícií sa mení v čase a priemerný výnos neznamená, že dosiahnete rovnaké výnosy každý rok. Výkyvy pri investovaní sú nevyhnutné. Riziko však môžete znížiť tým, že diverzifikujete investície do rôznych typov cenných papierov, odvetví a krajín a investujete pravidelne a dlhodobo. Aj keď index S&P 500, ktorý je jedným z najpopulárnejších akciových indexov, za posledných 40 rokov dosiahol priemerne takmer 10 % ročného výnosu, prebiehajú v ňom výrazné zmeny a kolísanie.

Ako a kam investovať pre deti?

„Naša analýza ukazuje, že rodičia môžu dosiahnuť až dvojnásobný výnos pre svoje deti, ak uprednostnia investovanie pred sporením. Napríklad ak budú od narodenia dieťaťa odkladať mesačne 40 eur až do ich 18 rokov, dieťa bude mať takmer 18 000 eur. Rodičia však budú z vlastného investovať necelých 9 000 eur za 18 rokov. Pri priemernom historickom výkone trhu, ktorý dosahuje približne 7 % ročne, sa investície zdvojnásobia. V prípade sporenia by ste museli mesačne vložiť 80 eur na dosiahnutie rovnakého cieľa,“ dodáva Hlavsová.

Radi by ste investovali, ale máte pocit, že neviete ako a nevyznáte sa v investíciách? Dnes existujú vynikajúce investičné platformy, ktoré vám pomôžu pri investovaní. V prípade platformy Fondee stačí vyplniť úvodný dotazník, ktorý vyhodnotí váš investičný profil a stanoví vaše ciele. Na základe toho zostaví vhodné portfólio investičných fondov. Všetko, čo musíte robiť, je pravidelne vkladať peniaze a nechať ich pracovať. Rodičia tak nemusia byť finančnými expertmi, aby mohli pomôcť svojim deťom začať investovať. Platforma Fondee vyberie najvhodnejšie investičné produkty za vás.

Detské investičné účty od Fondee

„Ak chcú rodičia zabezpečiť svoje deti na začiatku dospelého života a zároveň ich vzdelávať o základoch financií, detské investičné účty sú ideálne. Stačí otvoriť účet v mene dieťaťa a pravidelne vkladať peniaze. Do účtu môžu prispievať aj iní členovia rodiny prostredníctvom unikátneho kódu dieťaťa. Napríklad starí rodičia či krstní rodičia,“ dodáva Eva Hlavsová. Keď dieťa dosiahne určitý vek, môže samostatne spravovať svoj účet a rozhodnúť sa, či si peniaze vyberie alebo ich ďalej investuje.

Rovnako, ako ostatné investičné účty, aj detské investičné účty sú zložené z tzv. ETF fondov, prostredníctvom ktorých môžete jednoducho investovať do akcií i dlhopisov a všetky vklady sa automaticky investujú. Stačí nastaviť pravidelný príkaz a váš diel starostlivosti končí, aspoň pokiaľ ide o investície, pretože o ne sa postará Fondee. Pre detské investičné účty navyše platí zvýhodnený poplatok 0,2 % z hodnoty portfólia ročne. Ak by náhle nastala situácia, že rodina potrebuje peniaze skôr, ako dieťa dosiahne dospelosti, je možné ich vybrať do niekoľkých dní.

Predtým, než urobíte rozhodnutie, vždy zohľadnite svoju toleranciu k riziku a preskúmajte podmienky sporenia či investovania. Ak nechcete zakladať nevýhodné stavebné sporenie, ako väčšina rodičov na Slovensku, možno je lepšie uložiť peniaze niekam, kde majú príležitosť zhodnotiť sa a prekonať infláciu. Vyskúšajte detský Fondee účet a využite príležitosť zabezpečiť svoje deti na začiatku ich života a naučiť ich o svete investícií - nech majú bohatší začiatok nielen svojho dospelého života, ale aj celý svoj život.

Aké možnosti finančného zabezpečenia detí sú k dispozícii?

Pripravili sme zjednodušený prehľad všetkých dostupných možností a ich hlavných charakteristík v tabuľke. Táto tabuľka slúži len pre základný prehľad o tom, čo trh ponúka. Predtým, ako sa rozhodnete, dôkladne si preštudujte podmienky konkrétneho poskytovateľa, aby ste vedeli, čo vás čaká.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: