Slováci pijú počas lockdownu viac alkoholu
Popíjanie sa zo zatvorených reštaurácii a barov presunulo do domácností. Rodičia ním odbúravajú stres.
Za minulý rok sme podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat vypili 12 litrov čistého alkoholu na hlavu. Na alkoholické nápoje ide z domáceho rozpočtu 2,3 percent z celkových výdavkov, čo je oproti minulému roku nárast o jedno percento. Každý tretí dospelý človek zvýšil počas lockdownu svoju potrebu alkoholu (ext. zdroj štúdia).
Rodičia pijú viac, ale sú menej úzkostní, ako ľudia bez detí
Pandemická situácia priniesla izoláciu, stratu istôt a spôsobila postraumatický stres, ktorý vedie u mnohých k zvýšenej konzumácii alkoholu. Štúdia (ext. zdroj štúdia) priniesla zaujímavé zistenia o rodičoch, podľa ktorých v kontexte odbúravania stresu z domáceho vyučovania a homeofficov, častejšie siahnu po alkohole. Na druhej strane preukazujú nižšiu mieru depresií a úzkostí, ako rodiny bez detí a osamelí ľudia.
V rámci 27 krajín Európskej únie sme na 11. mieste čo sa týka výdavkov na alkoholické nápoje, pred nami skončili všetky krajiny V4. Česi a Poliaci dávajú napríklad mesačne z rodinného rozpočtu až takmer 3,5 percenta práve na alkohol.
Najčastejšie je konzumované pivo 80 %, nasleduje víno 12 % a najmenej sú konzumované liehoviny 8 %.
COVID 19 alkoholom nezničíte
Jer potrebné zdôrazniť, že konzumácia alkoholu COVID nezničí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dokonca zvýši zdravotné riziká, a to najmä v prípade, že sa človek vírusom nakazí ( ext. zdroj zvýši zdravotné riziká). Žiadny "dezinfekčný účinok" nemá.
V priemere minie Európan na alkohol ročne zhruba do 300 eur. Koľko je to u vás? Skúste si spočítať.