Skôr než otehotniete...
Odhaduje sa, že v súčasnosti má problém s počatím bábätka každý 6. pár, v niektorých krajinách je toto číslo ešte vyššie. Aj preto sa neplodnosť už oficiálne radí medzi ochorenia a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ju definuje ako neschopnosť otehotnieť po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku.
Rozhodnutie mať dieťa začína v srdci a v hlave. Prečo v srdci je asi všetkým jasné. Dieťa je dar, je to nádej, nová budúcnosť, zmysel života. Netreba však lietať iba v oblakoch. Na jeho príchod je potrebné sa dobre pripraviť. A nemyslíme tým len nákup výbavičky. Najmä ženy by mali pripraviť svoje telá na to, aby tehotenstvo zvládli.
Dve srdcia v jednom tele
Tento výnimočný stav je dopriaty iba nám, ženám a to práve počas tehotenstva. Ak nad bábätkom uvažujete, nastal čas na pár zmien.
1. Zvoľnite svoje životné tempo. Stres je veľkým nepriateľom otehotnenia. Aj preto sa mnohým párom podarí otehotnieť na dovolenke, alebo po zmene zamestnania, ktoré bolo pre nich veľmi stresujúce.
2. Milujte sa. Áno, bez toho to nepôjde. Ale nestrácajte vo vzájomnom zblížení radosť. Nemala by sa z toho stať povinnosť.
3. Dajte svoje zdravie do poriadku. Kedy ste naposledy boli u gynekológa? Aký je váš cyklus? Netrpíte skrytými zápalmi? To sú vážne otázky, ktorými sa treba zaoberať.
4. Ak sa vám nedarí otehotnieť po dobu 1 roka pri pravidelnom nechránenom styku, je to dôvod, aby odborníka navštívil aj muž (u niektorých je to dokonca vhodné aj skôr).
5. Športujte. Zaraďte do svojho života pohyb, na začiatok stačí chôdza, plávanie, alebo aj zapísanie sa do kurzu zumby, aerobiku... Jednoducho, nájdite si to svoje. Vysoká hmotnosť je ďalším nepriateľom otehotnenia a riziká s ňou spojené ovplyvňujú aj samotné tehotenstvo a vývoj plodu.
6. Stravujte sa zdravo. Otvorte svoju chladničku a kritickým okom zhodnoťte, na koľko percent je v nej jej obsah zdraviu prospešný. Všetko, čo má množstvo éčok a chemicky upravovaných prísad, radšej nabudúce nekupujte.
7. Nestrácajte nádej. Možno sa to podarí na prvý raz, a možno si počkáte. Neprestávajte však veriť, že raz z vás bude rodina.
Dôležitá kyselina listová
Zatiaľ čo kedysi sa hovorilo, že by sme denne mali zjesť asi 5 porcií ovocia a zeleniny veľkých približne ako dlaň dospelého človeka, dnes toto číslo odborníci zvyšujú až na 8. Dôvod je jasný. Náročná doba si žiada stále väčšia výkony a naše organizmy neboli stavané na také dávky stresu.
Ak chcete otehotnieť, veľmi starostlivo si vyberajte, čo jete a pijete. Odporúčanie už niekoľko mesiacov pred otehotnením začať užívať kyselinu listovú, stále platí a stále je dosť mamičiek, ktoré to nerešpektujú. Tento vitamín si naše telo nevie samo vyrobiť, preto mu ho musíme dodávať.
University of Texas Health Science Center v Houstone napríklad upozorňuje na to, že v USA museli kvôli tomu výrobcovia obilných výrobkov povinne začať pridávať kyselinu listovú do obilných výrobkov, pretože americké ženy jej majú veľmi nízke hladiny.
Kyselina listová, okrem iného, znižuje riziko vzniku defektu neurálnej trubice u vyvíjajúceho sa plodu. Jej nedostatok ovplyvňuje aj samotné počatie a zvyšuje riziko potratu.
Aj z tohto dôvodu sa celosvetovo odporúča ženám užívať 400 μg kyseliny listovej každý deň najmenej počas 1 mesiaca pred a do 3 mesiacov po počatí. Kyselinu listovú nájdeme v strukovinách, listovej zelenine, niektorých druhoch ovocia ap., no je vhodné si ju dopĺňať aj formou výživového doplnku. Nie je možné sa ňou predávkovať, pretože nadmerné množstvo sa z organizmu vylúči močom.
V tele sa kyselina listová metabolizuje na biologicky aktívne formy, tzv. foláty, ktoré podporujú normálnu krvotvorbu, delenie buniek a rast zárodočných tkanív, vrátane placenty. Nie všetky ženy však dokážu úplne premeniť kyselinu listovú na aktívny folát. Metafolin® je špeciálna forma folátu, ktorá už nemusí byť metabolizovaná a pre využitie v tele je priamo dostupná.