Rekonštrukcia prsníka: Aj mamy, ktoré prišli o prsník počas rakoviny, majú nádej zostať ženou!

prsia, rakovina prsníka, rekonštrukcia prsníka, žena, plastika
29.1.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Na Slovensku ochorie na rakovinu prsníka každý rok vyše 2 500 žien. Približne tretina týchto pacientok v rámci liečby podstúpi mastektómiu (kompletné odstránenie prsníka). Okrem strachu zápasia s pocitmi úzkosti, depresiami a stratou sebavedomia, čo ovplyvňuje ich uzdravovanie a zaradenie sa do bežného života.

Byť ženou aj po chorobe..

Po odstránení prsníka často čaká na pacientky náročná liečba spojená s chemoterapiou alebo rádioterapiou.

Plastický chirurg Martin Boháč, pôsobiaci v ružinovskej nemocnici, priniesol na Slovensko iniciatívu NEW MAMMA (v preklade nový prsník), rozvíjajúcu sa aj v Maďarsku, Poľsku či v Čechách.

„Chýba predovšetkým osveta,“ hovorí MUDr. Boháč. „Nielen medzi laickou verejnosťou, ale aj medzi lekármi. Aj preto s podporou Vyšegrádskeho fondu a generálnym partnerom, Ligou proti rakovine, intenzívne pracujeme na tom, aby sa pacientky dozvedeli o možnostiach rekonštrukcie prsníka a hradenia tohto zákroku zo zdravotného poistenia,“ dodáva odborník.

Špecializovaná iniciatíva NEW MAMMA je teda určená ženám, ktoré plánujú alebo podstúpili operáciu prsníka pre rakovinu a premýšľajú nad jeho rekonštrukciou. Väčšina pacientok stále dodnes nevie, že zákrok plne prepláca zdravotná poisťovňa.

Konečné rozhodnutie o podstúpení zákroku by mala každá pacientka urobiť z vlastného presvedčenia a na základe konzultácie so svojím odborným lekárom a chirurgom.

Všetky informácie a kontakty sú dostupné na www.newmamma.eu.

Už skutočnosť, že sa ženy nemusia trápiť nad otázkou, kto im uhradí rekonštrukciu prsníka, mnohým z nich dodáva pocit spokojnosti a nádeje.

Túto skutočnosť potvrdzuje aj psychologička z Ligy proti rakovine, PhDr. Andrea Križanová, PhD: „V psychologickej praxi sa stretávam s pacientkami, ktoré sa obávajú  o svoj výzor  po operácii. Pre niektoré je táto predstava natoľko traumatizujúca, že sa u nich prejaví klinická depresia“, hovorí a dodáva: „Takéto pacientky často odkladajú operáciu a liečbu, čo celú situáciu iba zhoršuje. Z praxe som sa stretla s pacientkami,  ktoré práve strach z výzoru po mastektómii prsníka bol natoľko silný, že  operáciu nepodstúpili“.

Čo by ste ešte mali vedieť?

  • Spokojnosť s novým poprsím a sexuálna spokojnosť sa u pacientok po rekonštrukcii zvýšila o 200 % (teda až dvojnásobne než bola pred zákrokom).
  • Psychosociálna spokojnosť u týchto žien narástla o 150 %, teda o 1,5-násobok (výsledky vychádzajú z prieskumu porovnávania kvality života pred a po rekonštrukcii prsníka v rámci iniciatívy NEW MAMMMA na Slovensku).
  • Zákrok je pre pacientky s onkologickým ochorením prsníka plne hradený zdravotnou poisťovňou.
  • Rekonštrukcia prsníka, bez ohľadu na dôvody, pre ktoré ju pacientky podstupujú, žiadnym spôsobom nenarušuje liečbu rakoviny, ani sledovanie jej možnej recidívy.
  • Vo všeobecnosti by mali byť pacientky relatívne zdravé, čo sa týka kardiovaskulárneho zdravia, a mali by byť dostatočne vo forme, aby zvládli potrebnú chirurgickú procedúru.
  • Rekonštrukcia môže byť zložitá pre ženy, ktoré fajčia, majú veľkú nadváhu alebo trpia chorobami ako je diabetes, ktoré zvyšujú rizikovosť zákroku.
  • Existuje niekoľko typov a foriem rekonštrukcie prsníkov. Špecializovaný plastický chirurg v rámci konzultácie určí, ktoré možnosti sú pre pacientku najlepšie.
  • Pre mnoho odborníkov je rekonštrukcia prsníka neoddeliteľnou súčasťou liečby rakoviny prsníka, pretože znovuzískanie plnohodnotného pocitu ženskosti napomáha aj rýchlejšiemu navráteniu duševnej rovnováhy.

Dôležité linky: www.newmamma.eu, www.lpr.sk.