Prvá fotka bábätka: Gratulujeme, narodil sa vám bojovník

OZ malíček | 18. marec 2022
Prvá fotka bábätka
foto: OZ malíček

Tento krásny projekt sa realizuje v desiatich nemocniciach na Slovensku a ročne sa rodičom predčasne narodených detí takto odovzdá 1 000 fotiek s povzbudivým nápisom: „Gratulujeme, narodil sa vám bojovník!“

Príchod na svet v sebe nesie tajomstvo zázraku života. Sú to vzácne chvíle, ktoré si nesú rodičia v pamäti a v srdci ako jedny z najkrajších. Mnoho rodičov takúto atmosféru, žiaľ, neokúsilo. Predčasný pôrod ich totiž zastihol nepripravených na túto zlomovú životnú udalosť, ktorá sa stáva v okamihu bojom o život dieťatka, o jeho zdravie a často aj o záchranu jeho mamy. 

PREDČASNÝ PÔROD AKO ŠOK

Predčasný pôrod znamená, že bábätko nie je pripravené na život vonku. Úloha neonatológov preto od prvých momentov spočíva v poskytnutí špeciálnej a intenzívnej starostlivosti bábätku, v zabezpečení jeho životných funkcií a v riešení prípadných ťažkostí. Závažnosťou celej situácie sa stráca krása prvého stretnutia matky so svojím dieťatkom, keďže mamy po predčasnom pôrode svoje dieťa nevidia bezprostredne po jeho príchode na svet, ale na túto chvíľu musí mama čakať niekoľko hodín až dní, keď to zdravotný stav bábätka a jej samotnej, umožňuje. 

prvá fotka bábätka

PRVÉ A HMATATEĽNÉ PO PREDČASNOM PÔRODE

OZ malíček preto v roku 2015 prišiel s projektom Prvá fotka bábätka s cieľom zblížiť rodičov s ich dieťatkom a byť ich prvým kontaktom na diaľku vo chvíľach dočasného odlúčenia.

„Kartička s fotkou ich bábätka, ktorú mamy na pooperačnom oddelení dostávajú z rúk ošetrujúcich doktorov ich bábätka spolu so základnými informáciami o svojom bojovníkovi, im pomáha prekonať náročné chvíle po predčasnom pôrode. Táto fotografia navyše zmierňuje pocit odlúčenia a zhmotňuje chvíle počiatkov materstva, kým zdravotný stav dovolí mamičke ísť za jej dieťatkom osobne,“ približuje filozofiu projektu predsedníčka združenia Ľubica Kaiserová. 

Skúsenosti rodičov od začiatku fungovania tejto praxe na oddeleniach sú, podľa jej slov, mimoriadne pozitívne, keďže prostredníctvom neho sa v prenesenom význame rodičom posiela aj sila, viera, nádej a odhodlanie bojovať v náročných prvých chvíľach po predčasnom pôrode a v prípade mám pomáhajú aj v podpore mliekotvorby, ktorá je u predčasne narodených detí mimoriadne dôležitá. „Fotografiu mám odloženú do dnes, keďže prvé dni po pôrode som aj ja ležala na JISke a nemohla som ísť k inkubátoru, kde môj Peťko bojoval o život, tak má táto fotka držala nad vodou,“ hovorí mama Patrícia.

prvá fotka bábätka

PODPORA I SPOMIENKA

Tento projekt je úspešne zavedený vo všetkých šiestich perinatologických centrách na Slovensku. V Bratislave, Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach i v Martine. Okrem perinatologických centier projekt funguje aj na štyroch neonatológiach: v Humennom, Poprade, v Trenčíne a na Kramároch. 

Kartička obsahuje okrem fotky a nápisu Gratulujeme, narodil sa vám bojovník, aj týždeň, v ktorom sa dieťatko narodilo, pôrodnú váhu predčasne narodeného bábätka, z ktorých mnoho nedosahuje ani 1 000 g, a dĺžku novorodenca. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: