Pevná pokožka nemusí byť iba snom

Pevná pokožka nemusí byť iba snom
6.8.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: Shutterstock

Celulitída je estetickým problémom, ktorý dnes trápi mnoho žien. Je strašiakom, ale existujú jednoduché spôsoby, ako si dopomôcť ku krásnej a pevnej pokožke.

Trápi iba ženy

Pravdou je, že celulitída zo začiatku nebolí, ale ženám neraz znižuje sebavedomie. Pomarančová koža, ako sa jej zvykne hovoriť, postihuje iba ženy bez ohľadu na vek, hmotnosť či spôsob stravovania. U mužov sa neobjavuje z viacerých dôvodov. Spôsobené je to odlišnou stavbou spojivového tkaniva a „na vine“ sú tiež ženský pohlavný hormón estrogén.

Vzniká postupne a mení sa

Príčin jej vzniku je niekoľko a nedá sa presne povedať, kedy sa objaví. Môže to byť už v puberte pri prvých hormonálnych zmenách, v tehotenstve alebo až v menopauze.

Celulitída je spôsobená zmenou podkožného tukového tkaniva, ktoré postupne stráca pružnosť. Tukové bunky sa zväčšujú a tlačia sa smerom k povrchu kože. Tieto zmeny vnímame ako hrbolčeky alebo priehlbinky, ktoré sa nápadne podobajú pomarančovej koži (niekedy sa objavujú aj povrchové strie). Podľa vzhľadu rozlišujeme štyri štádiá.

Kým pri prvom je celulitídu vidno iba pri stlačení kože, pri poslednom môžu nastať opuchy, zlé prekrvenie postihnutých oblastí aj bolesti. Na jej vznik nevplýva len genetika a ženské hormóny, ale aj nedostatočný pitný režim, zlé stravovacie návyky, fajčenie, pitie alkoholu a nedostatok pohybu.

Ako sa zbaviť celulitídy

Boj s ňou je dlhý, ale s účinnými zbraňami sa dajú dosiahnuť viditeľné výsledky. Okrem zdravej životosprávy a pravidelného cvičenia pokožke pomôže vhodne zvolená kozmetika. V dnešnej dobe kúpite proti celulitíde veľmi kvalitné kozmetické produkty.

Pomáhajú v tom, že urýchľujú spaľovanie tukov, zlepšujú cirkuláciu a zabránia tomu, aby sa v tkanivách zadržiavala voda. Pokožka sa spevní, zjemní a bude na pohľad krajšia. Podobný účinok majú aj kvalitné zoštíhľujúce krémy, ktoré zmenšujú objem tukového tkaniva a pokožka je hladká a hodvábne jemná.