Pediatrička odporúča najvhodnejšie nápoje pre deti

PR článok | 17. jún 2024
Pediatrička odporúča najvhodnejšie nápoje pre deti

Čo by mali piť deti od bábätiek až po adolescentov a v akom množstve? MUDr. Katarína Legrand prezradila aj svoj názor na populárne farebné drinky tínedžerov.

V prvých mesiacoch života stačí mliečko

Zjednodušene povedané, rodičia dojčených detí to majú asi najľahšie. Tieto deti totiž nepotrebujú prvých šesť mesiacov prijímať nič iné okrem materského mlieka, mamička na požiadanie ponúkne svoj prsník a ako sa hovorí, „je vybavené“. Týmto detičkám následne so zavádzaním príkrmov podávame v učiacom poháriku alebo fľaštičke k príkrmu dojčenskú vodu.

„Samozrejme, v prípade horúčky, hnačkového ochorenia či vracania, pridávame aj rehydratačný roztok alebo dojčenskú vodu, ak sa nám zdá, že dieťa nemá dosť pomočených plienok len pri dojčení alebo podávaní umelej mliečnej formuly. Avšak treba povedať, že dojčené deti sa pri väčšine chorôb chcú len dojčiť,“ hovorí MUDr. Katarína Legrand, pediatrička z OkiDoki. Čo sa týka detí na umelom mliečku, tým taktiež úplne stačí umelé mliečko z fľašky do ukončeného 4. mesiaca. Následne deti začínajú jesť príkrmy a s tými, opäť ako aj pri dojčených deťoch, ponúkame vodu v poháriku alebo fľaške.

Voda nad zlato

Čo však ponúknuť na pitie menším deťom, ktoré si už cielene pýtajú nápoj? Čo hovorí odborníčka na džúsiky či nebodaj občasné „zhrešenie“ kolou u babky?

„Deti majú piť vodu. Či bude dojčenská alebo z vodovodu je v našej krajine vcelku jedno. Ak občas dieťatku ponúkneme slabšie sýtenú minerálku s vyváženým zložením minerálov, nič sa nestane,“ vysvetľuje  MUDr. Legrand. Na každodenné pitie dieťaťa je vhodná aj dojčenská voda Zlatíčko, keďže má prirodzene nízky obsah minerálov, neobsahuje CO2 a nemusí sa ani prevárať. Odborníčka dopĺňa: „Určite neodporúčam sladené nápoje, ani džúsy či sirupy a už vôbec nie nápoje s obsahom kofeínu. Nič z menovaného dieťa nezavodní, ale môže práve naopak dehydrovať,“ zdôrazňuje MUDr. Legrand.

Vodu odporúča aj tínedžerom, keďže energetické nápoje sú veľmi nevhodné pre detský organizmus, ale, čo si budeme klamať, sú nevhodné aj pre dospelých. „Ak už chceme dáke minerály, tak stačí niektorá z fantastických slovenských minerálok. A s tými to tiež netreba preháňať. Rovnako, ak chceme mať viac energie, ideálny je dostatok spánku,“ radí lekárka.

 

Hydratácia počas choroby je dôležitá

Ako sme už spomínali vyššie, pri chorobách sa väčšinou dojčené deti chcú len dojčiť. Jednak si tým tíšia bolesť a diskomfort, zároveň si dopĺňajú tekutiny. Tým starším môžeme ponúknuť teplý bylinkový čaj s medom, ak dieťa nie je alergické a má viac ako 1 rok, keďže med má aj protivírusové a antibakteriálne látky. Pozor však na výber byliniek, nie všetky sú totiž vhodné pre deti.

Sladiť, len ak...

„Existuje jediná výnimka, kedy odporúčam nápoj osladiť, a tou sú infekcie s vracaním a hnačkou, keď dieťa potrebuje dopĺňať tekutiny, avšak aj kalórie, keďže nemá perorálny príjem (neje, lebo vracia). Vtedy je fajn podať čaj s glukopurom, prípadne trochu sladený cukrom. Tu med nie je vhodný, lebo môže zhoršiť hnačku,“ dopĺňa K. Legrand. Počas choroby by mal rodič vodu či čaj dieťatku aktívne ponúkať. Keď dieťa deň či dva slabšie je alebo neje, nič sa nestane, no ak nebude piť, môže to mať vážne následky. 

Všetko s mierou

Rodičia nemusia prehnane sledovať, koľko toho dieťa vypije, stačí, keď bude mať vždy na očiach pohárik alebo fľašku s vodou, môžeme vodu občas aj ponúkať.

U menších detí je potrebné sledovať počet pomočených plienok, resp. u väčších ako často idú na malú potrebu. „Ak nám dieťa, najčastejšie pri nejakej chorobe, kedy stráca tekutiny, prestáva močiť, treba navyšovať tekutiny – ponúkať viac, ideálne rehydratačný roztok, aby obsahoval minerály v takom zložení, že nám udržia vodu v obehu,“ vysvetľuje pediatrička.

Vážna dehydratácia sa prejaví okrem menej častého močenia suchými sliznicami. Dieťa akoby “nemá slinu”, má povlečený jazyk, pri plači neslzí, pri malých deťoch môže byť prepadnutá fontanela a kožná riasa (u malých detí sa robí na brušku, u väčších na predlaktí) sa vracia pomaly naspäť (za bežných okolností sa kožná riasa hneď vyrovná). Namieste však nie je ani pitie litrov vody či jej nárazové pitie, zaťažujú sa tým obličky a aj žalúdok. 

Pre viac dobrých rád a tipov od skúsených detských lekárov, sestier či psychológov sledujte poradňu Zlatíčka.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: