Otestovali sme si protilátky spoľahlivým testom na koronavírus. Do pár sekúnd sme vedeli, či sa naše telo s vírusom už stretlo

Redakcia | 6. May 2020
klinika Medante testy na COVID 19
foto: Medante, redakcia

Záujem ľudí o dobrovoľné testovanie na koronavírus stúpa. Aj my sme zisťovali, ako na tom sme.

Protilátky sa v tele tvoria, keď telo s infekciou bojuje, čoho sprievodným prejavom sú práve príznaky ochorenia. Sila príznakov je však veľmi individuálna. Štatistiky hovoria, že 85% ochorení COVID-19 prebieha s miernymi príznakmi a napriek tomu telo protilátky vytvára.
Je zrejmé, že Coronavírus ku nám neprišiel len z Talianska po jarných prázdninách. Pravdepodobne ho na Slovensku máme už dlhšiu dobu, len nás nemal - a stále nemá -v dostatočných kapacitách kto testovať. 
Bratislavská Klinika MEDANTE ako prvá na Slovensku, začala ponúkať kvalitné lekárske rýchlotesty širokej verejnosti už pred Veľkou nocou.
Nový krvný rýchlotest detekuje skupiny protilátok v krvi, ktoré bojujú proti koronavírusu. Ich prítomnosť značí, že telo prišlo do kontaktu s koronavírusom. Ak napr. pred mesiacom človek SARS-CoV-2 prekonal, test bude pozitívny. 

Záujem ľudí o dobrovoľné testovanie na koronavírus stúpa

Ľudia majú na výber PCR testovanie výterom z nosohltanu, ktoré detekuje prítomnosť samotného vírusu. Výsledky sú po 48 hodinách a test stojí 70 EUR.

Moderné kliniky po celom svete ponúkajú pohodlnejšiu a rýchlejšiu alternatívu – krvný rýchlotest, ktorý kvalitatívne vykazuje takmer 100% spoľahlivosť ako PCR test. Tento typ testu pritom nedokazuje samotný vírus v tele pacienta, no tzv. antibodies, teda protilátky imunitného systému, ktoré nám hovoria, či sa telo s vírusom už stretlo a infekciu (v prípade Covid-19 častokrát bez akýchkoľvek príznakov) už prekonalo. Výsledok takéhoto testu poznáte do pár sekúnd. 

Laboratórny PCR test:

 • výter z nosohltanu
 • detekuje prítomnosť RNA koronavírusu SARS-CoV-2
 • pozitívny je len v prípade prítomnosti vírusu
 • výsledky do 48 hodín
 • cena od 70 eur

Nový IgG a IgM protilátkový test:

 • krvný test (kvapka z prsta)
 • detekuje prítomnosť IgG a IgM protilátok, ktoré si imunitný systém vytvára proti koronavírusu
 • pozitívny je v prípade prítomnosti vírusu alebo ak pacient už koronavírus prekonal
 • výsledky do 30 sekúnd
 • cena 39 eur (Klinike MEDANTE)

klinika Medante

Najnovšia správa ohľadom koronavírusu z dielne Centra pre výskyt a politiku infekčných chorôb (CIDRAP) na Univerzite v Minnesote odhalila, že ochorenie COVID-19 tu môže byť s nami dlhšie, ako sa predpokladalo a to až dva roky.  Informoval o tom portál Bloomberg. 
Podľa slov riaditeľa CIDRAP, Mikea Osterholma, sa veci nejakým zásadným spôsobom nezlepšia pokým sa nenakazí 60 až 70 percent celkovej populácie. Osterholm o rizikách pandémie píše už 20 rokov a bol taktiež poradcom niekoľkých prezidentov. 
Taktiež MUDr. Pitoňáková z kliniky MEDANTE je presvedčená, že nie je správna otázka, či vírus dostaneme, ale KEDY ho dostaneme a aký bude mať ochorenie priebeh.

Čaká sa na kolektívnu imunitu 

„ Ochorenie COVID-19 je nové a nikto proti nemu nemá vybudovanú imunitu. Je preto pravdepodobné, že pandémia môže trvať až dva roky, kým sa vyvinie kolektívna imunita,“ tvrdí Mike Osterholm.
Dlhšie trvanie pandémie bude najmä kvôli schopnosti koronavírusu sa šíriť aj prostredníctvom ľudí, ktorí nevykazujú žiadne príznaky choroby. Kvôli tejto vlastnosti je vírus oveľa ťažšie kontrolovateľný, ako klasická chrípka. 

Vedci tvrdia, že ľudia sa nedokážu nakaziť koronavírusom druhýkrát

Množstvo hlásených prípadov pacientov, ktorým sa nákaza koronavírusom po vyliečení vrátila, bolo v skutočnosti spôsobené chybami pri testovaní. 1. mája to uviedli juhokórejskí vedci, ktorých citovala britská spravodajská televízia Sky News.
Výskumníci v juhokórejskom Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) teraz tvrdia, že nie je možné, aby sa koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 v ľudskom tele znovu aktivoval.

Ako funguje krvný test na koronavírus?

Protilátkový test je vhodný, keď chceme zistiť, či koronavírus máme a aj vtedy, keď sa chceme uistiť, či sme už koronavírus náhodou nemali a prekonali ho.
Keď sa protilátky naviažu na koronavírus v snahe ho zničiť, spoja sa s jeho antigénom a vznikajú protilátky známe ako anti-IgG a anti-IgM. Tie krvné testy detekujú, a to dokonca so 100 % presnosťou.
Charakteristika nového Acro Biotech (certifikovaný lekársky test z USA) testu v porovnaní s PCR:
 • IgG protilátky – dlhodobé protilátky, zväčša v tele ostávajú celý život po prekonaní infekcie
 • Diagnostická špecificita - 98%
 • Diagnostická senzitivita - 100%
 • IgM protilátky – tiež známe ako protilátky akútnej fázy
 • Diagnostická špecificita - 96%
 • Diagnostická senzitivita - 85%
„Celkovo máme k dnešnému dňu cez 400 testovaných ľudí, pozitívne boli 3 %. Test sme viackrát sami opakovali a porovnávali ho s PCR. Rýchlotesty dosahujú spoľahlivú úspešnosť 100 %. Profesionálne zdravotnícke rýchlotesty na protilátky pri svojej vysokej takmer 100% špecificite isto nepatria do Dunaja!“, zdieľa svoje skúsenosti z reálneho testovania v našich podmienkach Michal Andrejco, zakladateľ Kliniky MEDANTE. 
V prípade pozitívneho výsledku je pacientovi odporučené ísť na PCR test na potvrdenie príp. vyvrátenie prítomnosti samotného vírusu v tele – MUDr. Pitoňáková mu však vypíše výmenný lístok a za ďalší test tak už neplatí.

klinika Medante

Test sme sami vyskúšali

Osobne sme test vyskúšali, výsledok bol hotový za pár sekúnd. Po dezinfikácii a odobratí kvapky krvi sa kvapka vložila do testu, kde sa môže vyfarbiť viacero prúžkov, podobne ako na tehotenskom teste.

klinika Medante
Aby sa test mohol považovať za platný, musí sa vyfarbiť kontrolný prúžok (označený ako C). Zvyšné dva prúžky označujú protilátky IgG a IgM, ktorých prítomnosť značí, že telo prišlo do kontaktu s koronavírusom SARS-CoV-2.

Keďže sa nám prúžky IgG ani IgM nevyfarbili, protilátky sa v tele nenachádzajú a test bol teda negatívny. U všetkých 8 ľudí z našej redakcie.  No a ani to nebolelo. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: